Šį mėnesį gavę gerokai didesnes sąskaitas už šiukšlių išvežimą miestiečiai užvertė skundais Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centrą (KRATC). Į kovą pakilo ir uostamiesčio verslininkai.

Jie įsitikinę, kad skaičiuoti mokestį pagal plotą nėra teisinga, juolab kad didieji prekybos centrai išsikovojo teisę mokėti už sukauptų atliekų toną.

„Jeigu nebūsime išgirsti, skelbsime streiką ir atsisakysime mokėti rinkliavą“, – piktinosi Klaipėdos apskrities verslininkų asociacijos narys Benhardas Calzonas.

Sumos – dešimtkart didesnės

Nedidelių parduotuvių, kavinių savininkams mokestis už šiukšles šoktelėjo iki dešimties kartų.

„Iki šiol už tūkstančio kvadratinių metrų ploto parduotuvę mokėjau iki pusantro tūkstančio litų per metus. Dabar mokėsiu dešimt tūkstančių. Ar tai normalu?“ – gūžčiojo pečiais verslininkė Jolanta Tumienė.

Pagal nuo liepos įsigaliojusią tvarką metinis vietinės rinkliavos dydis daugiabučių gyventojams siekia 3 litus 48 centus už kvadratinį metrą, nuosavų namų šeimininkai per metus moka 330 litų. Daugiausiai už kvadratinį metrą tenka pakloti kavinių, restoranų ir pramogų centrų šeimininkams – po 21 litą 36 centus.

Didžiųjų prekybos tinklų savininkai nuo liepos moka po 203 litus už toną atliekų.

„Mes sutinkame mokėti, tačiau įstatymas turi galioti visiems. Negali būti jokių išrinktųjų“, – tikino asociacijos pirmininkė Nijolė Hansen.

Derėsis su verslininkais

Siekdami nutildyti nesiliaujančius protestus rinkliavos administratoriai rytoj ketina derėtis su verslininkais.

KRATC direktorius Šarūnas Reikalas žadėjo, kad naujoji mokesčio rinkimo tvarka dar keisis. Bus svarstoma ir dėl lengvatų socialiai remtiniems gyventojams.

Tačiau jis tvirtino, jog skaičiuoti mokestį pagal atliekų kiekį nerealu, nes smulkieji verslininkai nėra deklaravę, kiek atliekų prikaupia per metus.

„Akivaizdu, kad antikvariatas „pagamina“ kur kas mažiau atliekų, nei visą parą veikianti gėrimų parduotuvė. Bet prie kiekvienos krautuvėlės konteinerio nepastatysi“, – dėstė Š.Reikalas.

Gyventojus nustebins ir kita naujovė. Ateityje jie dėl perpildytų konteinerių turės skųstis daugiabučius administruojančioms namų valdoms.

Š.Reikalas tikino, jog gyventojams būsią paprasčiau, o ir KRATC darbuotojams nebereikės kaskart vykti į kiemus ir tikrinti, kaip vežamos šiukšlės.