Bankininkai ir nekilnojamojo turto analitikai teigia, kad spekuliantai jau reaguoja į neigiamą Europos Komisijos sprendimą dėl Lietuvos galimybių kitąmet įsivesti eurą. Prognozuojama, kad būsto kainos Lietuvoje neišvengiamai koreguosis. Senos statybos butai esą turėtų pigti maždaug dešimtadaliu.
„Net jau ir po užvakarykščio sprendimo, kiek žinau buitiniu lygmeniu, derybose tarp pirkėjo pardavėjo jau vyksta tam tikri poslinkiai. Pardavėjai labiau pasirengę derėtis, nei anksčiau. Seno būsto rinkoje galimas absoliutus kainų sumažėjimas, naujo būsto rinkoje kol kas būtų naivoka tikėtis kainų kritimo, nes šioje rinkoje yra didelė paklausa. Antra, gana didelė inercija: gamybos, statybos kaštai, visa tai spaudžia savikainą“, - teigia SEB Vilniau banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.
Nekilnojamojo turto ekspertai sutinka, kad artimiausiu metu būstas pigs, tačiau, esą klausimas kuriam laikui ir dėl kokių priežasčių. „Kainos gali smuktelti dešimt, gal net didesniu procentu, bet labai abejoju, kad tai galėtų būti ilgalaikis reiškinys, greičiau, tai - susijęs su sezoniniais svyravimais“, - spėja „Ober-House“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis.
Ieškantiems būsto specialistai pataria luktelėti iki rudens, prognozuojama, kad maždaug tuo metu pirkėjams būtų galima tikėtis palankiausio kainų bei pasiūlos santykio.
„Dirbdamas šitoje srityje pastaruosius metus labai norėjau pasiimti kreditą, bet iki šiol jo neturiu. Esu tikras, kad padidėjus pasiūlai bus geresnės galimybės išsirinkti norimą butą, namą ar kita už sąžiningą kainą, kurią verta mokėti, o ne tą, kurią siūlo kiti arba yra rinkoje“, - tikina UAB „Aruodas“ direktorius Domas Vyšniauskas.
Anot jo, nekilnojamojo turto pasiūla per pastaruosius porą mėnesių jau ūgtelėjo maždaug trečdaliu, prognozuojama, kad rinka aktyvės ir toliau.