Remiantis trečiadienį, gegužės 17 dieną, publikuota ES statistikos agentūros „Eurostat" apžvalga, infliacijos rodiklio vertė balandžio mėnesį, skaičiuojama pasitelkiant trijų mažiausią infliaciją turinčių ES šalių (Švedijos, Suomijos ir Lenkijos) rodiklių vidurkį plius 1,5 procentinio punkto, suapvalinus buvo 2,7 proc.
Atitinkamai Lietuvoje infliacija siekė 2,7 proc.
Į šias naujienas kai kurie Europos Parlamento nariai reagavo piktokai.
Liberaliosios parlamentarų grupės lyderis Grahamas Watsonas pareiškė, kad komisija neturėjo ignoruoti pačių naujausių duomenų. „Mes reikalaujame paaiškinimo", – teigė jis.
Tačiau EK ekonomikos ir pinigų reikalų komisaro Joaquino Almunios atstovė spaudai teigia, kad Komisija vertino ne tik infliaciją skaičių prasme, bet ir tai, kokia tvari ji yra.
Lietuvos atstovė Europarlamente liberalė Danutė Budreikaitė pridūrė: „Aš negaliu suprasti, kaip ir kodėl Komisija galėjo priimti tokį negatyvų sprendimą, susijusį su mūsų įžengimu į euro zoną, remdamasi pasenusiais duomenimis. Aš nedrįstu manyti, kad būta slaptų politinių sumetimų."
ES piniginių reikalų komisaro Joaquino Almunios atstovė teigė, kad ES vykdomoji valdžia kreipė dėmesį „ne tik į infliacijos rodiklį konkrečiu metu", bet ir „į tai, koks nuoseklus jis yra".
„Mūsų analizė pasitvirtino", – teigė ji, pabrėždama, kad remiantis naujausiais duomenimis, Lietuvos infliacija pakilo.
Anksčiau šią savaitę J.Almunia sakė, kad Briuselis numato, jog Lietuvoje vidutinė infliacija 2006 metais sieks 3,5 proc.
„Dabar Lietuvos vyriausybė turi užtikrinti, kad infliacija mažėtų, taip mėgindama įšokti į euro traukinį 2008-aisiais", – pridūrė komisaro atstovė.
Antradienį, likus dienai iki naujausių „Eurostat" infliacijos duomenų paskelbimo, Europos Komisija paskelbė Konvergencijos ataskaitą, kuriame nurodė, kad Lietuva atitiko visus konvergencijos kriterijus, išskyrus infliacijos.
Vidutinis infliacijos lygis 12 mėnesių iki šių metų kovo mėnesio buvo 2,7 proc. ir šiek tiek viršijo 2,6 proc. pamatinę vertę.
Jeigu Komisija būtų atlikusi konvergencijos ataskaitą vėliau, jau esant balandžio mėnesio duomenims, infliacijos rodiklis ir Lietuvos vidutinė metinė infliacija suapvalinus būtų buvę lygūs.
„Taip, mes naudosime šitą argumentą", - ketvirtadienį portalo DELFI konferencijoje sakė finansų ministras Zigmantas Balčytis, skaitytojo paklaustas, kaip Lietuvos Vyriausybė elgsis, atsiradus naujausiems duomenims.