Pasak įmonės specialisto, lėtėjant šalies ūkio plėtrai nemažai pirkėjų bei nuomininkų tapo atsargesni ir gerokai konservatyviau vertina savo ateities perspektyvas nei anksčiau.
Tačiau plėtotojams, kurių projektai jau pasiekė baigiamąjį įgyvendinimo etapą, šiuo metu pernelyg baimintis nederėtų - dauguma jau baigiamų ar užbaigtų objektų demonstruoja įspūdingus užimtumo rezultatus.
Mažėjanti biurų paklausa turės įtakos verslo centrų užimtumo rodikliams
Peržvelgus informaciją apie 2009-2012 metams suplanuotus naujus biurų patalpų projektus, atrodytų, kad rinkai gresia akivaizdus perteklius. 2008 metų pabaigoje bendrą visų modernių biurų plotą sostinėje sudarys beveik 350,000 kv. m .
Tuo tarpu Vilniuje šiuo metu paskelbta apie planus įgyvendinti beveik 40 A ir B klasės naujų projektų per ateinančius ketverius metus, kurių bendras nuomojamas plotas papildomai dar siektų apie 300,000 m2 . Vadinasi, po beveik 4 metų, 2012 m., pasiūla turėtų išaugti beveik dvigubai.
Tačiau, pasak „Ober-Haus“ specialisto, ypač griežta bankų finansavimo politika bei mažėjanti biurų paklausa greičiausiai lems, kad dienos šviesą išvys daugiausia 30-40 proc. geriausių projektų: „Tampa akivaizdu, kad Lietuvos komerciniai bankai, iškėlę itin aukštus reikalavimus statytojams, atliks savotiško kokybės barjero vaidmenį ir neleis rinkos perpildyti abejotinos kokybės bei funkcionalumo projektais“, - sako S. Vagonis, „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas.
Lėtėjantis šalies ekonomikos augimas veikia ir palaipsniui smunkantį susidomėjimą biuro patalpomis bei mažėjantį potencialių nuomininkų optimizmą.
„Jei šalies ekonomika ir toliau lėtės, įmonės stengsis kuo labiau mažinti išlaidas susijusias su patalpų išlaikymu. Todėl, greičiausiai, bus priimami sprendimą keltis į pigesnes patalpas arba aktyviau derėtis su dabartinių patalpų savininkais pasibaigus jų nuomos sutartims“, - kalba „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas S. Vagonis. Pasak nekilnojamojo turto eksperto, tokie procesai gali lemti biuro patalpų užimtumo rodiklių pokyčius.
UAB „Ober-Haus“ statistikos duomenys rodo, kad šiuo metu Vilniuje biuro patalpų užimtumas jau veikiančiuose verslo centruose yra rekordiškai aukštas - 98-99 proc. Iki 2008 metų pabaigos duris atvėrus naujiems biurų pastatams, Vilniuje šis rodiklis gali jau sumažėti iki 95-97 proc., o iki 2009 metų pabaigos, rinkoje papildomai atsiradus dar 110,000 m2 , šis rodiklis gali kristi iki 92-94 proc. - toks, koks buvo 2003-2004 m.
„Reikia pripažinti, kad jeigu Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje modernių biurų pasiūla auga gana ženkliai, tai Šiauliuose ir Panevėžyje šiuolaikinių verslo centrų beveik nėra ir vargu ar šis sektorius pastebimiau plėsis artimiausioje ateityje“, - sako S. Vagonis.