Akcijų kainų pokyčius VVPB atspindintis indeksas "OMX Vilnius" vakar smuktelėjo 3,99 proc. "Dabar nuotaikos nekokios. Ir vieną kitą artimiausią savaitę tikrai nieko gera neišvysime, nes iš JAV atkeliauja prastos žinios", - pasakė "Hansabanko" Finansų maklerio departamento direktorius Linas Grinevičius.

Pasak L.Grinevičiaus, rinkose neramios nuotaikos vyraus bent iki vasario. "Panašus vaizdas Vilniaus biržoje buvo per Rusijos krizę. Sakyčiau, tuomet buvo net dar graudžiau", - prisiminė L.Grinevičius.

Smulkieji investuotojai – neviltyje

Kaip rašo „Verslo žinios”, biržose įsisukęs kritimo virusas varo neviltin rizikingą investavimo į akcijas strategiją pasirinkusius smulkiuosius investuotojus, ypač tuos, kurie tikėdamiesi geros grąžos buvo linkę investuoti ne tik laisvus asmeninius pinigus, bet tam naudojo ir skolintas lėšas.

Specialistai mano, kad skaudžios pamokos privers atidžiau rinktis investavimo kryptis ir priemones.

Virgilijus Mirkės, SEB banko Finansų maklerio skyriaus vadovas, pažymi, kad šiomis dienomis krentant akcijų vertei vis dažniau sulaukia smulkiųjų investuotojų dėmesio dėl savo portfelių pokyčio, skambučių ir klausimų, ko jiems tikėtis. Tai - visiškai priešinga padėtis negu ta, kai akcijos šauna aukštyn: "Kai viskas gražiai kyla, tai niekas neskambina, o susidomi, kai krenta".

Specialistas teigia, kad dėl savo investicijų labiausia nerimauja tie smulkieji investuotojai, kurie į akcijas investavo ne tik savo lėšas, bet pasinaudojo populiaria priemone - vertybinių popierių atperkamuoju (angl. repo) sandoriu, t. y. investavimui papildomai pasiskolino, rašo „Verslo žinios”.

Ketverius metus investuojantis Artūras Mankevičius, viešųjų ryšių bendrovės "Rinkom" konsultantas, pasakoja, kad prieš du mėnesius, kai prabilta apie galimą kritimą, pirmiausia nusprendė grąžinti "repo" skolas, kad iškilus grėsmei neturėtų didesnių problemų. Jis skaičiuoja, kad dabar jo turimų akcijų vertė smarkiai nukrito, tačiau dabartinės akcijų kainos nėra paremtos racionaliu protu, jis mano, kad rinkoje yra nemažai naujokų, kurie "panikuoja laukdami pasaulio pabaigos".

Skaudžiausiai nukentėjusių smulkiųjų investuotojų nesėkmės priežasčių analizė verčia juos lyginti su nedrausmingais vairuotojais, ignoruojančiais taisykles ir pasiduodančiais nepažeidžiamumo iliuzijai, teigia psichologas Jevgenijus Šarovas, verslo konsultacijų UAB "Sharoff" analitikas.

"Visuomet yra tam tikras procentas žmonių, kurie pasitiki ne savo patirtimi ir intuicija, o vadovaujasi tuo, ką "kažkas kažkur pasakė". Būtent tokiais principais investavę žmonės pirmiausia pasiduos panikos impulsams. Galima guostis tuo, kad tas investuotojų procentas paprastai nebūna itin didelis",- pažymi J. Šarovas.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės