Šiandien LVAT plenarinė sesija (posėdyje dalyvavo visi teismo teisėjai) viešame teismo posėdyje apeliacine tvarka išnagrinėjo administracinę bylą (UAB „Tauja“ v. Valstybinė mokesčių inspekcija) pagal atsakovo Valstybinės mokesčių inspekcijos apeliacinį skundą dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimo panaikinimo.

Šioje administracinėje byloje Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas sprendė pastaruoju metu plačiai diskutuotą klausimą dėl mokesčių mokėtojo teisės į pridėtinės vertės mokesčio atskaitos apimties ir šios teisės realizavimą. Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo plenarinės sesijos nutartyje konstatuota, kad teisė į pridėtinės vertės mokesčio atskaitą yra vienas iš esminių šio mokesčio sistemos elementų, kuri paprastai negali būti ribojama. Ši teisė atsiranda ir gali būti įgyvendinta, jeigu yra atlikti realūs prekės įsigijimo ir su šia preke sukurtos pridėtinės vertės realizavimo veiksmai.

LVAT plenarinė sesija išryškino turinio viršenybės prieš formą principą, nurodydama, kad „aplinkybė, jog mokesčio mokėtojo turimoje PVM sąskaitoje – faktūroje nėra nurodyti ar neteisingai nurodyti visi formalieji rekvizitai pati savaime dar nepaneigia teisės į PVM atskaitą, jeigu įrodymų visuma leidžia teigti, kad įvyko būtent tokio turinio ūkinė operacija, kuri atsispindi buhalterinės apskaitos dokumentuose“. Tokios praktikos aiškinant ES teisę laikomasi ir Europos Bendrijų teisingumo institucijose.

Įvertinusi Europos Bendrijų teisėje pripažįstamą fiskalinio neutralumo principą, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjai taip pat padarė išvadą, jog pardavėjo padaryti baudžiamosios, civilinės ar kitų teisės šakų normų pažeidimai neįtakoja prekių pirkėjo teisės atskaityti jo sumokėtą pridėtinės vertės mokestį. Tačiau jeigu pardavėjas pridėtinės vertės mokesčio į biudžetą nesumokėjo, t.y. pažeidė mokesčių įstatymus, pirkėjo teisė atskaityti šį mokestį išlieka tik jei pirkėjas buvo sąžiningas, t.y. nežinojo ir neturėjo galimybės žinoti, jog už ūkine operacija sukurtą pridėtinę vertę pridėtinės vertės mokestis į biudžetą nebus sumokėtas. Tuo pačiu Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo plenarinė sesija pabrėžė, jog vertinant mokesčių mokėtojo sąžiningumą iš jo negali būti reikalaujama imtis neprotingų priemonių nustatyti ar sutarties partneris nepažeidžia mokesčių įstatymų.

Nutartis skelbiama LVAT internetinėje svetainėje adresu www.lvat.lt

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas formuoja vieningą administracinių teismų praktiką socialinės apsaugos, aplinkosaugos, sveikatos, žemės ūkio, mokesčių, muitų, tarnybinių ginčų, administracinių teisės pažeidimų, kitose valstybės viešojo sektoriaus srityse.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją