Pasibaigus „Baltic Pride“ renginiams Rygoje nenutyla kalbos apie seksualines mažumas, žiniasklaidoje gausu komentarų, pasvarstymų apie asmenis, kurie taip pat yra visuomenės dalis besiskirianti tik kitokia lytine orientacija (dar kitaip vadinama seksualine orientacija – aut. past.). Keista, tačiau kai kalbama apie žmogaus lytiškumą (anglų k. – sexuality) visuomenė susipriešina pradėdama kaltinti šiuos asmenis vien dėl jų lytinės orientacijos, nepaisydama to, kad lytinė orientacija yra žmogaus tapatumo (identiteto) dalis.

Tenka pripažinti, kad kalbėti apie žmogaus lytiškumą yra sudėtinga. Lytiškumas - tai gama, apimanti daugelį žmogaus elgsenos aspektų, tarp jų ir lytinį tapatumą (identitetą), lytinę orientaciją, lytinę ir reprodukcinę sveikatą, lytinius santykius, o taip pat geismą. Vis dėlto kalbant apie tai reiktų vadovautis pagarbos žmogui principu ir skirti sąvokas - kai kuriuose dienraščiuose, žiniasklaidoje sąvokų neskyrimas tampa kasdienybė. Žmogaus lytiškumas neprasideda ir nepasibaigia lytine orientacija, žmogui svarbu paties asmens supratimas, kas jis/ji yra lytine prasme, ką jam/jai reiškia būti vyru ar moterimi.

Vytautas Valentinavičius
Vis dar gausu pavyzdžių kai heteroseksualūs asmenys lemia daugelį homoseksualių asmenų gyvenimo sričių, reguliuodami minėtų asmenų socialinius santykius, primesdami jiems gyvenimo būdą, mokydami, kur ir kaip šie asmenys turėtų elgtis viešumoje stengdamiesi įteigti, kad apskritai lytinė orientacija yra mažų mažiausiai gėdinga.
Pagarba žmogui, kaip nedalomai visumai, yra žmogaus teisių ir laisvių kertinis akmuo. Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos 2 straipsnyje paminėtas asmenų lygybės principas: „Kiekvienas žmogus gali naudotis visomis teisėmis ir laisvėmis, paskelbtomis šioje Deklaracijoje, be jokių skirtumų, tokių kaip rasė, odos spalva, lytis, kalba, religija, politiniai ar kitokie įsitikinimai, nacionalinė ar socialinė kilmė, turtinė, jo gimimo ar kokia nors kitokia padėtis.”, todėl svarbu užtikrinti lygiateisiškumą visiems asmenims.

Kaip teigiama žmogaus teisių svetainėje „Mano teisės“ „Lygiateisiškumas, yra vienas pagrindinių žmogaus teisių principų. Lygiateisiškumą pažeidžianti veikla – diskriminacija yra draudžiama. Teisinio reguliavimo prasme nė vienas asmuo nėra pranašesnis už kitą. Lygiateisiškumas reiškia ne tai, kad asmenys yra vienodi, o kad įstatymas neatsižvelgia į jų skirtingumą. Tas skirtingumas neturi vaidinti visuomenėje jokio vaidmens.“

Siekdama įgyvendinti lygiateisiškumo principą homoseksualių asmenų bendruomenė jau keletas metų stengiasi atkreipti visuomenės dėmesį į šių asmenų diskriminaciją - lygiateisiškumą pažeidžiančią veiklą, stengdamiesi paaiškinti visuomenei, kad lytinė orientacija yra lytiškumo dalis ir diskriminacija šiuo pagrindu negalima.

Tenka nuogąstauti, kad save laikantys aukštesne „kasta“ heteroseksualūs asmenys imasi dalinti teises ir laisves tarsi jos būtų duotybė vartodami skambų žodį „toleruojame“. Tolerancijos ir žmogaus teisių santykis visada buvo ir bus subjektyvus. Homoseksualūs asmenys toleruoja heteroseksualius, kai kurie heteroseksualai toleruoja homoseksualus, tačiau šių žmonių santykis nūdieną nėra lygiateisis.

Vis dar gausu pavyzdžių kai heteroseksualūs asmenys lemia daugelį homoseksualių asmenų gyvenimo sričių, reguliuodami minėtų asmenų socialinius santykius, primesdami jiems gyvenimo būdą, mokydami, kur ir kaip šie asmenys turėtų elgtis viešumoje stengdamiesi įteigti, kad apskritai lytinė orientacija yra mažų mažiausiai gėdinga.

Neišsisklaidžius įspūdžiams po „Baltic pride 2009“ Rygoje norisi dar kartą visuomenei priminti, kad „Pride“ renginiais siekiama pasidžiaugti žmogaus teisėmis ir laisvėmis, kuriomis naudojasi homoseksualūs asmenys, jų šeimos nariai ir draugai. „Pride“ renginiuose švenčiama kartu su visais pripažįstant, kad visi žmonės lygiateisiai.

Nuomonė

Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.

Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją