VRK duomenimis išrinkta 18 save išsikėlusių kandidatų. Didžiausios problemos kilo Kelmės, Kretingos ir Skuodo rajonuose bei Šiaulių mieste, kurio atvejį detaliai panagrinėsime. Remtasi VRK svetainėje paskelbtais preliminariais rinkimų rezultatais. Šiaulių mieste tarybos nario mandato kvota yra 959 rinkėjų balsai. Lentelėje pateiktos tik tos partijos, kurios dalyvavo skirstant mandatus.

Lentelė. Šiaulių miesto savivaldybės tarybos rinkimų preliminariniai rezultatai

Partija ar kandidatasGavobalsųPriklauso mandatųMandatųpagal įstatymąMandatų pagalVRK
LSDP86359,004910 (9)
PTT34513,6044
TSLKD31393,2734 (3)
NS24372,5433
DP24012,5023
LCS18881,9723
LRLS15951,6622
Partijų sąrašai viso2354624,552529 (27)
A.Visockas27182,8311
S.Tumėnas23642,4711
R.Jasmontienė4590 (1)
E.Peleckas3230 (1)
V.Skačkauskaitė2950  
Kandidatai viso61595,3022 (4)
Iš viso2970529,842731
Partijų pavadinimų santrumpos: LSDP – Lietuvos socialdemokratų partija, PTT – partija Tvarka ir teisingumas, TSLKD – Tėvynės sąjunga/Lietuvos krikščionys demokratai, NS – Naujoji sąjunga (socialliberalai), DP – Darbo partija, LCS – Liberalų centro sąjunga, LRLS – Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis

Save išsikėlę kandidatai A.Visockas ir S.Tumėnas gauna mandatus. Jų balsų perviršis kol kas „pakimba ore“, nes įstatymas apie jį nekalba. Tai įstatymo spraga. Rinkėjų balsai negali likti nepanaudoti, tik klausimas kaip juos panaudoti. Protingas ir teisingas atsakymas vargu ar egzistuoja.

Pagal gautus rinkėjų balsus partijos gali gauti 24,55 mandato (23546 partijų gautus balsus daliname iš mandato kvotos lygios 959 balsams), suapvalinus – 25 mandatus. Lentelės stulpelyje „Priklauso mandatų“ parodyta, kad partijų sąrašai gauna 21 mandatą (sveiki dalmenys) ir gaunamos liekanos, kurios bus panaudotos mandatų paskirstymui pagal liekanas. Partijų sąrašų balsų likutis tik 3407 balsai. Padalinus iš mandato kvotos gauname tik 3,55 mandato, suapvalinus – 4 mandatai. Rinkimai pagal įstatymą būtų baigti – išrinkti 27 Šiaulių miesto savivaldybės nariai (rezultatai pateikti lentelės stulpelyje „Mandatų pagal įstatymą“).

Kaip suprantate, gauti rezultatai netenkina Vyriausiosios rinkimų komisijos (toliau VRK), nes išrinkti reikia 31 tarybos narį. Iš kur gauti balsų dar 4 mandatams? Vyriausioji rinkimų komisija, ir pagal jos instrukcijas dirbanti Šiaulių miesto savivaldybės rinkimų komisija, nuėjo įstatymo pažeidimo keliu. Nors įstatyme rašoma, kad liekanų metodui galima naudoti tik liekanas, gautas apskaičiuojant mandatus partijų sąrašams (t.y. 3407 balsus), prie jų, grubiai pažeidžiant įstatymą ir rinkėjų apsisprendimo teisę, buvo užmaskuotai pridėti visi nepanaudoti išsikėlusių kandidatų balsai, atitinkantys 4 trūkstamus mandatus. Rezultatai pateikti lentelės stulpelyje „Mandatų pagal VRK“.

Įstatyme Seimo „gudručiai“ paliko dar vieną klaidą - palikta dviprasmybė dėl save išsikėlusių kandidatų dalyvavimo skirstant mandatus liekanų metodu. Įstatymo 83 straipsnio viename sakinyje rašoma, kad skirstant mandatus dalyvauja ir save išsikėlę, bet mandato negavę kandidatai, ir politinių partijų kandidatų sąrašai, o kitame sakinyje jau minimi tik politinių partijų kandidatų sąrašai. Abu teiginiai nelygiareikšmiai – antrasis apima tik dalį pirmojo teiginio taikymo srities – tik politinių partijų kandidatų sąrašus.

VRK pasirinko blogiausią variantą: tolesniam mandatų skirstymui liekanų metodu pasirinko tik partijų kandidatų sąrašus, tačiau liekanoms mandatams skirstyti panaudojo dar ir visus išsikėlusių kandidatų gautus balsus, tiek ir negavusių mandato, tiek gavusių mandatus balsų perviršį, apie kurį įstatymas iš viso nekalba. Rezultatai patekti lentelės „Mandatų pagal VRK“ stulpelyje. Teismas turėtų pasakyti, ar nėra įstatymo pažeidimo mandatus gavusių save išsikėlusių kandidatų balsų perteklių perduodant politinėms partijoms.

Jei jau buvo panaudoti save išsikėlusių kandidatų gauti balsai, tai logiška būtų ir mandatų kvotos neviršijusius kandidatus įtraukti į mandatų dalinimą liekanų metodu. Kuo blogesnis save išsikėlęs kandidatas, už kurį balsavo 459 rinkėjai, už partijos sąrašo kandidatą, kuriam pagal VRK skirstymo metodiką mandatui gauti pakanka tik 4 balsų? Į mandatų skirstymą įtraukus ir kvotos neviršijusius kandidatus, mandatai pasiskirsto kitaip. Rezultatai pateikti lentelės „Mandatų pagal VRK“ stulpelyje skliausteliuose.

Likusių trijų savivaldybių rezultatų detaliai neanalizuosime - įstatymo pažeidimas sisteminis.

Kelmės rajone už papildomą VRK suteiktą mandatą Liberalų ir centro sąjunga turėtų dėkoti I.Šimkaus ir I.Petkevičius rinkėjams. Jei būtų pasirinktas pirmasis variantas liekanų metodui, šis mandatas būtų atitekęs I.Petkevičiui.

Kretingos rajone D.Petreikio rinkėjams turėtų dėkoti Lietuvos socialdemokratų bei Tvarkos ir teisingumo partijos. Skuodo rajone p. A.Pitrėnienės rinkėjams turėtų dėkoti po mandatą gavę Naujoji sąjunga (socialliberalai) ir Darbo partija.

Natūralus klausimas – kas toliau? Rinkimų rezultatų nesiūloma anuliuoti. Įstatymo nuostatos dėl save išsikėlusių kandidatų palietė 15 savivaldybių, bet tik keturiose turėjo įtakos rinkimų rezultatams (gal ir daugiau, nes kitų savivaldybių rezultatai netikrinti).

Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas yra netikęs ir jį reikia radikaliai keisti, tačiau tai nėra šio straipsnio objektas. Pagrindinis visų pažeidimų kaltininkas – Seimas. Politines partijas atstovaujantys Seimo nariai visais būdais gina partijų viršūnėlių interesus, kurioms priimtina, kad vietvalda netaptų tikra savivalda. VRK narius būtų galima užjausti, bet nekyla ranka, nes jų pareiga buvo patikrinti Seimo „gudručių“ priimtą ir, labai gaila, prezidentei pakištą pasirašyti įstatymą.

Autorius - buvęs Lietuvos Respublikos Seimo narys, Valstybinės derybų su Rusijos Federacija delegacijos vadovas, Lietuvos Respublikos ambasadorius Kazachstano Respublikoje, du kartus Vidaus reikalų ministras. Autorius nėra kandidatų sąrašuose.

Nuomonė

Šioje publikacijoje skelbiama asmeninė autoriaus nuomonė. Portalo Delfi redakcijos pozicija negali būti tapatinama su autoriaus nuomone.

Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją