Net patys garsiausi šalies atletai ne visada sugeba kontroliuoti per kraštus besiveržiantį adrenaliną ir pasiduoda avantiūrai.

Žodžius lydi smūgiai

Kad profesionaliame sporte vis daugiau agresijos, patvirtina ir pastarųjų savaičių įvykiai. Kauno „Žalgirio“ gynėjas Marko Popovičius nubaustas diskvalifikacine pražanga ir 800 litų bauda už tai, kad per LKL rungtynes kibo į atlapus alytiškiui Mariui Janišiui. Pastarasis neliko skolingas, viešai pažėręs kroato atžvilgiu įžeidimų ir taip pat susilaukė LKL sankcijų.

Dar labiau sukrėtė įvykis po rungtynių tarp Klaipėdos „Neptūno“ ir Kauno „Aisčių-Atleto“. Iš aikštės išėjęs rezultatyviausiai žaidęs kauniečių krepšininkas Valdas Dabkus netrukus grįžo į salę kraujuojančia nosimi. Liudininkų teigimu, jis prie rūbinės buvo užpultas ir apkumščiuotas „Neptūno“ krepšininko Vaidoto Pridotko.

Kaunietis žadėjo rašyti policijai pareiškimą, tačiau po ilgų įkalbinėjimų savo skriaudėjui atleido ir susitaikė. „Su Pridotku esame seni pažįstami, gal jam suveikė emocijos. Nosis nesulaužyta. Nebenoriu to prisiminti“, – sakė „Aisčių-Atleto“ puolėjas.

Kiek daugiau nei prieš mėnesį vienam „Žalgirio“ lyderių Jonui Mačiuliui už emocijų proveržį ir šiurkščius veiksmus aikštėje teko pakloti 7 tūkstančių eurų (maždaug 24 tūkstančius litų) baudą.

Eurolygos dvikovoje su Tel Avivo „Maccabi“ puolėjas alkūne trenkė varžovui Omri Casspi ir teisėjo buvo iškart nubaustas diskvalifikacine pražanga.

„Skyrė tai skyrė. Susimokėsiu baudą ir žaisiu toliau“, – komisijos sprendimą ramiai komentavo J.Mačiulis.

Už smūgį teisėjui ilgam yra buvęs diskvalifikuotas ir buvęs krepšininkas Rolandas Skaisgirys, taip pat garsėjęs karštu ir sunkiai valdomu charakteriu.

Kratosi peštuko etiketės

Dėl šiurkščių veiksmų krepšinio varžybų metų rimtų nemalonumų yra turėjęs ir dabartinis „Šiaulių“ ekipos lyderis Donatas Zavackas.

Prieš penkerius metus klaipėdietis, rungtyniaudamas Lenkijos „Anwil“ klube, šios šalies čempionato pusfinalio rungtynėse ant grindų parvertė varžovų komandos vyriausiąjį trenerį Eugeniuszą Kijevskį ir buvo diskvalifikuotas kelerioms rungtynėms.

„Tai buvo klaida, kurios pasekmes jaučiu iki šiol. Turėjau ir Eurolygos klubų pasiūlymų, tačiau paskutiniu metu vis atsisakydavo manęs, motyvuodami, jog esu sudėtingo charakterio žaidėjas, nors taip tikrai nėra. Dėl to įvykio viską turėjau pradėti nuo nulio. Būtent tai dabar ir darau: savo vertę vėl įrodinėju iš pradžių.

Skaudu, kad žmonės atsimena ne tai, kas įvyko geriausia, o tai – kas įvyko blogiausia. Taip jau yra, kai žmogui sekasi – jį giria ir liaupsina, o kai nesiseka – tuomet iškart peikia. Aikštėje esu kovotojas. Per rungtynes galiu savus žaidėjus apšaukti, tačiau po varžybų galiu prie kiekvieno prieiti ir paspausti ranką. Aš įsitikinęs, kad žaidėjas aikštelėje turi degti noru laimėti. Būtent tada tas didžiulis pergalės noras ir atsigręžė prieš mane.

Nors ten nieko tokio baisaus neįvyko, tačiau žiniasklaida nuolat prisimena šį įvykį ir lipdo man didžiausio peštuko ar mušeikos etiketes. Be abejo, tai šiek tiek skaudu“, – atviravo D. Zavackas.

Geriau numoja ranka

Prieš kelerius metus sankcijos grėsė ir kitam Klaipėdos krepšininkui Osvaldui Kurauskui. Dabartinis uostamiesčio „Naftos-Uni-Laivitės“ lyderis buvo stumtelėjęs teisėją bei trinktelėjęs varžovui į veidą.

„Kai priešininkai nesugeba sustabdyti lyderio, tuomet stengiasi išprovokuoti žodžiais ar kitais neleistinais veiksmais. Peštuko įvaizdis – man jau praeitis. Dabar viską traktuoju kitaip. Stengiuosi būti ramus, kai matau neteisybę, geriau numoju ranka, ir tiek. Tikriausiai subrendau“, – svarstė žaidėjas.

O. Kurauskas pripažino, kad įtampa ir emocijų nevaldymas nepadeda: „Tokie dalykai komandai neišeina į naudą. Tuomet nukenčia žaidimas. Pastaruoju metu per tokias situacijas sau šimtą kartų mintyse pasakau: „Aš ramus“, ir tai padeda“.

Negali matyti neteisybės

Kone labiausiai emocijų nevaldymu ir kumščių mojavimu per rungtynes yra pagarsėjęs Klaipėdos „Atlanto“ ekipos strategas Vacys Lekevičius. Nuo jo yra kliuvę ir futbolo sirgaliams, ir žaidėjams, ir netgi teisėjams.

„Visi suprantame, jog taip elgtis negalima. Bet kitą kartą, kai matai neteisybę, tiesiog negali stovėti ir apsimesti, kad nieko nematai. Per tokias situacijas nemoku užmerkti akių. Sportas ir emocijos – neatsiejami dalykai“, – ne kartą yra pareiškęs ekscentriškasis treneris.

V. Lekevičius 1994 m., dar būdamas „Atlanto“ vartininkas, per vienas rungtynes paliko vartus ir sumušė du jį įžeidinėjusius varžovų komandos sirgalius.

2000-ųjų balandį Vilniuje per Lietuvos futbolo čempionato rungtynes tarp „Atlanto“ ir „Žalgirio“ V. Lekevičius užpuolė bei sumušė šoninį teisėją Gintarą Ratkevičių. Už tai iki sezono pabaigos jam buvo uždrausta per rungtynes būti šalia atsarginių žaidėjų suolelio.

2005 metų liepą, per atsakomąsias UEFA taurės kvalifikacinio etapo „Atlanto“ ir Velso „Rhyl“ rungtynes, klaipėdiečio kantrybė vėl sprogo – strategas užsipuolė ir apkumščiavo svečių komandos vartininką Geraldą McGuiganą.

Nors tuomet uostamiesčio futbolininkai laimėjo varžybas 3:2, tačiau dėl daugiau įmuštų įvarčių svetimoje aikštėje į kitą etapą pateko „Rhyl“ komanda.

V. Lekevičius po finalinio švilpuko įsiaudrino ne šiaip sau – kibirkštį prie parako statinės įžiebė patys Velso futbolininkai. Iš didelio džiaugsmo jie peržengė padorumo ribas ir į aikštę išėjusiam V. Lekevičiui pažėrė krūvą nešvankių žodžių.

„Neleisiu, kad mane ar mano žaidėjus kas nors vadintų tokiais žodžiais“, – dar ilgokai po incidento tiesiog aikštėje save raminęs sakė „Atlanto“ vadovas.

Konfliktą sukėlė kažkuris iš atsarginių Velso ekipos žaidėjų. Kai V. Lekevičius stvėrė akiplėšą, tuomet komandos draugui į talką atskubėjo vartininkas. Nors V. Lekevičius vilkėjo kostiumą, svečių vartininkas patyrė visas bokso, kikbokso ir karatė subtilybes.

Kai apsaugininkai atskubėjo į konflikto vietą, vartininkas buvo patyręs lengvą nokdauną. Tuo metu jam jau labiau rūpėjo ne skriaudėjas, o nosies tvirtumas.

Tų pačių metų gruodį V. Le­ke­vičių sumušimu apkaltino ir vienas „Atlanto“ žaidėjas. Dėl šio įvykio policija kelti baudžiamąją bylą atsisakė, nes jo veiksmuose nenustatė nusikaltimo sudėties.

Nukando dalį ausies

Vis dėlto sporto agresija labiausiai visuomenę yra šokiravęs pasaulio bokso čempionas Mike‘as Tysonas. 1997 m. birželio 28 dieną Las Vegase, kovoje su Evanderiu Holyfieldu, emocijų nesuvaldęs sportininkas viską bandė išspręsti ne tik kumščiais, bet ir dantimis – jis nukando varžovui dalį ausies.

Taip pat ne ką mažiau atgarsio sulaukė jo išprovokuotos muštynės vienoje spaudos konferencijoje. Stebint žurnalistams, sunkiasvoris atletas tada pribėgo prie būsimojo savo varžovo Lenoxso Lewiso, smogė jį laikyti mėginusiam asmens sargybiniui ir įtraukė į muštynes maždaug 20 vyrų. Taip pat užsipuolė žurnalistą, kuris šūktelėjo, kad boksininkui praverstų tramdomieji marškiniai.

Iš užsienio krepšininkų dažniausiai į konfliktus aikštėje veldavosi buvusi NBA žvaigždė Denisas Rodmanas. Išskirtinės išvaizdos ir įžūlaus elgesio atletas 1996 metais, rungtyniaudamas „Chicago Bulls“ ekipoje, buvo užsipuolęs teisėją Tedą Bernhardtą. Kiek daugiau nei po metų jis sukėlė riaušes rungtynėse prieš „Minnesota Timberwolves“ ekipą. O visa tai užfiksavusiam operatoriui Eugenesui Amosui pribėgęs spyrė į kirkšnį. Už tai jam teko pakloti 200 tūkstančių JAV dolerių ir teko praleisti 11 rungtynių.