„Apie tą lygą rusai kalba labai seniai. Lietuvos komandos žais LKL, BBL, Eurolygoje ar Europos taurės turnyruose, o dar prisideda „Kontinentinės taurės“ varžybos. Tada reikia, kad savaitė turėtų 8 ar 9 dienas, - DELFI sakė LKF prezidentas Vladas Garastas. - Kiek mūsiškiams reikės skraidyti po Rusiją, o tai - sudėtinga.
Maltoje aš dalyvavau FIBA asamblėjoje ir Rusijos federacijos prezidentas Sergejus Černovas kvietė buvusias Sovietų Sąjungos respublikas Lietuvą, Latviją, Estiją, Moldovą, Baltarusiją ir Ukrainą į tą turnyrą. Latviai tada jau pesimistiškai vertino būsimas varžybas“.
„Mes žinojome apie tą kuriamą lygą ir Rusijos federacijos ketinimus. Kol jie tiesiogiai nelietė Lietuvos krepšinio pamatų ir mūsų krepšininkų rengimo pagrindų, mes nesijaudinome, - DELFI teigė LKF generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas. - Lietuvos klubai yra privatūs ir patys sprendžia dalyvauti varžybose ar ne. Tačiau LKF kelia labai didelį susirūpinimą naujos lygos vadovų pareiškimai, kad po kelerių metų komandos, žaidžiančios naujame turnyre, nedalyvaus nacionaliniame čempionate.
Tai yra pats blogiausias įmanomas dalykas, nes LKL be dviejų stipriausių šalies klubų - Kauno „Žalgirio“ ir Vilniaus „Lietuvos ryto“ - žlugtų ar būtų visai nepopuliari“.
Rusų idėja yra žalinga Lietuvos krepšiniui
Skelbiama, kad „Kontinentinės lygos“ pirmenybėse dalyvautų geriausi Rusijos, Ukrainos, Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos klubai.
„Aš negaliu įsakyti „Lietuvos rytui“ žaisti ten, o „Žalgiriui“ uždrausti rungtyniauti šen. Tai yra jų vadovų asmeninis sprendimas. Rusai vilioja pinigais, kelionių ir apgyvendinimo apmokėjimu.
Eurolygos turnyre rungtynės vyksta beveik kiekvieną savaitę, tas pats LKL ir BBL, o dar reikės vėl kažkur trenktis į Rusiją. Vienai išvykai reikia 3 dienų prie gero skrydžių tvarkaraščio. O jei žiemą bus blogi orai ir lėktuvai neskris ar vėluos? Vadinasi, kažkokias varžybas reikia praleisti, nes visko aprėpti fiziškai neįmanoma.
Kai tarėmės dėl LKF taurės turnyro dviejų rungtynių, du stipriausi Lietuvos klubai skundėsi, kad neturi joms laiko.
Kada vyks treniruočių procesas, kiek laiko bus skirta krepšininkams atgauti jėgas? Dirbdamas tokiu įtemptu grafiku, žaidėjas negalės nei normaliai dalyvauti pratybose, nei gerai rungtyniauti. Tai sporto fiziologija, kurios dėsnių nepakeisi ir nenupirksi už jokius pinigus“, - savo argumentus dėstė V. Garastas.
„Rusai savo komercinėmis galimybėmis gali sunaikinti visą Lietuvos krepšinio piramidę. „Kontinentinė lyga“ yra vienadienis projektas, kuriam šiuo metu skirti didžiuliai pinigai, bet jo ateitis neaiški. Juk krepšinio projektai visu pirma turi skatinti krepšinio plėtrą ir sporto šakos vystymąsi. O ši rusų idėja yra vienareikšmiškai žalinga Lietuvos krepšiniui“, - pastebėjo M. Balčiūnas.
„Žalgiris“ – už, „Lietuvos rytas“ kol kas – prieš
Rusijos krepšinio federacijos prezidento S. Černovo teigimu, šių metų gruodį būtų surengtos bandomosios varžybos „Promo-taurė“, kuriose dalyvautų 8 komandos: Maskvos CSKA, „Dinamo“ ir „Chimki“ iš Rusijos, „BK Kiyv“ ir „Azovmaš“ iš Ukrainos, Sopoto „Prokom Trefl“ iš Lenkijos, „ASK/Riga“ iš Latvijos bei vienas Lietuvos klubas - „Žalgiris“ arba „Lietuvos rytas“.
„Lietuvos rytas“ šį sezoną Rusijos federacijos organizuojamoje lygoje tikrai nežais“, - DELFI komandos vadovų sprendimą trečiadienį dar kartą patvirtino vilniečių ekipos sporto direktorius Martynas Purlys.
Tuo tarpu „Žalgirio“ klubo viceprezidentas Gediminas Navikauskas Lietuvos spaudoje antradienį patvirtino, kad žalgiriečiai dalyvaus naujose varžybose Rusijoje ir pastebėjo, jog LKL ir BBL čempionatų lygis atsilieka nuo Rusijos ir Ispanijos pirmenybių, o kauniečiams jau nusibodo žaisti su tais pačiais priešininkais po 12 kartų per sezoną.
„Aš šitaip kalbėčiau tada, jei būčiau nuolatinis Eurolygos turnyro čempionas ar finalo ketverto dalyvis, o ne kartkartėmis patenkantis į antrą etapą. Tada galėčiau sakyti: nėra konkurentų. O dabar kai kam reikėtų patylėti, nes Prezidentų taurėje įtikinamai nenugalim net estų“, - nuomonei oponavo V. Garastas.
„Lietuvos krepšinis mums ir mielas, kad tai tautinė sporto šaka ir padeda nacionalinei saviraiškai. LKF ir ėmėsi žingsnių mažinti legionierių skaičių.
FIBA ir Europos krepšinio lygų sąjunga (ULEB) reikalauja privalomai rengti nacionalinį čempionatą. Priešingu atveju žlunga visa ilgus metus kurta krepšinio vystymo sistema. Tai yra didelė grėsmė ir kelia pavojų“, - nerimavo M. Balčiūnas.
Lyga - politinės pinklės Lietuvai?
V. Garastui sunku spręsti, ar toks Rusijos siūlymas dėl „Kontinentinės krepšinio“ lygos nėra ir politinės pinklės Lietuvai.
„Lietuva savo ekonominiu potencialu ir piniginiais resursais bei žmonių skaičiumi negali lygintis su Rusija ir neturės šešių „Lietuvos ryto“ ar „Žalgirio“ lygio komandų. Tarkime, Maskvos CSKA klubą šefuoja Rusijos nikelio pramonė, o Lietuvoje nėra nikelio ir aukso, o tik Anykščių smėlis.
Bet kaip Rusijai sekėsi Pekino olimpiadoje? Tai gal ir yra jų projektų ir „stiprių lygų“ rezultatas. Turime dar lenkų krepšinio ir anglų futbolo neigiamą pavyzdį. Lietuvos rinktinės žaidėjai auga „Žalgirio“, „Lietuvos ryto“, „Šiaulių“ ir kituose šalies klubuose, kur gauna tarptautinių varžybų patirtį, kur kyla jų meistriškumas“, - pabrėžė LKF prezidentas.
Rusijos žiniasklaidoje planuojama, kad 2011-2012 metais „Kontinentinės lygos“ turnyras įgautų reguliarių varžybų statusą, o jame varžytųsi 16 ekipų.
„Tikiuosi, kad dėl naujos „Kontinentinės lygos“ kūrimo ir ateities dar vyks dialogas ir daugelis klubų, kurie yra finansuojami iš biudžeto lėšų („Žalgiris“ su „Lietuvos rytu“ tai pat gauna dalį tokių pinigų) atsižvelgs į galimas nacionalines grėsmes. Balansas turėtų būti išlaikytas“, - įsitikinęs M. Balčiūnas.
Vis dėlto kalbama, kad naujojo turnyro ateitis miglota, o Rusijos sporto valdininkai tokiais planais siekia tik spausti ir šantažuoti ULEB Eurolygos vadovus, kad rusų komandoms būtų suteiktos bent dvi vietos prestižiniame turnyre.
„Lietuvos stipriausiems klubams nereikia verkšlenti, kad rungtynių per mažai ar per daug, kad varžovai per stiprūs ar per silpni. Nevyriška nuolat atsikalbinėti. Reikia kovoti ir nugalėti. Koks yra Lietuvos čempionatas – tokiame ir privalu dalyvauti. Reikia būti kantriems ir nesipuikuoti šlove. Reikia gyventi tuo, ką turi“, - pokalbį su DELFI baigė V. Garastas.