Tikriausiai dauguma žmonių pasirašinėdami už referendumą net nežinojo, kad siūlomi Konstitucijos pakeitimai prieštarauja sutarčiai su ES ir už tai gali grėsti sankcijos. Taip pat referendumo organizatoriai gudriai įtraukė aktualų klausimą dėl parašų kiekio sumažinimo, kuris reikalingas referendumui paskelbti. Taip buvo pritraukti parašai ir tų, kuriems žemės pardavimo klausimas nerūpėjo. Bet svarbiausia, kad internete ir gatvėse piliečiai buvo gąsdinami dėl Lietuvos išpardavimo, žaidžiama emocijomis ir taip žadinamas archajinis pradas visuomenėje.

Abstrakčiais pareiškimais apie meilę tėvynei, tautos išlikimą ir pan. pavyko dalyje visuomenės sužadinti gentinius jausmus, kai viskas skirstoma į „mes“ ir „jie“. „Jie“ – tai piktieji užsieniečiai, kurie tik ir siekia sunaikinti lietuviškumą išpirkdami visas žemes bei pasmerkdami tautą nežmoniškoms kančioms. „Mes“ – tai išrinktoji žmonių rasė, gyvenanti pažadėtoje šventoje žemėje, kurios negalima leisti dirbti iškrypėlių užsieniečių rankoms.

Taigi, vadovaujamasi archajiška tradicija, kurią gerai iliustruoja nacionalistinis šūkis „Lietuva – lietuviams“. Tačiau tokia pasaulėžiūra atstovauja praeičiai ir stagnacijai. Ateinanti naujoji moderni epocha, kuri pasižymi dinamiškumu ir multikultūriškumu, reiškia galutinį atsisveikinimą su senuoju pasauliu. Archajinis pradas, nujausdamas savo pražūtį, kyla į paskutinę ir beviltišką kovą už išlikimą. Tai paaiškina ir fašistinių partijų laikiną populiarėjimą Europoje, kurios taip pat nuolatos kartoja tokius žodžius kaip tauta, žemė, tėvynė.

Gentinė pasaulėjauta dar yra labai gaji Afrikos valstybėse, kur nuolatos vyksta neramumai tarp genčių, kur žmonės nesugeba pereiti gentinio mąstymo ribų ir dirbti išvien valstybės, ką jau kalbėti visos Afrikos, labui. Referendumo šalininkų bei nacionalistų pozicija man labai primena būtent tas nelaimingas Afrikos gentis.

Belieka tikėtis, kad europietiška ir progresyvi visuomenės dalis Lietuvoje sudaro daugumą ir nebus laužomos sutartys su ES remiantis vien emocijomis. Kita vertus, turi būti priimti rimti saugikliai, kurie apsaugotų visuomeninį interesą nuo kapitalo savivalės supirkinėjant žemę, kaip yra kitose ES narėse, bet tai jau atskira tema.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!