Vaikai, kurie gimsta su LDS, dažniausiai auga gėdos ir paslapties atmosferoje, tačiau dabar nemažai žmonių siekia atvirai kalbėti apie šią problemą, skelbia BBC.
Gimus Janet, buvo sunku nustatyti, ar tai berniukas, ar mergaitė. „Kai mano senelis sužinojo, jog abejojama dėl mano lyties, jis patarė tėvams tiesiog leisti man numirti“, – pasakoja ji.
Dabar jai 50 metų, ji turi du vaikus. Janet gimė su gimda, kiaušidėmis ir moteriškais genais, tačiau jos lytiniai organai ir hormonai iš dalies buvo vyriški. Jai buvo diagnozuota įgimta adrenalinė hiperplazija – lytinės diferenciacijos sutrikimas, kai kūnas gamina per daug testosterono.
Moteriški ir vyriški lyties organai išauga iš tų pačių audinių, tačiau dėl testosterono kiekio jie atrodo ir vystosi skirtingai. Tad padidėjęs klitoris gali būti ir vyriškas, ir moteriškas lytinis požymis.
Janet prisipažino, kad gyvendama su tokia diagnoze ji daug metų jautė psichologinį diskomfortą.
Vaiko lytį nulemia daugybė veiksnių. Bet kurio veiksnio raidos sutrikimas gali sukelti lytinio vystymosi sutrikimą. Šie sutrikimai gali būti įvairūs – nuo mergaičių su labiau vyriškais bruožais ir atvirkščiai, iki kūdikių, kurie gimsta neapibrėžtos lyties.
Klinikinis psichologas ir sekso terapeutas dr. Tigeris Devore pats gimė neapibrėžtos lyties. Jam buvo nustatyta sunkios stadijos hipospadija – penio anomalija, kurios lengvesnė forma diagnozuojama vienam iš 250 vyrų.
„Su lyties diferenciacijos sutrikimais gimę vaikai dažniausiai auginami gėdos ir paslapčių atmosferoje, – sako jis. Tokie vaikai slepiami nuo visuomenės – būtent taip ir aš užaugau. Visada turėjau tai laikyti paslaptyje. Niekam negalėjau pasakoti, kad man buvo atlikta tokios vietos, apie kurią paprastai nekalbame, operacija.“