Mokslininkai išsiaiškino, kad uostant automobilių išmetamąsias dujas, girdint triukšmą, ligos grėsmė padidėja 12 proc.

Didžiausia rizika tiems, kas gyvena 50 m atstumu nuo judraus kelio. Kas devinto demencijos atvejo priežastis – didelis transporto eismas.

Tyrimas truko daugiau nei 10 metų, jo autoriai stebėjo 7 mln. žmonių. Tai didžiausias tyrimas, iškėlęs mintį, kad aplinkosaugos veiksniai gali labai stipriai didinti demencijos riziką.
Vien JK apie 850 000 žmonių serga demencija. Prognozuojama, kad iki 2025 m. sergančiųjų skaičius pasieks milijoną, o iki 2050 m. – 2 milijonus.

Anksčiau manyta, kad demencija susergama dėl genetinio paveldimumo, tačiau vis daugiau įrodymų, kad rizika didina ir kiti veiksniai – rūkymas, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas. Na o minėtas didelis tyrimas atkreipė dėmesį ir į oro taršos bei triukšmo įtaką.

Kanados mokslininkų teigimu, kuo arčiau ir kuo ilgiau didelio kelio žmogus gyvena, tuo didesnė grėsmė susirgti demencija.

Tyrimui vadovavęs daktaras Hongas Chenas iš Toronto universiteto teigė: „Mūsų tyrimo duomenys rodo – kuo arčiau judraus kelio su didžiuliu kasdieniu eismo srautu gyvenate, tuo didesnė rizika susirgti demencija. Šiais laikais didelis eismas, vis daugiau žmonių gyvena dideliuose miestuose, taigi tai didelė grėsmė žmonių sveikatai. Didėjant populiacijai, urbanizacijai daug žmonių gyvena prie judrių kelių, na o daugėjant ir demencijos atvejų, net ir nedidelis taršos ar triukšmo poveikis gali tapti sunkia ligų našta.“

Tyrėjai stebėjo 6,6 mln. nuo 20 iki 85 m. žmonių, gyvenančių Kanados Ontarijo provincijoje. Tyrimas vyko 11 metų – nuo 2001 iki 2012 m.

Paaiškėjo, kad gyvenantiems 50 m atstumu nuo didelio kelio (greitkelio, miesto kelio) buvo 7 proc. didesnė rizika susirgti demencija nei gyvenantiems 300 m atstumu.

Tiems, kurie gyveno 50–100 m atstumu, rizika padidėjo 4 proc., na gyvenantiems 101–200 m atstumu rizika buvo 2 proc.

Taip pat paaiškėjo, kad tiems žmonėms, kurie visus 12 metų (kai vyko tyrimas) gyveno iki 50 m nuo judraus kelio, demencijos rizika buvo 12 proc. didesnė nei tiems, kurie gyveno 300 m atstumu.
Gyvenantiems daugiau nei 200 m atstumu nuo kelio demencijos, Parkinsono ligos ar išsėtinės sklerozės rizika nepadidėja.

Šio tyrimo duomenys – dar vienas įrodymas, kad ilgalaikė oro tarša ir automobilių keliamas triukšmas kenkia smegenų veiklai.

Mokslininkų nuomone, taip yra todėl, kad azoto dioksidas ir suodžių dalelės iš automobilių variklių patenka į smegenų ląsteles ir daro žalą. Tyrėjai mano, kad tarša veikiausiai sukelia smegenyse uždegimą, o jis gali sukelti demenciją.

Kitų tyrimų duomenimis, nuolatinis triukšmas kenkia ir kognityvinei smegenų funkcijai.

Medikai sunerimę, nes automobilio eismas daro neigiamą įtaką žmonių sveikatai, pvz., kelia astmos, širdies ligų riziką. Na o dabar pastebėta ir rizika demencijos atsiradimui.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (34)