Naujoje pelno nesiekiančios mokslinių tyrimų organizacijos RAND ataskaitoje teigiama, kad pažintiniai gebėjimai, funkciniai apribojimai ir fizinė sveikata gali padėti nuspėti demencijos išsivystymo riziką likus 20 metų iki jos pradžios.
Demencija
124 straipsnių
Demencija yra lėtinis ir progresuojantis galvos smegenų sutrikimas. Pasaulyje juo serga daugiau nei 5,2 proc. vyresnių nei 60 metų žmonių. Beveik trečdalį demencijos atveju sudaro Alzheimerio liga. Pagrindinis demencijos rizikos veiksnys yra amžius, bet yra ir daugiau galimų rizikos veiksnių – iš viso 14.
Pirmieji demencijos simptomai: atminties praradimas, orientacinės problemos ir sunkumai atliekant kasdienes užduotis. Nors demencija yra neišgydoma, ankstyvas diagnozavimas ir tinkamas gydymas gali padėti sulėtinti simptomų progresavimą ir pagerinti gyvenimo kokybę.
Čia rasite naujausius straipsnius ir aktualią informaciją apie demenciją.
Minint 17-ąsias santuokos metines, demencija sergančio aktoriaus Bruce’o Williso žmona Emma Heming socialiniuose tinkluose paviešino iki ašarų jaudinantį įrašą. Jame moteris prabilo apie savo vyro kovą su sunkia liga ir tai, kaip ši patirtis paveikė jųdviejų gyvenimą.
Ar kavą gertumėte rytais, pereidami prie sočių pusryčių su duonos skrebučiu, ar greitai pasidarytumėte kavos tarp darbo susitikimų, saikingas kofeino kiekis yra susijęs su mažesne demencijos paūmėjimo rizika.
„Daug kas nesupranta, kaip žmogus, kuris prieš šešis mėnesius dar sugebėjo ką nors padaryti, dabar net nebemoka pats pavalgyti ar išsivalyti dantis“, – apie Alzheimerio liga sergančiųjų kasdienybę pasakojo Šv. Roko ligoninės Demencijos skyriaus vedėja Julija Lukošienė. Šia liga sergantieji reikalauj...
Turiu tokią prastą atmintį, visai nieko nebeprisimenu – tokį sakinį pastaruoju metu tenka girdėti labai dažnai net iš visai jaunų žmonių. Kas vyksta su mūsų atmintimi, kodėl taip sunku kažką prisiminti ir kokie yra pirmieji demencijos požymiai – tokia šios tinklalaidės tema.
Tyrimai rodo, kad lietuvių pamėgtas produktas gali padidinti demencijos riziką, bet yra kas situaciją pataisytų (3)
Mūsų sveikatos būklė nemažai priklauso nuo genetikos ir pasirinkto gyvenimo būdo. Svarbu ir tai, kas atsiduria mūsų lėkštėse.
Lietuvoje demencijos diagnozę turi 41,5 tūkst. demenciją turinčių asmenų. Numatoma, kad šis skaičius iki 2050 m. išaugs iki maždaug 81 tūkst.
Kokie požymiai išduoda pačius pirmuosius demencijos simptomus? Ar pagalvojote, kad tai ir tam tikra kalbos maniera, ir su burnos higiena susijusi elgsena. Nosies krapštymas taip pat gali paskatinti demencijos atsiradimą.
Vilnietė Raminta pasakojo dar prieš kelerius metus pastebėjusi keistą mamos elgesį, tačiau vis rasdavusi paaiškinimų jam: amžius, išgyventa tėčio netektis, charakterio savybės. Galiausiai paaiškėjo, jog sunkiai paaiškinamo elgesio pokyčius lėmė visą šeimą paliečianti liga – demencija. Specialistai p...
Dažnas kasdieninis įprotis gali padidinti demencijos riziką net 50 proc., ir 12 proc. tikimybę patirti insultą (1)
Demencija yra vienas iš labiausiai pasaulyje paplitusių lėtinių ir progresuojančių galvos smegenų sutrikimų, kuriuo pasaulyje serga daugiau nei 5,2 proc. vyresnių nei 60 metų žmonių.
Profesorius paaiškino, kaip padidėjęs „blogasis“ cholesterolis gali būti susijęs su Alzheimerio liga
Apie padidėjusio mažo tankio lipoproteinų (MTL), kitaip – „blogojo“ cholesterolio žalą kalbama daug. Negydoma ši liga gali baigtis tokiomis gyvybei grėsmingomis ligomis, kaip ūminiu miokardo infarktu ar insultu, jau nekalbant apie kitas širdies ir kraujagyslių ligas (ŠKL).
Kai kurios pačios veiksmingiausios demencijos užkardymo strategijos, būtent – nesenti, nebūti moterimi ir atsakingai pasirinkti tėvus, yra, švelniai tariant, neįgyvendinamos. Senyvas amžius, kaip žinia, yra didžiausias rizikos veiksnys, aišku ir tai, kad moterims gresia didesnė rizika nei vyrams, o ...
Demencija yra lėtinis ir progresuojantis galvos smegenų sutrikimas, kuriuo pasaulyje serga daugiau nei 5,2 proc. vyresnių nei 60 metų žmonių. Beveik trečdalį demencijos atvejų sudaro Alzheimerio liga.
Naujausio tyrimo ir eksperimento su pelemis metu paaiškėjo, kad ketogeninė dieta gali padėti išvengti ankstyvų Alzheimerio ligos simptomų. Laikantis šio konkretaus mitybos plano didėja beta-hidroksibutirato koncentracija, o tai teigiamai veikia atmintį ir kognityvines funkcijas.
Žuvų taukų nauda yra neabejotina. Šie iš riebios žuvies išgaunami taukai labai naudingi nuotaikai, gerai smegenų sveikatai, imunitetui, taip pat padeda sumažinti kraujo spaudimą, „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje, apsaugo nuo įvairių ligų.
Daugiau nei 55 milijonai žmonių pasaulyje turi demenciją. Tikėtina, kad iki 2050 metų šis skaičius kone patrigubės. Remiantis 2022 m. Higienos instituto 2023 m. duomenimis, Lietuvoje demencija ir Alzheimerio liga diagnozuota daugiau kaip 42 tūkst. asmenims, tačiau, kaip pažymima puslapyje „Demencija...
Bruce’o Williso žmona Emma Heming savo gimtadienio proga socialiniame tinkle „Instagram“ paskelbė emocingą įrašą.
Nuo senatvės nepabėgsime nė vienas, tačiau kartais gyvenimiška patirtis virsta ne privalumu, o našta. Pesimizmas, irzlumas, paranoja, pykčio, agresijos priepuoliai tampa iššūkiu senolių artimiesiems ir medicinos personalui. Gydytojai psichiatrai aiškina, kad sergant Alzheimerio liga pakinta smegenų ...
Gydytojas neurologas paaiškino, kokie pirmieji požymiai rodo demenciją ir kas padeda jos išvengti (4)
Demencija yra grupė ligų, o šiai grupei priklauso Alzheimerio liga, sudaranti beveik trečdalį atvejų, taip pat kraujagyslinė, frontotemporalinė demencija. Amžius yra vienas pagrindinių demencijos rizikos veiksnių, kurių pakeisti, deja, negalima. Kuo žmogaus amžius vyresnis, tuo didesnė rizika, kad p...
Parkinsono ligos simptomai dažniausiai pasireiškia sulaukus 55 metų: patarė, kas padeda ją suvaldyti
Prasidėjusi nedideliu drebuliu ir vos juntamu judesių sukaustymu, ilgainiui Parkinsono liga išsivysto į sunkesnes stadijas, kai pradeda trikti pusiausvyra, o judesiai tampa riboti ir lėti. Šia liga suserga vis jaunesni, dar darbingo amžiaus žmonės, o per pastaruosius 25 metus jos paplitimas pasaulyj...