Šiltas ir drėgnas sausis sudarė sąlygas vietomis gana gausiai pasirodyti žiemą mėgstantiems grybams. Jie gana plačiai paplitę Šiaurės pusrutulyje, tačiau auga tik tose zonose, kur būna tikra žiema ir net pasninga.
kelmučiai
4 straipsnių
Kelmučiai – vidutinio dydžio grybai, augantys vasara ir rudenį ant gyvų medžių kamienų, stuobrių, kelmų, šakų miškuose, parkuose, soduose. Tai šalmabudinių šeimos grybų gentis.
Kelmučiai yra vaisiakūniai, turintys mėsinga kepurėlę, plaušotą arba žvynuotą. Kotas su žiedu, retai būna ir be jo. Šių grybų kolonijos, vertinant kaip organizmus, laikomos vienais iš didžiausių gyvų organizmų Žemėje.
Gentyje žinomos 22 rūšys iš kurių Lietuvoje auga dvi rūšys: paprastasis kelmutis ir šiaurinis kelmutis.
Tauragės rajone, Sakalinės miške, grybavusi Daiva pamatė netikėtą vaizdą. Grybai augo visai ne ant žemės, kur jų paprastai ieško grybautojai. Tokius tektų ne rauti ar pjauti, o skinti. Mikologas Jonas Kasparavičius paaiškino, kokie tai grybai, ir pasakė, kodėl jie išauga tokiose netikėtose vietose.
Marinuotų grybų mišrainė – greitai paruošiama, paprasta, soti ir vegetariška. Tokią mišrainę galite patiekti kaip garnyrą prie daugelio patiekalų. Tiks ir prie kepsnio, ir prie kotletų, ir prie vištienos. Derinti galite kaip tik patinka. O ir viena mišrainė labai skani ir soti.
Lietuvoje jau dygsta grybai, todėl užkietėję grybautojai jau gali ruošti krepšius. Tiesa, baravykams ar voveraitėms dar per anksti. Tačiau mažiau žinomų valgomų grybų galite prisirinkti. Tuo metu tradiciniai grybai, kaip prognozuoja specialistai, miškuose turėtų pradėti dygti gegužės pabaigoje.