Rugsėjo-spalio mėnesiais daugybė žmonių visame pasaulyje galėjo stebėti Tsuchinshan-ATLAS. Sąlyginai netoli Žemės pastaruoju metu praskriejo ir dar viena kometa – ATLAS C/2024 S1.
saulė
768 straipsnių
Saulė – artimiausia Žemei žvaigždė, ryškiausias mūsų dangaus objektas. Žemė ir kitos Saulės sistemos planetos, tiek sudarytos iš kietos medžiagos, tiek dujų milžinai, skrieja aplink Saulę. Kiti kūnai, skriejantys aplink Saulę dėl jos gravitacinės traukos, yra asteroidai, kometos ir kometoidai, transneptūniniai objektai ir dulkės.
Astrofizikas Kastytis Zubovas. Saulėje stebimi procesai ir geomagnetinės audros Žemėje – tik pradžia: kas mūsų laukia ateityje? (3)
Saulė teikia mums šviesą ir šilumą, be kurios jokios gyvybės Žemėje nebūtų. Tą žinome kiekvienas. Daugelis žinome ir tai, kad Saulė kartais spjaudosi žybsniais ir plazmos pliūpsniais, kurie sukelia geomagnetines audras ir pašvaistes danguje, bet gali ir pakenkti.
Garsaus šalies dainininko, dainų kūrėjo ir prodiuserio Lino Adomaičio šeimoje neseniai praūžė smagi šventė – jo dukrelei Saulei sukako šešeri metai. Kaip ir visada, taip ir gimimo dienos proga besąlygišką meilę savo vaikams spinduliuojantis tėtis jau šešiametei Saulei skyrė itin jautrius žodžius. Mi...
JAV kosmoso agentūra NASA antradienį paskelbė, kad saulė pasiekė aktyvumo maksimumo laikotarpį, kuris tęsis dar vienerius metus, o jam trunkant ateinančiais mėnesiais danguje bus matomos pašvaistės.
Prasidėjus rudens lietums, dažnas nusprendžia vasarą dar savaitei ar dviem pratęsti šiltuose kraštuose. Specialistų teigimu, išvykti pasimėgauti saule šaltuoju sezonu gali būti gera idėja, mat tokiu būdu galima gauti organizmui labai svarbaus vitamino D.
Pranešama, jog ketvirtadienį Saulė paleido galingiausią žybsnį, koks buvo užfiksuotas per septynerius metus. Spalio 3 d. saulės disko viduryje sprogo X9,0 stiprumo blyksnis. Dar įdomiau, kad jį lydėjo vadinamasis halo vainikinės masės išmetimas – toks, kuris išmetamas tiesiai į Žemę, rašo portalas s...
Mokslininkai aptiko keturis ekstremalius Saulės žybsnius, kurie Žemę užklupo labai seniai ir jei jie įvyktų šiandien, galėtų pakenkti palydovams, elektros tinklams ir ryšiams.
Mėnulis. Kas pirmiausia ateina į galvą perskaičius šitą žodį? Didelė raudona pilnatis, kylanti virš tolumoje dunksančio miško? Mėnesienos nutviekstos gatvės ar laukai? Išblyškęs šviesulys susipynusiose medžio šakose ar virš Nidos kopų?
Socialiniuose tinkluose paplito įrašai, kuriuose teigiama, kad saulėgrąžos elgiasi neįprastai – jos nusisukusios nuo saulės. Kai kurie naudotojai tai interpretuoja kaip įrodymą, kad kažkas negerai su saule. „Melo detektorius“ tai patikrina.
Štai kvepalai, kurie kvepia pavargusia nuo saulės įdegusia oda. Tai mišinys, kuriame niekas neaišku, bet kyla keistos asociacijos. Labai sudėtingas perfumerio darbas ir už visai nebrangiai. Ne tai kad aš siūlau pirkti ar reklamuoju, nes nesu reklamininkas – parduodu tik koldūnus. Ir dar kečupą.
Po daugiau nei keturis mėnesius trukusių paruošiamųjų darbų, išskleistos demonstracinės JAV kosmoso agentūros NASA misijos ACS3 palydovo saulė burė. Palydovą sukūrė ir Lietuvoje pagamino „Konsgberg NanoAvionics“. Kompanija į kosmosą jau yra iškėlę 43 palydovus.
Saulės žybsniai skleidžia daug ultravioletinės spinduliuotės, kuri, pasiekusi Žemę, daugiausiai sugeriama ozono sluoksnio. Visgi jei žybsnis labai stiprus, spinduliai gali pasiekti ir planetos paviršių ir pakenkti gyviems organizmams.
Astronomai sukūrė trimatį žvaigždžių, esančių palyginti arti Saulės, žemėlapį. Mokslininkai mano, kad aplink šias žvaigždes sukasi į Žemę panašios planetos ir jose gali egzistuoti gyvybė.
Mokslininkai sukūrė metodą, kaip padidinti perovskitinių saulės elementų ilgaamžiškumą ir darbo efektyvumą, ir po įtemptų ilgalaikių bandymų pasiekė rekordinius rezultatus.
Šį savaitgalį prasidės įspūdingas reginys nakties danguje: per valandą – 100 krentančių „žvaigždžių“ (3)
Jau šį savaitgalį prasidės kasmetinis perseidų meteorų lietus, dar vadinamas „žvaigždžių lietumi“. Šio reiškinio pikas bus pasiektas rugpjūčio 11-13 dienomis – prasidės naktį iš sekmadienio į pirmadienį ir truks iki antradienio.
2017 metais pro Saulės sistemą praskriejo 1I/`Oumuamua – pirmasis žinomas tarpžvaigždinis objektas. Po poros metų aptiktas dar vienas. Visgi įvairūs teoriniai skaičiavimai rodo, kad panašių mažų kūnų pro Saulės sistemą kiekvienu momentu lekia tūkstančiai, tiesiog aptikti juos labai sudėtinga.
Rugpjūčio 5 dieną, pirmadienį, į Žemę atsuktame Saulės diske užfiksuoti du vienas po kito įvykę itin stiprūs žybsniai. Remiantis JAV Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA) duomenimis, žybsniai susiformavo maždaug dviejų valandų skirtumu – 13:40 GMT (16:40 val. Lietuvos laiku) ir...
Mėnulio paviršiuje keliose vietose nufotografuotos duobės, kurios atrodo kaip kiaurymės, atsiveriančios į dideles ertmes po paviršiumi.
Naktį iš pirmadienio į antradienį 03:27 Lietuvos laiku (00:27 UTC) Žemės magnetinį lauką pasiekė vainikinės Saulės masės išsiveržimas.
Prieš kelias dienas tolimojoje (iš Žemės nematomoje) Saulės pusėje užfiksuotas didžiausias 25-ojo Saulės aktyvumo ciklo žybsnis. Kosminio zondo „Solar Orbiter“ rentgeno spindulių detektoriai užfiksavo, jog blyksnis buvo X14 kategorijos.