Įtariamaisiais šioje byloje įvardinami „Icor“ akcininkas Andrius Janukonis, „Dalkia“ atstovas Jeanas Pierre'as Sacreste'as, vienas iš „Vilniaus energijos“ vadovų Linas Samuolis.

A. Janukonis tyrimą vadina kerštu už jo asmeninę poziciją strateginėmis energetikos temomis, kuri neatitinka valdančiųjų politikos.

Pasak pareigūnų, tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad neteisėtai manipuliuojant dujų įsigijimo kainomis bendrovėms „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ bei šilumos vartotojams buvo padaryta daugiau nei 10 mln. litų žala.

Kaip nurodo FNTT, tyrimo duomenimis, kaltinamųjų A. Janukonio ir J. P. Sacreste'o vadovaujama bendrovė „Dalkia“, laimėjusi viešąjį konkursą, iš vienos didžiausių gamtinių dujų tiekėjų Lietuvoje įsigijo gamtines dujas, kurias pagal sutartį galima buvo naudoti tik elektrai gaminti.

Tačiau elektros negaminanti ir neturinti tam reikiamos infrastruktūros ,„Dalkia“ nesilaikė šių sutarties sąlygų ir perpardavė šias dujas įmonei „Vilniaus energija“ už žymiai didesnę kainą. Tai įvyko, kai „Vilniaus energija“, pasak tyrėjų, vykdydama gamtinių dujų pirkimą 2004 metams, nesilaikė kuro, kurio reikia elektros ir šilumos energijai gaminti, pirkimų tvarkos ir organizavo viešąjį pirkimą pagal pačios bendrovės nustatytas taisykles, kuriomis buvo sudarytos sąlygos dalyvauti konkurse su „Vilniaus energija“ susijusiai bendrovė „Dalkia“.

Tyrimo metu nustatyta, kad „Vilniaus energija“, pirkdama gamtines dujas per kaltinamųjų valdomą įmonę „Dalkia“, nepagrįstai išleido daugiau kaip 5,1 mln. Lt „Vilniaus energijos“ piniginių lėšų, skirtų kurui įsigyti. Tokiu būdu buvo nepagrįstai padidintos šilumos gamybos sąnaudos įsigyjant dujas ir atitinkamai iš vartotojų pareikalauta papildomai sumokėti daugiau nei 1 mln. Lt už parduotą šilumos energiją.

Ikiteisminiame tyrime taip pat buvo išaiškinta, kad įmonių „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ buvę ir esami vadovai galimai iššvaistė iš vienos didžiausių dujų tiekėjų Lietuvoje gautą 3,4 mln. Lt kompensaciją dėl netinkamos gamtinių dujų pardavimo kainodaros. Keletą milijonų siekianti kompensacija buvo pervesta tai pačiai su kaltinamaisiais susijusiai bendrovei „Dalkia“. Apie šilumos gamintojų gautą kompensaciją nebuvo informuota Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, todėl šilumos kaina buvo sąmoningai padidinta. Apgaule iš Vilniaus, Alytaus, Marijampolės, Vilkaviškio, Telšių ir Palangos miestų šilumos vartotojų buvo pareikalauta sumokėti daugiau nei 1 mln. Lt už parduotą šilumos energiją, rašoma FNTT pranešime.

Atliekant ikiteisminį tyrimą buvo gautos Viešųjų pirkimų tarnybos, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos išvados, atlikti ūkinės finansinės veiklos tyrimai, pagrindžiantys kaltinamųjų galimai įvykdytas nusikalstamas veikas.

Šiuo metu FNTT kartu su Generalinė prokuratūra tęsia ikiteisminį tyrimą dėl šilumos ir karšto vandens tiekimo Vilniaus miesto švietimo įstaigoms pagal 2002 metais sudarytą sutartį tarp Vilniaus m. savivaldybės administracijos ir šilumos tiekėjo licencijos neturinčios tarpinės bendrovės. Įtariama, kad dėl to Vilniaus miesto savivaldybė galimai patyrė daugiau nei 71 mln. Lt nuostolį bei sudarė galimybę tarpinei bendrovei 2002–2012 metų laikotarpiu nepagrįstai gauti daugiau kaip 71 mln. Lt lėšų. Taip pat toliau tęsiamas tyrimas dėl šilumos gamintojo „Vilniaus energijos“ biokuro pirkimo iš susijusios įmonės.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (131)