„Šiandien Lietuvos istorijoje yra išskirtinė diena. Pirmą kartą Lietuvos istorijoje turėsime nuolat veikiantį alternatyvų dujų tiekimo šaltinį. Įvairiose diskusijose ir tarptautinėse konferencijose kalbėdavome, kad Lietuva turi vienintelį tiekėją - „Gazprom“. Šiandien žengtas žingsnis stiprinant Lietuvos energetinį saugumą“, - ketvirtadienio spaudos konferencijoje sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

Jo teigimu, toks susitarimas leidžia toliau mažinti dujų kainą vartotojams. Pasak A. Butkevičiaus, Lietuva vėl ketina atnaujinti derybas su „Gazprom“ dėl tiekiamų dujų kainos.

„Tikimės, kad turime instrumentus deryboms su „Gazprom“, kad kaina tikrai nebūtų didesnė už šiuo metu susiderėtą, o gal netgi ir toliau mažėtų“, - sakė jis.

Dalius Misiūnas ir Algirdas Butkevičius
Penkerius metus bendrovė įsipareigoja patiekti po 540 mln. kubinių metrų dujų kasmet. Visas metinis Lietuvos poreikis dabar yra apie 2,7 mlrd. kubinių metrų dujų. Ketvirtadienį pasirašyta sutartis įsigalios nuo Naujųjų metų.

Skaičiuojama, kad preliminari penkerių metų kontrakto vertė yra 2,5-3 mlrd. Lt.

„Litgas“ generalinis direktorius Dominykas Tučkus tvirtino, kad sutartyje nėra numatyta tiksli kaina.

„Dauguma kontraktų pasaulyje pasirašomi juos susiejant su tam tikra formule. Šiuo atveju mūsų kaina yra siejama su D. Britanijos dujų indeksu. Tai reiškia, kad mūsų importuojamų dujų kaina koreliuos su esančia Europos Sąjungoje“, - teigė jis.

Pasak bendrovės vadovo, žvelgiant į dabartinį indeksą, kaina šiuo metu būtų 900-1000 Lt už tūkstantį kubinių metrų. Tai yra panaši kaina į tą, kokią Lietuva moka už rusiškas dujas.

Iš „Statoil“ gautos dujos bus tiekiamos Lietuvos šilumos ir elektros gamintojams.

Dominykas Tučkus
„Pagal įstatymus „Litgas“ yra įpareigotas tiekti dujas reguliuojamiems energijos gamintojams, paprastai tariant, tai yra dauguma šiluminių elektrinių, naudojančių dujas Lietuvos miestuose“, - teigė D. Tučkus.

„Lietuvos energijos“ valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Dalius Misiūnas pripažino, kad indeksas, pagal kurį nustatoma tiekiamų dujų kaina, yra svyruojantis. Tačiau jis tvirtino, kad bus ieškoma būdų, kad šilumos kainos vartotojams nedidėtų.

„Tikiu, kad bus priemonės, kad tiek elektros, tiek šilumos vartotojai gautų maksimalią naudą“, - spaudos konferencijoje sakė D. Misiūnas.

Pernai šilumos tiekėjai ir elektros gamintojai sunaudojo apie 750-800 mln. kubinių metrų dujų.

Anot D. Tučkaus, sutartis apima ir galimybę plėtoti naują komercinę veiklą Baltijos jūros regione – SGD perkrovą.

SGD terminalui dujas ketinama pirkti ir iš kitų tiekėjų. Šiuo metu „Litgas“ yra pasirašiusi 12 neįpareigojančių bendrųjų sutarčių su kitais dujų tiekėjais.

Planuojama, kad SGD terminalas Klaipėdoje pradės veikti šių metų gruodžio pradžioje. Tiesa, pirmaisiais metais planuojama, kad jis dirbs ne pilnu pajėgumu, o vėliau jau galės užtikrinti visos Lietuvos poreikius. Premjeras sako, kad terminalo statybos vyksta laikantis grafiko, statybos vyksta 24 val. per parą.

„Statoil“ SGD prekybos ir tiekimo veiklos viceprezidentas Geiras Heitmannas sakė, kad pirmasis laivas su dujomis atvyks apie Naujuosius metus, prieš jį dar pasirodys bandomasis krovinys.

Iš viso per metus į Klaipėdą turėtų atvykti 6-7 pilni laivai su dujomis.

Naujasis terminalas suteiks Lietuvai galimybę dujas pirkti ne tik iš Rusijos dujų milžino „Gazprom“, kuris daugelį metų yra vienintelis tiekėjas.

Šiuo metu Lietuva už rusiškas dujas moka apie 370 JAV dolerių (apie 960 Lt - DELFI) už tūkstantį kubinių metrų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (989)