Airijos Nacionaliniame bulių testavimo centre pradėti tyrimai, kurių tikslas - surinkti moksliškai pagrįstą informaciją apie gyvulių genetikos ir mėsos kokybės sąsajas. Mokslininkai tikisi surinkti kuo daugiau duomenų apie fenotipinius (fizinės charakteristikos) ypatumus, kurie leistų spręsti apie gyvulių genetinį potencialą. Tyrėjus taip pat domina ir genetiniai organizmo apsauginių funkcijų formavimosi aspektai. „Mes galime ištirti, kodėl kai kurie gyvuliai po vakcinacijos įgyja stiprų imunitetą, o kitiems - antikūnių gamyba būna nepakankama", - teigė bulių testavimo centro vadovas Stephenas Conroy’us.
Gamybiniam bandymui atrinkti 77 dešimties skirtingų veislių buliai iš 13 skirtingų bandų. Visą tyrimo laikotarpį gyvuliai bus laikomi ir šeriami vienodomis sąlygomis, vedant individualią suėsto pašaro apskaitą. Buliai bus sveriami du kartus: pradėjus bandymą ir jį baigus. „Gamybiniai bandymai leidžia mums pastebėti gyvulius, kurie pranašesni už kitus. Svarbiausi vertinimo kriterijai yra tam tikrame amžiuje pasiektas gyvulio svoris, raumeningumas ir pašarų įsisavinimo efektyvumas", - tyrimo esmę aptarė S. Conroy’u.
Planuojama, kad bandymas truks 90 dienų ir per šį laiką bus atlikta įvairių matavimų. Vienas pagrindinių rodiklių - vidutinis prieaugis per parą, kuris atspindi gyvulio augimo tempus. Taip pat bus nustatomas pašarų konversijos efektyvumas, riebalinio sluoksnio ir raumenų storis bei kapšelio apimtis. Pastarasis rodiklis susijęs su ankstyvu buliaus brendimu, geros kokybės sperma bei teigiama įtaka dukterų vaisingumui. Projekto pabaigoje gyvuliai bus paskersti, o moksliniai darbai persikels į mėsos kokybės tyrimų laboratorijas.
Bandymą kuruojančios Airijos galvijų veislininkystės federacijos atstovai teigia, kad tyrimo rezultatai mėsinių galvijų augintojams suteiks tiesioginės naudos. Ateityje žindenių savininkai, galės rinktis tuos reproduktorius, kurių palikuonys pasižymi dideliu atsparumu ligoms, o mėsos skonis patenkina vartotojų poreikius.