Pasak Vilniaus AVMI viršininkės Editos Glumbakienės, pranešimai gyventojams padės tinkamai įvykdyti mokestines prievoles, apie kurias gyventojai galbūt buvo pamiršę arba nežinojo. Į valstybės biudžetą mokėtino PVM suma viršija 0,4 mln. eurų.
Pagal PVM įstatymo nuostatas, fizinis asmuo, kuris nėra ir neprivalo būti PVM mokėtoju, kitoje ES valstybėje narėje nusipirkęs naują automobilį ar kitą transporto priemonę ir ją atsigabenęs į Lietuvą, į Lietuvos biudžetą turi sumokėti nuo šios transporto priemonės vertės apskaičiuotą pardavimo PVM. Pareiga ne vėliau kaip iki kito mėnesio 25 dienos po naujos transporto priemonės įsigijimo apie pirkinį pateikti informaciją VMI tenka pačiam pirkėjui. Jeigu, įvertinus gyventojo pateiktą informaciją, nustatoma, kad PVM mokėti nereikia, VMI taip pat apie tai informuoja gyventoją.
Tais atvejais, kai naują transporto priemonę įsigijęs fizinis asmuo nepateikia informacijos mokesčių administratoriui, VMI savo iniciatyva apskaičiuoja PVM mokestines prievoles pagal atitinkamas transporto priemones registruojančios institucijos arba iš kitų šalių mokesčių administratorių gautą informaciją: PVM sąskaitą – faktūrą, įforminančią naujos transporto priemonės įsigijimą iš kitos ES valstybės narės. Tuomet mokesčių administratorius apskaičiuoja naujos transporto priemonės pardavimo PVM ir apie tai informuoja transporto priemonės savininką.
Pasak Vilniaus AVMI viršininkės Editos Glumbakienės, naują transporto priemonę įsigijęs fizinis asmuo PVM sumoka ten, kur transporto priemonė yra atgabenama.
„Tai reiškia, kad jeigu gyventojas automobilį, motociklą ar kitą transporto priemonę registruoja ir jį eksploatuoja Lietuvoje, tai ir PVM moka Lietuvai. VĮ Regitra išduotas transporto priemonės registracijos liudijimas (techninis pasas) patvirtina, kad transporto priemonė registruota Lietuvoje ir eksploatuojama“, – sakė E. Glumbakienė.
Mokesčių inspekcija atkreipia būsimų naujų transporto priemonių pirkėjų dėmesį, kad, įsigyjant naują automobilį, motociklą, mopedą ir pan. kitoje ES valstybėje, pirkėjas turėtų įsitikinti, kad į pardavimo kainą nėra įtrauktas toje valstybėje taikomas pridėtinės vertės mokestis, kurio pirkėjas neturi mokėti, jei transporto priemonė bus atgabenta į Lietuvą ir čia naudojama ir registruojama. Primintina, kad tokiu atveju pirkėjas PVM turės mokėti Lietuvoje.
Tais atvejais, kai pirkėjas sumokėjo PVM ir kitoje ES valstybėje, jis turėtų kreiptis į pardavėją dėl sąskaitų patikslinimo ir pinigų grąžinimo, o VMI teiks visokeriopą pagalbą, kad būtų išvengta dvigubo apmokestinimo.
Vilniaus AVMI primena, kad kai fizinis asmuo iš kitos ES valstybės narės asmenų įsigyja naujas transporto priemones, jis VMI turi pateikti visų tokius įsigijimus įforminančių PVM sąskaitų – faktūrų kopijas, taip pat pranešimus apie kiekvieną įsigytą transporto priemonę. Šiuos duomenis visi Lietuvos gyventojai gali pateikti elektroniniu būdu, prisijungę prie Mano VMI, taip pat tiesiogiai atvykę į AVMI arba išsiųsdami informaciją Vilniaus AVMI klasikiniu paštu.