Šiemet baigiasi Vokietijos įmonių sutartis su LDS, tačiau turima ir planų ateičiai. Specialistai sako, kad jeigu įmanoma, būtų itin naudinga pratęsti šią sutartį ir galbūt – įsileisti į Lietuvą daugiau tokių įmonių.

Vertėtų pratęsti sutartį

2022 m. modernus logistikos ir techninės priežiūros centras įkurtas strategiškai svarbioje vietoje – šalia Ruklos. Ten įrengta ir didžiausia Lietuvos karinė bazė, joje įsikūrusi NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė. Centras taip pat turi tiesioginį susisiekimą su geležinkeliu, palengvinantį technikos transportavimą.

Gynybos ekspertas Darius Antanaitis sako, kad LDS sutartis su vokiškomis įmonėmis, kaip ir kiekviena kita, turi remtis ekonominiai išskaičiavimais:

Darius Antanaitis

Tuo neabejoja ir Gynybos rizikos kapitalo fondo „ScaleWolf“ vadovas Edvinas Kerza. Jo teigimu, Lietuva turi unikalią galimybę ir toliau kaupti gynybos reikmėms skirtų techninių priemonių priežiūros ir aprūpinimo patirtį.

Krašto apsaugos ministerija patvirtino, kad LDS yra vieninteliai, kurie Lietuvoje šiuo metu užsiima karinės technikos remontu, ateityje tai bus daroma pagal poreikį. „Atsiprašome, bet daugiau informacijos suteikti negalime, nes tema yra jautri“, – rašoma KAM atsakyme „Delfi“.

Lietuvai sukuriama milžiniška nauda

Vienas iš pagrindinių klausimų, turint tokia veikla užsiimančią įmonę savo šalyje – nauda Lietuvos ekonomikai bei darbo rinkai. Paklaustas, ką gauname iš LDS, D. Antanaitis aiškino, kad visų pirma, tai pirmoji ir, ko gero, vienintelė tankų remonto įmonė Baltijos valstybėse ir ji įsteigta Vokietijos gamintojų iniciatyva bei investicijomis. Be šių investicijų būtų neįmanoma Lietuvoje turėti tokių remonto pajėgumų. Ukrainoje apgadintos technikos remontavimas suteikia ir neįkainojamos patirties patiems meistrams.

„Grubiai kalbant, kariuomenėje paprastai yra atliekami 3 lygių remontai. 1 lygio atlieka vairuotojas ir įgula. 2 lygio – kariuomenės dirbtuvėse. 3 lygio – gamyklinis remontas, kai technika apgadinta stipriai, arba angliškai vadinama „battle damage“ (mūšio pažeidimai).Taikos metu pasiekti trečio lygio remontą sudėtinga ir labai retai pasitaiko tokio masto apgadinimų. Dar vienas teigiamas dalykas, kad mes jau turime ir patirties, ir kvalifikacijos, ir galimybių, ir pajėgumų remontuoti vokišką kovinę techniką profesionaliai. Tai ypatingai svarbu žiūrint į mūsų kariuomenės vystymo perspektyvas bei į Vokietijos kariuomenės brigados dislokavimą Lietuvoje“, – sakė D. Antanaitis.

Edvinas Kerza

E. Kerza įžvelgė išskirtinę naudą taikos sąlygomis rengti karinės technikos remonto specialistus: „Kompetencija  – vertingiausias specialistų turtas, kuriai įgyti reikalingas laikas ir praktika. Karinė technika pasižymi aukšta technologine pažanga, tad Lietuvai šiuo metu yra unikali galimybė tapti Vokietijoje pagamintos karinės technikos remonto ir priežiūros regioniniu centru. Jau šiandien esantys pamatai, gali tapti gražiu bendradarbiavimo pavyzdžiu“.

Galėtume tokių įmonių turėti daugiau

Kadangi bendradarbiavimo su užsienio įmonės ir pačios LDS veiklos nauda – akivaizdi, kyla klausimas, ar yra galimybių mūsų šalyje įkurti daugiau panašių bendrovių. Ministerija kol kas apie tokius planus nepraneša, tačiau pašnekovai įsitikinę, kad galimybių yra, tačiau klausimas – ar jos turėtų pakankamai užsakymų?

D. Antanaitis pasikartojo, kad bet koks verslas turi remtis ekonomine logika. Prikurti įmonių galima aibę, tačiau jos visos turi būti rentabilios, jos turi pačios užsidirbti, mokėti mokesčius, algas ir panašiai. Vystant tokio tipo verslą kyla vienas pats didžiausias iššūkis – yra tik vienas pirkėjas – kariuomenė. Jeigu kariuomenė pradės vystytis kažkur į kitą pusę ir nebus nei tokios technikos, nei jos aptarnavimo, pirkimų verslas bankrutuos, žmonės liks be darbo, aukšto lygio profesionalai išsivaikščios.

„Kitas klausimas – remonto bazių centralizavimas. Vietoje aibės skirtingų įmonių, kurios nuolat varžosi, kad tas vienintelis pirkėjas (kariuomenė) būtent juos pasirinktų, žymiai paprasčiau turėti vieną. Tačiau vystant karinės paskirties įvairius produktus, be abejo, kuo daugiau įmonių, tuo geriau, atsiras didesnė tikimybė, kad bent kelis konkurencingus produktus galima būtų išvystyti ir užtikrinti jų eksportą“, – kalbėjo gynybos ekspertas.

„ScaleWolf“ vadovas sakė, jog dirbdamas krašto apsaugoje asmeniškai domėjosi, kokios Lietuvoje yra galimybės užtikrinti karinės technikos priežiūrai reikalingų specialistų parengimą, ar galime užtikrinti priežiūros paslaugų parengtį: „Jau anksčiau mačiau mokymo įstaigų ir verslo pasiryžimą dirbti išvien, kad sukurtų ir mokymo bazę, ir reikalingų specialistų parengtį. Manau, glaudus bendradarbiavimas tarp krašto apsaugos, mokymo įstaigų ir paslaugas teikiančių aptarnavimo centrų nesunkiai leistų sukurti reikalingą infrastruktūrą bei pritraukti tam reikalingus žmogiškuosius išteklius“.

„Delfi“ dėl komentaro apie tolimesnę veiklą bei sutarties pratęsimą su „Rheinmetall“ ir „Krauss-Maffei Wegmann“ kreipėsi ir į LDS, tačiau atsakymai nebuvo pateikti.