Tech-Park Kaunas, bendradarbiaudamas su „Santakos“ slėnio asociacija, „Kaunas IN“ agentūra bei Kauno technologijos universitetu, Lietuvos sveikatos mokslų universitetu ir Vytauto Didžiojo universitetu pristato įvairių sričių kūrėjus. Startuoliai varžosi keturiose kategorijose: „Metų naujokas“, „Metų startuolis“, „Giliųjų technologijų startuolis“ ir „Metų augimas (Scale Up of the Year, „Plėtruolis“)“. Nominantų sąraše – tokie garsūs vardai kaip įspūdingą investiciją pritraukęs medicinos technologijų startuolis „Ligence“, įspūdingą augimo šuolį išgyvenančios „Axioma Metering“, agrotechnologijų įmonė „Nando“ ir kiti.
Susipažinti išsamiau kviečiame vaizdo pasakojimuose teksto apačioje. Pirmame rinkimų etape komisija, sudaryta iš Kauno startuolių ekosistemos organizacijų, pasirinks inovatorius, padariusius didžiausią įtaką ekosistemai. Antrame etape skaitytojai kviečiami balsuoti naujienų portale, kur išrinks startuolį, kuris vertas kategorijos nugalėtojo titulo.
Kauno startuolių rinkimus sudaro du etapai. Pirmo etapo metu Kauno startuolių ekosistemą reprezentuojanti Komisija išrinko didžiausią pokytį inovacijų ekosistemai darančius kūrėjus. Antro etapo metu vyksta atviras balsavimas naujienų portale. Šiame etape skaitytojai išrinks keturių kategorijų nugalėtojus. Gruodžio 12 dieną, „Delfi“ tiesioginės transliacijos metu, paaiškės nugalėtojai.
Balsuoti galima iki gruodžio 5 d. vidurnakčio. Leidžiama balsuoti iki 1 karto iš vieno IP adreso, pasirinkus norimą startuolį ir spustelint „Balsuoti“.
Giliųjų technologijų startuoliai:
1. Medicinos technologijų startuolis „Ligence“ širdies ligų diagnostikos sprendimui kurti pritraukė 3 mln. eurų
Kardiologai dažnai rankiniu būdu analizuoja ultragarsinius vaizdus ir atlieka matavimus, kas užtrunka daug laiko ir reikalauja didelio susikaupimo. Kauniečių startuolis „Ligence“ pasitelkė dirbtinį intelektą, kad automatizuotų šį procesą – „Ligence Heart“ programinė įranga pati išanalizuoja vaizdus, atlikdama tikslius matavimus, ir sukuria automatinę ataskaitą. „Tai leidžia gydytojams daugiau dėmesio skirti pacientams, o ne techniniam darbui.
Mūsų programa išsiskiria tuo, kad gali būti naudojama tiek per debesų kompiuteriją, tiek būti įdiegta fiziniame kliento kompiuteryje – tokio lankstumo kiti rinkos žaidėjai neturi. Be to, sistema sklandžiai integruojasi su įvairiomis medicininių vaizdų saugojimo ir peržiūros platformomis“, – akcentuoja „Ligence“ projektų vadovė Neringa Valantinė.
Startuolio komanda klinikinius tyrimus atlieka JAV, Vokietijoje, Nyderlanduose, Lenkijoje bei Lietuvoje. Šiemet „Ligence“ dalyvavo didžiausio pasaulyje medicinos prietaisų, skaitmeninės sveikatos ir diagnostikos srityje „MedTech Innovator 2024 Accelerator“ akceleratoriaus JAV programoje. Startuolį pripažino ir ES inovacijų ekspertai – Europos inovacijų tarybos (EIC) „Scaling Club“, įvertino kaip vieną iš 12 širdies ir kraujagyslių terapijos srityje veikiančių įmonių, pastebėtų už savo pažangias technologijas ir potencialą.
2024 metų lapkričio mėnesį širdies ligų diagnostikos technologijų startuolis „Ligence“ paskelbė apie sėkmingai užbaigtą ankstyvosios stadijos investicijų etapą, kuriuo bendrovės kuriamam širdies ligų diagnostikos technologiniam sprendimui pritraukta 3 mln. eurų. Pagrindiniu investuotoju tapo „Simpact Ventures“ – rizikos kapitalo investicinis fondas iš Lenkijos. Investicijų etape taip pat dalyvavo „Coinvest Capital“, Europos inovacijų taryba, Estijos rizikos kapitalo įmonė „Lemonade Stand“, verslo angelų sindikatas NGL ir Rita Sakus.
2. Startuolis „Sentante“ – robotinė kraujagyslių chirurgija skinasi kelią
Kiekvienais metais gydant tokias ligas kaip insultas, infarktas, arterijų ligos, atliekama apie 6 mln. endovaskulinių intervencijų. Nepaisant didelio procedūrų skaičiaus ir nuolat tobulinamų instrumentų, pati procedūra išliko iš esmės nepakitusi daugiau nei keturis dešimtmečius. Gydytojai naudoja vielas ir kateterius, įvestus į paciento kraujagyslių sistemą, remdamiesi rentgeno vizualizacija. Jie dirba šalia rentgeno šaltinio, todėl nuolat privalo dėvėti sunkius švininius rūbus iš dalies apsaugančiais nuo rentgeno spinduliuotės. Tokios darbo sąlygos ne tik kelia rizikas gydytojo sveikatai ir darbo kokybei, bet ir didina klaidų bei komplikacijų kiekį. Kauniečių medicinos technologijų startuolio kuriama „Sentante“ robotinė sistema gydytojui leis visą procedūrą atlikti per nuotolį, tiksliau, saugiau ir kokybiškiau nuotoliu, iš kitos patalpos, o ateityje – net ir iš kitos ligoninės.
„Tai ypač aktualu skubios pagalbos atvejais, tokiais kaip insultas, kai yra kritiškai svarbu pacientui suteikti pagalbą per pirmąsias 2-3 valandas, o kiekviena sutaupyta minutė padeda išsaugoti 2 mln. neuronų. Esminis mūsų sprendimo išskirtinumas – „Sentante“ jaučia gydytojo judesius ir perduoda artimą natūraliam haptinį jėgos grįžtamąjį ryšį. Net ir dirbdami nuotoliu, operuojantys gydytojai gali realiai jausti tą patį endovaskulinių instrumentų – kateterio ar vielos – pasipriešinimą, kaip kad jaustų operacijos metu būdami operacinėje šalia paciento“, – sako „Sentante“ startuolio bendrakūrėjis dr. Evaldas Kalvaitis.
Startuolio komanda yra pritraukusi „Practica Capital“ bei Europos Inovacijų Tarybos fondo 6 mln. Eurų investiciją produkto vystymui. Šiemet kauniečiai Rygoje atliko klinikinę studiją, kur su tarptautine chirurgų bendruomene atliko 21 procedūrą dešimčiai pacientų. Visos procedūros buvo sėkmingos, o jas atlikę gydytojai nepatyrė jokios rentgeno apšvitos. Šiuo metu inovacija sertifikuojama ES, startuolio ambicija – plėtra JAV.
3. Pažangios biotechnologijos Lietuvoje startuolis „KELI Therapeutics“ padės regeneruoti pažeistus audinius
Lietuvoje įsikūrusi biotechnologijų įmonė „KELI Therapeutics“ sukūrė terapinę vaistų ruošimo platformą, pagrįstą kamieninėmis ląstelėmis ir jų išskiriamomis ekstraląstelinėmis pūslelėmis – egzosomomis. Ši platforma atvėrė galimybes vysti pažangius ląstelinius vaistus, skirtus gydyti sudėtingas uždegimines ligas, tokias kaip inkstų, sąnarių, odos ir plaučių susirgimai.
„Mūsų startuolis užsiima ne tik inovatyvia moksline veikla, bet ir kryptingai vysto bei gamina pažangius vaistinius preparatus. Šiuo metu esame ypač svarbiame etape – du pažangios terapijos vaistiniai preparatai, skirti sąnarių kremzlės pažeidimų ir osteoartrito gydymui, yra paruošti startui rinkoje. Šie vaistai geba atkurti pažeistus sąnarinės kremzlės audinius ir sumažinti jų degeneraciją. Taip pat vystome unikalų placentos kamieninių ląstelių preparatą, skirtą ūminio inkstų pažeidimo gydymui”, – sako „KELI Therapeutics“ vadovas dr. Justinas Mačiulaitis. Įmonės komandos tyrėjai aktyviai skelbia straipsnius tarptautiniuose moksliniuose žurnaluose, ir bendradarbiauja su lyderiaujančiomis mokslo, gydymo ir verslo organizacijomis Europoje, JAV ir Japonijoje.
Komanda atliko ikiklinikines studijas, kuriose pagamintas vaistinis preparatas, „KELI-101“, apsaugo nuo lėtinio inkstų pažeidimo. Vaistas yra ruošiamas daugiacentriniam klinikiniam tyrimui, kuris apims penkias ES šalis ir truks 3 metus. Šie pasiekimai ne tik rodo startuolio kompetenciją, bet ir stiprina Lietuvos pozicijas kaip biotechnologijų inovacijų lyderės regione. Su įmonėje dirbančiais tarptautinės patirties turinčiais ekspertais iš verslo, biotechnologijų, medicinos, farmacijos ir teisinės reguliacijos sričių, startuolis atveria naujas gydymo galimybes pacientams.
Metų naujokai:
4. Biotechnologijų startuolio „Nanologistics“ misija – efektyvesnis maisto papildų ir vaistų įsisavinimas
Kaune įsikūręs biotechnologijų startuolis „Nanologistics“ siekia pagerinti vaistų ir maisto papildų įsisavinimą žmogaus organizme, pasitelkdamas pažangias nanotechnologijas. Startuolio komanda specializuojasi kurdama liposomas – ypač mažas ir stabilias daleles, kurios efektyviai perneša aktyvias farmakologines medžiagas (API) į organizmą. Šis sprendimas atveria naujas galimybes farmacijos ir maisto papildų gamintojams, ieškantiems veiksmingesnių produktų formulių.
„Geriau įsisavinami papildai yra kiekvieno konkurencingo gamintojo tikslas. Vienas iš pagrindinių startuolio pasiekimų – liposominių molekulinių nešiklių kūrimas, kurie jau naudojami tokių medžiagų kaip geležis, kurkuminas ar vitaminai D, K, A ir E pernešimui. Šiuos produktus jau esame pasiruošę tiekti, tačiau mūsų ilgalaikis tikslas – dirbti su farmacijos įmonėmis, vystant dar sudėtingesnius preparatus“, – pabrėžia „Nanologistics“ bendrakūrėjis Edvinas Grauželis. Be to, startuolio komanda kuria pirmąsias multikomponentes liposomas, galinčias pernešti kelias sinergiškai veikiančias molekules į tą pačią organizmo vietą. Šis sprendimas leistų pacientams vartoti mažiau skirtingų preparatų, pasiekiant tokį pat efektyvumą.
Šiais metais „Nanologistics“ jau žengė svarbius žingsnius tarptautinėje arenoje – spalį savo inovacijas pristatė pasaulinėje farmacijos parodoje „CPHI“ Milane ir dalyvavo „Baltic Sandbox“ inkubatoriuje. Startuolio vystymą taip pat stipriai palaiko laimėtas „Inostartas“ projektas, suteikęs galimybę intensyviau dirbti su liposomų technologija. Startuolio komanda ateityje numato gaminti personalizuotus vaistus, užtikrinant tikslią ir individualiai pritaikytą terapiją.
5. Startuolis „NutriHack“ pasiruošęs revoliucijai širdies ligų prevencijoje
Startuolis „NutriHack“ žengia į sveikatos technologijų rinką, dėmesį skirdamas širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai. Komanda kuria skaitmeninį įrankį, kuris, apdorojęs individualius sveikatos duomenis, teikia personalizuotas mitybos ir streso valdymo rekomendacijas. Šiuo metu „NutriHack“ testuoja pirminį programėlės prototipą su savanoriais klientais, kurie padeda tobulinti produktų atpažinimo ir jų maistinės vertės nustatymo funkciją. Įrankio tikslas – padėti keisti įpročius ir suteikti vartotojams galimybę priimti veiksmingus mitybos sprendimus ir taip užkirsti kelią širdies ligoms.
„Mūsų sprendimas išsiskiria savo inovatyviu požiūriu į sveikatos duomenų analizę ir sprendimų personalizavimą. Naudodama dirbtiniu intelektu grįstus algoritmus, programėlė prognozuoja ligos progresavimo riziką, ir geba ne tik atpažinti maisto produktus, bet ir tiksliai įvertinti jų maistinę vertę. Tereikia išmaniojo įrenginio kamera užfiksuoti savo pasirinktą maisto produktą. Toks kompleksinis požiūris padeda spręsti vieną svarbiausių šiuolaikinės sveikatos apsaugos iššūkių – kaip užkirsti kelią lėtinėms ligoms pasitelkus personalizuotą prevenciją“, – sako startuolio vadovė Indrė Karaliūtė.
2024-ieji „NutriHack“ komandai buvo ypač sėkmingi. Pavasarį oficialiai įkurta įmonė jau rugpjūtį pateko tarp penkių geriausių Lietuvos skaitmeninės sveikatos startuolių. Be to, startuolis sulaukė kvietimo prisijungti prie Tech-Park Kaunas inkubavimo programos, kuri suteikia svarbių resursų ir galimybių tolimesnei plėtrai. Subūrusi įvairių sričių specialistus – nuo gydytojų iki produkto dizainerių – „NutriHack“ žengia pirmyn, kurdama sprendimus, galinčius keisti kasdienius įpročius ir rinktis sveikatai palankesnę mitybą.
6. Startuolis „SensePilot“ – socialinę atskirtį mažinančios inovacijos norintiems naudotis kompiuteriais
Ambicinga „SensePilot“ komanda vysto technologijas, kurios gali tapti tikru išsigelbėjimu mažo arba riboto judumo žmonėms. Jų kuriama veido judesių sekimo programinė įranga leidžia naudoti kompiuterį be rankų – tik galvos judesiais ir veido išraiškomis. Vienintelis reikalingas įrenginys – prie kompiuterio prijungta standartinė vaizdo kamera. Tai ypač aktualu žmonėms, turintiems judėjimo sutrikimų, norintiems išlikti nepriklausomiems tiek kasdieniame gyvenime, tiek darbe ar pramogaujant.
„Sprendimas išskirtinis dėl jo veikimo stabilumo ir prieinamumo. Skirtingai nuo brangių specializuotos technikos sprendimų, ši programinė įranga siūlo ekonomišką ir plačiai pritaikomą alternatyvą. „SensePilot“ leidžia ne tik naršyti internete, bet ir žaisti sudėtingus kompiuterinius žaidimus, suteikiant vartotojams dar daugiau laisvės ir galimybių. Tikime, kad produktas galėtų iš esmės pakeisti gyvenimus tų, kurie iki šiol susidurdavo su technologinių sprendimų trūkumu“, – sako startuolio bendrakūrėjis Linas Jonika.
Nors „SensePilot“ dirba vos penkis mėnesius, tačiau jau sudomino investuotojų bendruomenę, dalyvavo „Firstpick“ verslo preakceleravimo programoje. Komanda pateko į „Content Square Foundation's Accessibility Innovation Prize“ finalą ir netrukus sužinos, ar taps šio prestižinio konkurso nugalėtojais. Jie taip pat dalyvauja Europos inovacijų ir technologijų sveikatos bendruomenės „InnoStars“ akceleratoriuje. Šie įvertinimai ne tik suteikia svarbią finansinę paramą, bet ir atveria duris tolesniam produkto vystymui bei globaliai plėtrai.
Metų startuoliai:
7. Biotechnologijų startuolis „Exolitus“ kuria inovacijas pasaulinei farmacijos pramonei
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) startuolis „Exolitus“ – vieni pirmųjų rinkoje pradėjo išgauti augalinės kilmės egzosomas. Egzosoma yra biologiškai aktyvi dalelė, kurią ląstelės išskiria kaip komunikacijos priemonę, padedančią ląstelėms keistis informacija. Jos gali būti naudojamos onkologinių, neurodegeneracinių ir kitų ligų gydymui.
„Būtent ląstelių produktorių įvairovė startuoliui suteikia pranašumo rinkoje ir pelno tarptautinį pripažinimą, kadangi egzosomas galime išskirti ne tik iš kamieninių ląstelių, kaip kitos panašios įmonės, bet ir kitų kultivuojamų žmogaus, gyvūninės ar augalinės kilmės ląstelių. Augalines egzosomas mūsų klientai pritaiko kosmetikos arba kitiems sveikatos produktams kurti. Tokios dalelės gali būti ir efektyvūs vaistai. Pavyzdžiui, būtent augalinės egzosomos veiksmingai mažina psoriazei būdingo uždegimo požymius ir gali būti nauja veikliąja medžiaga šios ligos gydymui“, – sako startuolio direktorė Aistė Jekabsone.
Ketvirtus metu skaičiuojanti komanda šiemet išsiplėtė, ir užaugino klientų ratą. Lietuvių kurtas egzosomas perka Prancūzijos, Švencijos, Ispanijos, JAV, Kanados ir kitų šalių kosmetikos gamintojai. Kaune mokslininkai bendradarbiauja su estetinės kosmetologijos klinika „Oda“. Komanda laimėjo ir milijono vertės Europos Sąjungos Regioninės plėtros fondų paramą pagal Inovacijos Agentūros priemonę „Ino Pažanga“ randų gydymo terapijai, kurį įgyvendinę taps klinikinių produktų kokybės standartus atitinkančia įmone.
8. Integruotos paieškos, suprantančios interneto naršytoją be žodžių autoriai – „LupaSearch“
Kauniečių kuriamas programinės įrangos, kaip paslaugos (angl. SaaS) startuolis „LupaSearch“ pelno pripažinimą tarptautinėje e. komercijos rinkoje už intuityvią ir personalizuotą paiešką. Technologija atpažįsta apsipirkimo įpročius ir perteikia vartotojo norus, kad padėtų rasti tai, ko ieškoma. Komandos kuriama vizualinė paieška leidžia rasti produktą iš karto, net ir tada, kai poreikius sunku apibūdinti žodžiais. Sprendimas išplečia paieškos funkcionalumą, apjungdamas daugybę svarbiausių e. komercijai reikalingų įrankių: išmaniąją DI paiešką, rekomendacijų ir personalizacijos algoritmus, generatyvinio DI variklį, vaizdinę paiešką bei paieškos duomenų analizės ataskaitas, parengtas naudojant mašininį mokymąsi.
„Šie metai startuoliui buvo ypač intensyvūs ir sėkmingi. Pradėjome bendradarbiavimą su tokiomis įmonėmis kaip „Telia“, „Douglas“ ir „Wurth“. Taip pat sklandžiai įžengėme į Lenkijos bei JAV rinkas su tokiomis įmonėmis kaip „eZebra“ ir „Heatso“. Klientai bei partneriai įvertino mūsų visuminį požiūrį į paiešką, kai parduotuvė supranta vartotoją be ilgo naršymo. Šis sprendimas ne tik suteikia pirkėjams intuityvesnę apsipirkimo patirtį, bet ir padeda pardavėjams padidinti konversijas“, – sako „LupaSearch“ startuolio vadovė Rasa Šiškutė-Bagdonienė.
Tokia e. komercijai skirta paieškos sistema jau antrus metus iš eilės – 2023 ir 2024 m. – įtraukta į prestižinių „European Search Awards“, o šiais metais ir „Global Search Awards“ apdovanojimų trumpąjį sąrašą „Geriausios paieškos programinės įrangos įrankio“ kategorijoje. Šis pasiekimas įrodo, kad trečius metus iš eilės komanda aktyviai plečia sistemos funkcionalumą, kuris sulaukia aukščiausių įvertinimų iš pramonės ekspertų.
9. „BrachyDose“ startuolis pasiryžęs įveikti vėžio gydymo iššūkius
Tech-Park Kaunas įsikūrusio startuolio „BrachyDose“ komanda siekia iš esmės pagerinti onkologinių pacientų, gydomų taikant radioterapiją, gydymą. Startuolis pristatė unikalų medicinos prietaisą – vienkartinį jonizuojančiąją spinduliuotę matuojantį detektorių. Šis sensorius yra skirtas radioterapijos procedūroms ir padeda apsaugoti sveikus audinius nuo per didelės spinduliuotės. Įmonės tikslas – suteikti pacientams saugesnį gydymą, užtikrinant tikslesnį spinduliuotės dozių stebėjimą bei mažinant šalutinio poveikio riziką.
„Išradimas naudojamas gydant prostatos, krūties, odos, kitų kūno vietų vėžinius navikus. Mūsų kuriama technologija išsiskiria rinkoje kaip pirmasis vienkartinis detektorius, galintis realiuoju laiku fiksuoti spinduliuotės poveikį sveikiems audiniams radioterapijos metu. Ši inovacija ne tik užtikrina pacientų saugumą, bet ir atveria naujas galimybes gydytojams pritaikyti gydymą pagal kiekvieno paciento poreikius. Tokia technologija turi daug potencialo ir jau pritraukė tarptautinį dėmesį“, – sako „BrachyDose“ vadovė dr. Neringa Šeperienė.
Šiemet „BrachyDose“ pasiekė įspūdingų rezultatų – triumfavo „Startup Fair 2024 Pitch Battle“ konkurse ir užsitikrino pirmąją investiciją iš „BSV Ventures“ . Startuolis planuoja per ateinančius mėnesius užbaigti investicinį raundą. Komanda bendradarbiauja su Kauno technologijos universitetu ir Nacionaliniu vėžio institutu ir yra pirmas startuolis Lietuvoje, gavęs prieigą prie e. sveikatos duomenų pagal „Data Pilot“ projekte, kurį kuruoja Inovacijų Agentūra, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas bei Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Kauniečiai taip pat pradėjo bendradarbiavimą su Vokietijos ir Prancūzijos ligoninėmis, ir ten tikisi plėsti klinikinių tyrimų lauką, o šiuo metu siekia gauti ES patentą kuriamai inovacijai.
Metų augimas (Scale Up of the Year, „Plėtruolis“)
10. „iDenfy“ startuolis vysto fintech ir kibernetinio saugumo įrankius pasaulinėms rinkoms
Tapatybės patvirtinimo ir pinigų plovimo prevencijos sritys tampa vis aktualesnės ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautinėje rinkoje, kur auga patikimų technologinių įrankių poreikis. „iDenfy“ sukūrė skaitmeninę sistemą, leidžiančią ne tik nuotoliniu būdu patvirtinti asmens tapatybę, bet ir atlikti adreso patikrinimą, rizikos vertinimą bei verslo subjektų tapatybės patikrą. Ši sistema veikia daugiau nei 200 šalių, o tai startuolį išskiria iš kitų rinkos dalyvių.
„Šie metai tapo reikšmingu etapu „iDenfy“ augimui. Įmonė užfiksavo 50 proc. metinį pajamų augimą bei pritraukė dešimtis naujų klientų iš Europos, JAV, Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Arabų Emyratų. Tarp svarbiausių metų pasiekimų – bendradarbiavimo sutartis su viena didžiausių pasaulyje vizų išdavimo įmonių. Ši partnerystė leidžia efektyviai ir saugiai išduoti vizas, naudojant nuotolines tapatybės patvirtinimo technologijas, kurios kuriamos Kaune. Be to, įmonė reikšmingai išplėtė savo komandą, kurioje daugiau nei 50 darbuotojų“, – sako „iDenfy“ vadovas Domantas Čiuldė.
Rudenį įmonė įsteigė naują padalinį JAV, siekdama stiprinti savo pozicijas B2B rinkoje ir teikti verslo subjektų tapatybės tikrinimo paslaugas. Šie sprendimai leidžia giliau analizuoti įmonių struktūrą ir akcininkus, taip prisidedant prie efektyvesnės pinigų plovimo prevencijos. Įmonė taip pat aktyviai prisitaiko prie naujų iššūkių, kuriuos kelia dirbtinio intelekto naudojimas finansiniams nusikaltimams.
11. „Nando“ biotechnologijų plėtruolis keičia žemės ūkio ateitį
Kauniečių įmonė „Nando“ sparčiai skinasi kelią biotechnologijų srityje, siūlydama inovatyvius mikrobiologinius biostimuliatorius, kurie keičia požiūrį į žemės ūkį. Komanda įsitikinusi, kad tvari žemdirbystė, mažinant perteklinio tręšimo poveikį dirvožemiui, vandens taršą ir biologinės įvairovės nykimą, yra ateitis. Kūrėjai glaudžiai bendradarbiauja su mokslininkais ir ūkininkais, siekdama sukurti praktiškus bei lengvai pritaikomus sprendimus. Pasak įmonės atstovų, jų kuriami biostimuliatoriai yra natūralios mikrobiologinės sudėties, kurioje naudojami bakterijų ir grybų mišiniai, užtikrinantys tiek dirvožemio sveikatą, tiek aukštą derlingumą.
„Vienas iš didžiausių „Nando“ privalumų – gebėjimas mažinti chemines medžiagas žemės ūkyje ir kartu prisidėti prie klimato kaitos švelninimo. Įmonės produktai optimizuoja maistinių medžiagų įsisavinimą, gerina dirvožemio kokybę ir padeda mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. Tokios savybės „Nando“ sprendimus išskiria rinkoje, kur vis daugiau dėmesio skiriama tvarumo ir efektyvumo dermei. Šiemet įmonė investavo daugiau nei 2 mln. eurų į gamybos plėtrą, taip užtikrindama savo produktų konkurencingumą bei atliepdama augančius tarptautinės rinkos poreikius“, – sako „Nando“ Inovacijų vadovas Jonas Ignatavičius.
Šie metai įmonei buvo itin reikšmingi – įmonė pelnė prestižinį Baltijos Asamblėjos bei BASTIC įsteigtą Baltijos inovacijų prizą ir tapo „Metų žemės ūkio inovatoriumi“ tarptautinėje „AgriNext Awards“ konferencijoje Dubajuje. Be to, „Nando“ sėkmingai įgyvendino pilotinius projektus įvairiose klimato zonose, kurie patvirtino jų produktų veiksmingumą.
12. „Axioma Metering“ plėtros šuolis – išmaniųjų įrenginių inovatoriai, sužavėję pasaulio rinkas
Kaune veikianti „Axioma Metering“ kuria ir gamina ultragarsinius vandens bei šilumos apskaitos prietaisus, kurie ne tik keičia milijonų žmonių įpročius, bet ir prisideda prie vandens taupymo. Nors „Axioma Metering“ pavadinimas šiemet minėjo tik 7-ąjį gimtadienį, jų pažangūs sprendimai eksportuojami į daugiau nei 80 šalių.
„2024-ieji bendrovei tapo rekordiniais metais. Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje duris atvėrė antroji „Axioma Metering“ gamykla, kurios plotas siekia beveik 17 tūkst. kvadratinių metrų. Dabar įmonė gali pagaminti iki 3 milijonų skaitiklių per metus, o tai reiškia, kad naujas produktas gimsta kas 5 sekundes. Šis plėtros šuolis leido bendrovei užimti ketvirtąją vietą tarp „Verslo žinių“ Lietuvos ne maisto pramonės lyderių, o augimas viršijo įspūdingus 125 proc. Be to, įmonė pelnė prestižinį Lietuvos pramonininkų konfederacijos „Metų eksportuotojo“ titulą didelių įmonių kategorijoje“, – sako „Axioma Metering“ gamyklos direktorius Marius Balčiūnas.
Kauniečių kuriami ultragarsiniai skaitikliai išsiskiria tvarumu ir tikslumu. Jie veikia naudodami ultragarso technologiją, todėl juose nėra judančių dalių ir taip užtikrinamas patikimumas, o baterijos tarnavimo laikas siekia iki 16 metų. Skaitikliai leidžia matuoti net minimalią 1 litro per valandą vandens tėkmę. Ši technologija ne tik atliepia globalius vandens taupymo poreikius, bet ir kuria ateitį, kurioje išmanieji prietaisai taps dar pažangesni. ES suteiktas 2 mln. eurų finansavimas šiemet patvirtina, kad „Axioma Metering“ kuriama inovatyvi infrastruktūra gali keisti vandens valdymo standartus visoje Europoje.
Iniciatyvą bendrai remia projektas „Efektyvios inovacinės veiklos sistemos, įgalinančios startuolių kūrimąsi, akceleravimą bei plėtrą sukūrimas bei produkto idėjos vystymo per hakatonus ir inkubavimo paslaugas (SEIV sistema) skatinimas (STARTUOLIS)“ Nr. 02-025-K-0002, bendrai finansuojamas 2021–2027 metų Europos Sąjungos fondų lėšomis.