Anot programinės įrangos kūrimo kompanijos „NFQ Technologies“ vyriausiojo IT projektų vadovo Vitalijaus Šumakovo, dažniausios perdegimo ar nerimo darbe priežastys – paprasti žmogiški faktoriai. Tarp jų – ir nesugebėjimas laiku kreiptis pagalbos: „Atrodytų, įprotis reikalauti iš savęs daugiau nei iš kitų turėtų padėti karjerai, bet dėl jo konfliktas su savimi tampa praktiškai nuolatinis. Pridėkite dar didelius krūvius ir vidinį strategavimą – ir perdegimas tampa beveik neišvengiamas.“

Pradedantiesiems – kaip tapti geriausiais?

Susiję straipsniai

Pasak pašnekovo, sėkmingiems projektų vadovams reikia laiko subręsti. Daugiausia dėl to, kad tenka įsisavinti daug informacijos, patirti nesėkmių, išgyventi sunkias kritines situacijas, galiausiai, pažinti save.

„Pradedantiems projektų vadovams norėčiau priminti, kad pradžios niekada nebūna lengvos. Patarčiau kuo daugiau bendrauti su patyrusiais specialistais, skaityti, domėtis, kas vyksta jų srityje. Taip pat patarčiau nieko nebijoti ir „augintis stuburą“ – tiek sėkmingi, tiek mažiau pasisekę projektai gali padėti užsigrūdinti. Iš patirties galiu pasakyti, jog geriausi projektų vadovai atsiskleidžia būtent per krizines situacijas“, – sako V. Šumakovas.

Vis dėlto jis pažymi – labai svarbu nebijoti paprašyti pagalbos ir daryti tai ne tada, kai viskas dega, o prieš tai: „Esu ne kartą matęs, kaip per krizes pasimetama, išsigąstama. Ar kaip žmogus krizinėje situacijoje niekam nieko nesako, nes bijo. Bijo ko? Kad atleis? Kad klientas bus nepatenkintas? Juk, kaip taisyklė, kuo ilgiau lauksi, tuo bus blogiau, todėl patariu nedvejoti ir kalbėtis su savo komanda, klientu, ieškoti išeičių.“

Darbas biure
Darbas biure
FOTO: Jacob Lund | Shutterstock

Sėkmingas projektų vadovas, anot pašnekovo, turėtų ne plaukti pasroviui, o aktyviai įsitraukti į procesus ir stebėti bei valdyti viską: projekto mastelį, biudžetą, komandą, projekto tikslus ir perspektyvą.

„Projektų vadovai labai dažnai „užsisuka“ įvairiose analizėse, apmąstymuose – ten, kur galima kažkaip pasislėpti nuo realių savo problemų. Bet klysta visi: nesuvaldo resursų, praleidžia ženklus iš klientų, kad kažkas galbūt ne visiškai taip. Galiausiai, ir perdegimų pasitaiko. Tačiau po vieno, antro, trečio tokio atvejo ateina supratimas, kad arba kažką darai kitaip, arba nebedarai nieko“, – dėsto V. Šumakovas.

Ar perdegimai – neišvengiami?

V. Šumakovas svarsto, kad visiškai išvengti perdegimų, matyt, neįmanoma, tačiau kiekvienas projektų vadovas gali kai ką padaryti. Pirmiausia – kokybiškai leisti savo laisvalaikį.

„Mano prevencija perdegimui – sportas, taip pat skaitymas. Prieš tapdamas projektų vadovu, planavau tapti karininku, ir dabar dar užsiimu praktiniu šaudymu, kuris man tapo atpalaiduojančia veikla, padedančia pravėdinti galvą nuo susikaupusių minčių, geriau sutelkti dėmesį. Stengiuosi ir normaliai išsimiegoti, gerai maitintis“, – sako jis.

Darbas
Darbas
FOTO: Zivica Kerkez | Shutterstock

Pašnekovas pritaria teigiantiems, kad projektų vadovai yra priklausomi nuo dopamino – jiems nuolat reikia iš kažkur jo gauti. „Taip jau yra – kažkas rūko, kažkas geria daug kavos, kažkas persivalgo. Kai nebelieka dopamino svyravimų, darbas ir gyvenimas tampa daug paprastesnis. Todėl sėkmingas projektų vadovas turi ir kokybiškai pailsėti, atrasti balansą“, – sako V. Šumakovas.

Kuo projektų vadovas pranašesnis už DI?

Tiek projektų vadovams, tiek daugeliui kitų specialistų baiminantis, kad juos ilgainiui pakeis DI įrankiai, V. Šumakovas atkreipia dėmesį, jog lyderystės ir komandinio darbo svarba yra tai, ko DI dar ilgai nesugebės pakeisti: „Projektų vadovai vis dažniau tampa ne tik proceso vadovais, bet ir komandos lyderiais, kurie skatina bendradarbiavimą, motyvuoja ir ugdo komandos narius. Emocinis intelektas ir gebėjimas efektyviai valdyti komandas tampa vis svarbesniais įgūdžiais.

Galiausiai, kiekvieną valdomą projektą vertėtų valdyti su meile, tuo pačiu ir savo komandą vesti pirmyn su meile. Dirbdami su komandomis projektų vadovai turi būti iniciatyvūs su iniciatyviais žmonėmis ir atsargesni su droviais darbuotojais. Tuo pačiu emocinio ryšio reikia ir su klientais.“

Vis dėlto, nuvertinti DI įrankių projektų vadovų kasdienybėje nevertėtų – anot pašnekovo, jie puikūs pagalbininkai, ypač pradedantiesiems: „Pavyzdžiui, „ChatGPT“ man padeda tose srityse, kurias nelabai išmanau. Tai puiki priemonė greitai įgyti pagrindinių žinių apie bet ką.“

Apibendrindamas V. Šumakovas pastebėjo, kad nors pasidalyti patarimai atrodo ir paprasti, tačiau jiems įgyvendinti bei suveikti prireiks laiko, todėl pravartu nepamiršti ir dar vieno svarbaus veiksnio darbuojantis projektų vadovo kėdėje – kantrybės.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės