„Staticus“ projektavimo padalinio vadovas Skirmantas Bakas pasakoja, kad įmonė nuolat tobulina procesus ir investuoja į mokslinius tyrimus, kurie padeda siekti vieno iš pagrindinių tikslų – skatinti tvarumą fasadų pramonėje. Tuo tikslu itin reikšmingas buvo ir gautas finansavimas mokslinių tyrimų ir plėtros projektui.

Anot įmonės atstovo, ilgą laiką statybų sektoriuje kaip pagrindiniai komponentai buvo naudojamas stiklas bei aliuminis. Kurdama naujos kartos hibridinio elementinio fasado (angl. hybrid unitised façade arba HUF) sistemą, projekto komanda siekė prailginti fasado elementų gyvavimo ciklą ir reikšmingai sumažinti fasado gamybos bei eksploatacijos metu paliekamą CO2 pėdsaką.

HUF sistema jau buvo panaudota „Textiltorget“ biurų pastate Stokholme.

„Vizualiai ir pojūčio prasme pastatas tapo visiškai kitoks – jis šiltesnis, malonesnis tiek gyvenantiems, tiek jame dirbantiems žmonėms. Mūsų klientai pageidavo detalių tvarumo balų skaičiavimų, o rezultatai pranoko lūkesčius – įgyvendinus inovatyvų sprendimą, reikšmingai sumažintas CO2 pėdsakas, tad klientas liko patenkintas gautais rodikliais“, – pasakoja S. Bakas.

Išmaniosios technologijos – nauja statybos ateitis

Naujovės „Staticus“ veikloje neapsiribojo vien medžiagų keitimu. Įmonė taip pat aktyviai plėtoja daiktų interneto (IoT) sprendimus, kurie leidžia realiu laiku stebėti fasadų būklę ir prognozuoti galimus gedimus.

Pastatų valdytojai apie techninės priežiūros poreikį sužino tik tada, kai problema jau yra iškilusi, todėl priežiūra dažnai kainuoja brangiau ir trunka ilgiau. Pasitelkus daiktų internetą ir taikant prognozuojamąją techninę priežiūrą, galima efektyviau rūpintis pastatais.

„Šiame projekte mes integravome jutiklius į hibridinį fasadą, sujungėme jų duomenis su skaitmeniniais dvyniais. Tai leidžia mums gyvai matyti, kas vyksta pastate – kur drėgniau, kur šalčiau, kur daugiau dulkių, kur geresnis oras, mikroklimatas, kas vyksta pačiame izoliaciniame sluoksnyje. Tokia sistema suteikia galimybę iš anksto reaguoti į galimus gedimus, dar prieš jiems atsirandant“, – aiškina S. Bakas.

Bendradarbiaujant su Slovakijos partneriais, įmonė sukūrė algoritmus, leidžiančius numatyti pastato būklės pokyčius. Tai vadinamosios „predictive services“ – prognozuojamosios paslaugos, leidžiančios sumažinti priežiūros kaštus ir laiku atlikti reikiamus remonto darbus.

Finansavimas ir partnerystės plėtra

Projektui skirtas „Norway Grants“ finansavimas siekė 1,6 mln. eurų, tačiau bendra projekto vertė yra apie 3,2 mln. eurų. Taip pat įmonė į projekto rezultatą investavo papildomai.

„Matėme, kad negalime pasiekti norimo rezultato ir pabaigti projekto su turimu biudžetu, todėl investavome daugiau į studijas, testavimus ir produkto tobulinimą, išplėtėme kitus pajėgumus“, – pasakoja S. Bakas.

Didelį indėlį į projekto sėkmę įnešė ir Inovacijų agentūra, kuri padėjo koordinuoti veiklas bei užtikrino sklandų finansavimo procesą. Taip pat projektas stipriai išplėtė „Staticus“ partnerių tinklą – nuo Lietuvos iki Norvegijos, Ispanijos, Liuksemburgo, Danijos, Vokietijos ir Italijos.

„Iš pradžių baiminomės, kad projektas bus sudėtingas, daug administravimo, biurokratijos ir pan. Tačiau iš tiesų taip nebuvo – Agentūra mums stipriai padėjo, ypatingai Kūrybinių ir tarptautinių investicijų skyrius, kuris dirbo ir dieną, ir naktį, todėl esame jiems labai dėkingi“, – sako „Staticus“ atstovas.

„Staticus“ pasiekimai neliko nepastebėti ir didžiųjų rinkos žaidėjų – įmonės įgyvendintu projektu susidomėjo „Microsoft“.

„Statybų sektorius paprastai lėtai priima pokyčius, tačiau mes sugebėjome įrodyti, kad IoT gali būti efektyviai pritaikytas fasadų sistemose“, – pasakoja S. Bakas.

Toks inovatyvus požiūris atvėrė įmonei naujas galimybes tiek produktų kūrimo, tiek tarptautinių partnerių paieškos srityse. Svarbu ir tai, kad projektas suteikė „Staticus“ solidžią patirtį bei stiprų įrašą įmonės „CV“, kuris padeda pritraukti naujus klientus bei partnerius visame pasaulyje.

Sėkmės formulė – inovacijos ir tvarumas

„Staticus“ pasiekimais džiaugiasi ir su įmone projekto metu glaudžiai bendradarbiavusi Inovacijų agentūra.

„Šis projektas buvo išskirtinis tiek savo dydžiu, tiek trukme, tiek ir investicijomis, tačiau galutinis rezultatas pranoko lūkesčius. Šiuo metu išmani fasadų sistema jau yra sėkmingai komercializuotas ir plačiai rinkoje žinomas produktas. Projekte taip buvo sukurta fasadų testavimo technologija, kuri leidžia įvertinti produktų atsparumą įvairioms sąlygoms“, – pasakoja „Norway Grants“ programos vadovė Monika Kemežytė Vaitiekūnienė.

„Staticus“ yra puikus pavyzdys, kaip tvarumo principai gali būti sėkmingai integruoti į statybų sektorių. Inovatyvūs sprendimai ne tik padėjo sumažinti aplinkos taršą, bet ir sukūrė pridėtinę vertę klientams, kurie gauna pažangesnius, efektyvesnius ir ilgaamžiškesnius fasadus.

„Tai tik pradžia. Mes matome didžiulį potencialą hibridinėse sistemose ir išmaniuosiuose pastatuose, todėl ateityje planuojame dar labiau gilinti savo žinias ir plėtoti šią technologiją. Esame įsitikinę, kad tvarumas ir skaitmeninės inovacijos yra statybų ateitis“, – optimistiškai nusiteikęs S. Bakas.

Rekomenduojame
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės