Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentas, Griškabūdžio žemės ūkio bendrovės vadovas Petras Puskunigis sako, kad situacija su grūdinėmis kultūromis Lietuvoje nėra pati geriausia.

„Tiesiog labai trūksta lietaus. Su žieminiais pasėliais dar pusė bėdos, o su vasariniais grūdais, ty. kviečiais, miežiais ir kitomis kultūromis padėtis yra prasta. Augalai nevegetuoja, neauga ir džiūsta“, – sako ūkininkas.

Jei vasarą ir toliau bus jaučiamas lietaus trūkumas, žemdirbiai gali patirti nemenkus nuostolius. Tačiau pasak P. Puskunigio, dar per anksti daryti išvadas.

„Sunku dabar prognozuoti, kaip bus, taip bus. Padejuoti galima visada, bet nuo to geriau nebus. Lyja – dejuoja, sausa – dejuoja, bet su tuo kiekvienas žemdirbys turi susitaikyti.

Jei kalbant apie daržininkus, tai jiems tikrai yra blogai, belieka juos tik užjausti. Lengvose žemėse taip pat jau išnykusios ka ikurios vasarinės kultūros, bet apie kažkokius nuostolius spėlioti dar tikrai anksti“, – teigia LŽŪBA prezidentas.

Petras Puskunigis

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) vadovas Ignas Jankauskas dalinasi prognozėmis , kurios žemdirbių džiuginti tikrai neturėtų.

„Jei ir toliau išsilaikys orai be lietaus, natūralu, kad kris derlingumas, jau nekalbant apie tokias kritines situacijas, kai šiek tiek vėliau buvo pasėti rapsai, kurie dabar beveik neišdygę. Tokiuose laukuose praradimai bus labai dideli“, – teigia LGAA vadovas.

Apklausos rezultatai

„Nors žieminės kultūros auga neblogai ir gal net išgyvens šitą sausrą, tačiau pernai jų pasėta gerokai mažiau. Tikslių duomenų dar neturi, bet pagal matome, kad jų gali būti net apie 20 proc. mažiau. Paradoksas – tos kultūros, kuri turėtų patempti žemės ūkį, yra pasodinta kur kas mažiau“, – sako I. Jankauskas.

LGAA atliktos apklausos rezultatai rodo, kad 7 proc. ūkininkų šių metų žieminius pasėlius įvertino puikiai, 46 proc. gerai ir 43 proc. tik patenkinamai.

„Nepaisant pakankamai gerų įvertinimų, žemdirbiai nurodė, kad žieminių rapsų pasėlių būklė yra bloga: daug kur kultūra iššalo, vystosi vangiai, labai anksti baigė žydėti. Nors užplūdusi karščių banga jau su kiekviena diena blogina pasėlių būklę, 7 proc. vasarinių pasėlių įvertinti puikiai, o net 71 proc. gerai ir 16 proc. patenkinamai. Likusi dalis būklę įvertino blogai arba labai blogai“, – rezultatais dalinasi LGAA vadovas.

Kyla kainos

Ne tik Lietuvoje, tačiau ir visoje Europoje grūdinės kultūros kenčia nuo karštų oro, dėl to šoko supirkimo kainos.

„Kalbama, kad didžiosiose šalyse derlių paveikė sausra, todėl biržos automatiškai pradėjo kelti kaina. Visagalė rinka diktuoja sąlygasi“, – sako P. Puskunigis.

Kalbėdamas iš asmeninės patirties P. Puskunigis sako, kad daug ankstyvų sutarčių dar nėra sudaręs.

„Išankstinių sutarčių stengiuosi per daug nesudarinėti. Gali žūti pasėliai, bus įsipareigojimas, o jo įvykdyti nebus įmanoma. Prasidės sankcijos, dar didesnės bėdos užklups. Bet aš nesiimu tokių dalykų rekomenduoti, kiekvienas žemdirbys elgiasi taip, kaip jam atrodo geriausia“, – sako ūkininkas.

Įžvelgia pozityvumo

Ir nors situacija grūdinių kultūrų ūkiuose žemdirbių netūrėtų nuteikti labai optimistiškai, LŽŪBA prezidentas mato ir teigiamų aspektų.

„Per žiemą grūdines kultūros peržiemojo tikrai neblogai. Pavasaris buvo labai geras. Žieminės kultūros yra labai daug žadančios, tačiau visgi reikia lietaus.

Kas liečia bendroves, tai daugiašakiams ūkiams yra labai aktuali pašarų gamyba, o šiais metais šienapjūtė ir šieno gamyba buvo nesunki, todėl derlius buvo neblogas“, – teigia P. Puskunigis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (40)