Europos Komisija ir Europos investicijų bankas (EIB) nori, kad bankai suteiktų dar tiek pat paskolų ir bendra suma siektų 2 mlrd. eurų.
„Galimybė gauti finansavimą yra esminė“, bet „pernelyg dažnai“ tai tampa kliūtimi jaunimui, norinčiam imtis šios profesijos, sakė žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Philas Hoganas.
„11 proc. Europos ūkininkų yra jaunesni nei 40 metų, (tad) parama jauniems ūkininkams šiame sektoriuje yra prioritetas Europos Komisijai“, – pažymėjo jis.
2017 metais bankai atmetė 27 proc. jaunų ES ūkininkų pateiktų paraiškų suteikti paskolas. Tuo tarpu vyresnių pareiškėjų grupėje buvo atmesta tik 9 proc. prašymų.
Jaunesni nei 40 metų žmonės 2016-aisiais sudarė 11 proc. ES ūkininkų, kurių iš viso buvo 10,3 milijono. Vyresnių nei 65 metų ūkininkų buvo 32 proc., nurodo Eurostatas (Europos Sąjungos statistikos tarnyba).
Jaunų ūkininkų ypač mažai Kipre (3,3 proc.), Portugalijoje (4,2 proc.) ir Jungtinėje Karalystėje (5,3 procento).
Šiuo atžvilgiu geresnė padėtis Austrijoje (22,2 proc.), Lenkijoje (20,3 proc.) ir Slovakijoje (19 procentų).
28 ES narės pasiūlys jauniesiems ūkininkams mažesnes palūkanas, penkerių metų moratoriumą grąžinimui, o paskui – laikotarpį iki 15 metų visai paskolai sugrąžinti.
Schemoje taip pat numatomas lankstumas sunkesniu metu, pasiūlant atidėjimą keliams mėnesiams.
EIB aukšto rango pareigūnas Andrew McDowellas sakė, kad žemės ūkis „yra ES ekonomikos pagrindas“, gaminantis sveiką maistą ir saugantis aplinką.