„Gėlės išmesime, visko išparduoti nepavyks. Galėjo paskelbti prieš savaitę, kad bus karantinas ir leisti neskubant realizuoti gėles. Partija paprastai pardavinėjama savaitę. Mūsų savininkas turi kelis kioskus ir jau skaičiuoja, kad jam reikės išmesti gėlių už 15 tūkstančių eurų“, – Konarskio gėlių turguje pasakojo moteris, nenorėjusi sakyti savo vardo.
Šiame kioske ji dirba kartu su porininke, tai jų pragyvenimo šaltinis. Tai viena pamaina. Dirba kelios. Pasak prekybininkės, blogiausia, kad nutraukus prekybas niekas nemažina nuomos. Ją, jeigu planuoji sugrįžti, reikia mokėti ir toliau. Nesvarbu, kad prekyvietė nedirba.
„Dirbome iki kovo 16 d., bet mokėjome už pilną mokestį. Nuolaida buvo tik už balandį. Žadėjo kompensuoti, bet dar nekompensavo. Toliau vėl mokėjome pilna kaina. Kas bus dabar nežinau“, – pasakoja kitame kioske dirbanti Edita.
Ji sako, kad dabar dar tikisi parduoti kažkiek gėlių, tačiau kaip realiai bus niekas nežino. Edita apibūdina ir šį verslą: gėlės – gendantis produktas. Žiemą jos pardavinėjamos savaitę, vasarą suktis reikia greičiau.
„Rudenį nėra jokios prekybos, ateina tik vienas kitas žmogus. Dabar, lyginant su ankstesniais metais, pardavimai dar kritę. Žmonės dirba nuotoliniu būdu ir nebeliko švenčių įmonėse, gimtadienių. Tai buvo didelė rinka. Dabar perka tik namams“, – aiškina Edita.
Per praeitą karantiną ją gelbėjo prekyba internetu, tačiau pardavimų net negalima lyginti su tuo, kas nuperkama kioske. Pragyventi iš tokio verslo negalima.
„Dalį gėlių išmesime, dalį išdovanosime draugams, pažįstamiems. Taip darėme ir per praeitą karantiną. Geriau nei tiesiog išmesti“, – prisipažįsta Edita.
Delfi primena, kad Vyriausybė nusprendė, jog nuo trečiadienio bus draudžiama parduotuvių, įskaitant parduotuves prekybos ir (arba) pramogų centruose turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų veikla.
Šis draudimas netaikomas: parduotuvėms (įskaitant parduotuves prekybos ir (arba) pramogų centruose), kurių pagrindinė veikla yra maisto veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimas; maisto prekybai turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose; internetinei prekybai ir kai prekės pristatomos fiziniams ir juridiniams asmenims ar atsiimamos atsiėmimo punktuose. Taip pat leidžiama lauko prekyba eglutėmis.
Taip pat patikslinta dėl tenkančio ploto pirkėjui.
„Parduotuvėse, įskaitant parduotuves prekybos ir (arba) pramogų centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose, kurių veikla nedraudžiama turi būti užtikrinamas 15 kv. m. prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo ir užtikrinamos kitos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygos“, – rašoma nutarime.