„Tuoj rinkėjams, priduodantiems grybus supirkėjams, reikės už juos primokėti“, – sako Romas Sadauskas-Kvietkevičius, patyręs Dzūkijos grybautojas ir skaičiuoja, kad už voveraites dabar mokama 2,7 euro už kilogramą, o už baravykus 3. Pasak dzūko, voveraitės jo kraštuose niekada nėra kainavusios mažiau kaip 3 eurus. Paprastai kaina visą sezoną svyruodavo apie 4-5 eurus.

Praeitą savaitę voveraičių kainos supirktuvėse nuo rekordinių 7 eurų nukrito iki 4, o paskui ir 3,50 eurų už kilogramą. Iš kitos pusės, dar niekada jų XXI amžiuje nėra buvę tiek daug.

„Kainų kritimas nėra rekordinis. Tiesiog regionuose atsirado pakankamai grybų, tačiau jie šlapi, o į tai rinka labai reaguoja. Jie netinkami parduoti prekybos tinkluose šviežiam vartojimui. Jie tinkami tik pramonei, o tokios žaliavos kaina kur kas mažesnė. Už ją niekada brangiai nemoka“, – aiškina Lietuvos grybų ir uogų verslininkų asociacijos vadovas Virginijus Varanavičius.

Jis sako, kad jei voveraitė šiandien prekybos tinkle akcijos metu kainuoja 3 eurus už kilogramą, tai labai mažai. Iki lietaus šio grybo supirkimo kaina laikėsi apie 4 eurus.

Baravykai

„Kalbant apie baravykus, sukirmiję baravykai niekam nereikalingi. 90 proc. jų kirmėlėti. Šviežiam vartojimui jų neparduosi. Pradžius ir kainos bei grybų kokybė labai greitai pasikeis. Svarbu pasitrauktų lietūs“, – dėlioja V. Varanavičius ir sako, kad jo, kaip perdirbėjo ši padėtis taip pat netenkina, nes neturi ką pasiūlyti prekybos tinklams.

Valstybinės miškų urėdijos specialistai padėtį miškuose vertina taip: „Pajūryje miškus grybautojai apgula tik nulijus lietui ir miškuose žmonių yra tikrai daug – Klaipėdos, Palangos gyventojai daugiausia važiuoja į Kretingos masyvo miškus – šie grybais ir yra turtingiausi.

Pagal mašinų skaičių miškuose jau galima spėti, kad grybų yra. Miškininkai sako, kad tikrai taip ir yra, tačiau, deja, grybautojai užtveria kelius, pravažiavimus, kurie skirti važiuoti priešgaisriniams automobiliams arba neretai automobilius palieka taip, kad trukdo kitiems pravažiuoti. Pastebima, kad iš pradžių kirmiję, dabar gi grybai sveikesni. Pajūrio miškininkai pastebi, kad grybautojai renka mažiau grybų rūšių, nei dzūkai. Taip pat vis dar laukiama Balsevičiaus baravykų, kurių pernai buvo nors dalgiu pjauk – nors jie laikomi mažiau vertingais invaziniais grybais, gyventojai renka ir juos.

Dzūkijos miškuose grybų yra, bet baravykų mažai, jų dygimas sustojęs. Daugiausia yra voveraičių, taip pat daug ūmėdžių. Vietomis yra šilbaravykių, bet daug jų jau peraugę arba išdžiūvę. Randama pavienių makavykų, raudonikių, gudukų. Šiuo metu prasidėjo lietūs, todėl manome, kad grybai dar dygs“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (22)