Suomijoje Luovos eksperimentinėje fermoje bendromis FIFUR (Suomijos kailinių žvėrelių augintojų asociacijos) ir Helsinkio universiteto mokslininkų pastangomis gruodį pradėtos vakcinuoti audinės ir usūriniai šunys. Praėjus daugiau nei dviems mėnesiams nuo eksperimento pradžios, kuomet gyvūnams suleista po dvi dozes vakcinos, rezultatai, pasak Helsinkio universiteto profesoriaus Olli Vapalahti, yra daug žadantys. „Šis projektas suteikė svarbios tiriamosios informacijos apie vakcinos efektyvumą ir apsaugos gyvūnų bei jais besirūpinančių žmonių sveikatą“,– sako prof. O.Vapalahti, rašoma Lietuvos kailinių žvėrelių asociacijos pranešime.

Sausio pabaigoje tyrėjai atliko mikroneutralizacijos testus, naudodami ir tikrą, ir vadinamąjį pseudovirusą. Audinių atveju rezultatas pranoksta lūkesčius, dėl usūrinių šunų dar reikalingi papildomi tyrimai. Kitas žingsnis bus mokslininkų vadinamas „viruso iššūkio bandymas“, atliekamas itin aukšto biosaugos lygio laboratorijose.

Iki vakcinos registracijos dar teks įveikti biurokratines procedūras, kurios gali trukti net iki 2022 m. vasaros, tačiau laukiama, kad Suomijos vyriausybė suteiks išskirtinį leidimą naudoti vakciną platesniu mastu jau šių metų vasarą. Tikimasi, kad greitinant biurokratines procedūras suomių sukurta vakcina bus oficialiai pripažinta Europoje ir pasaulyje.

JAV bent dvi farmacijos įmonės – veterinarijos vaistų milžinė ZOETIS, kurios apyvarta 2019 m. siekė 6 mlrd JAV dolerių, ir „Medgene Labs“, kurioje dirba tik 35 darbuotojai, taip pat pradėjo paskutinį audinėms skirtos vakcinos bandymo etapą. Jos abi sukūrė vakcinas, panašias į žmonėms skirtą Novavax, kuri „išmoko“ ląsteles atakuoti koronavirusui būdingą spyglio proteiną, sujungtą su nepavojingu virusu, kad susidūrus su tikru COVID19 virusu imunitetas reaguotų tinkamai. Šiuo metu abi kompanijos siekia vakcinos registracijos JAV Žemės ūkio departamente. Pasak JAV žiniasklaidos, tikėtina, kad šie gamintojai mėgins pritaikyti sukurtas vakcinas nuo COVID19 katėms ir šunims.

Rusijos federalinis gyvūnų sveikatos centras dar gruodį paskelbė, kad pradėjo vakcinos nuo COVID19, skirtus audinėms, katėms, triušiams ir kitiems gyvūnams, bandymus praėjusių metų gruodį. Rezultatų laukiama šį vasarį.

Pasak Lietuvos žvėrelių augintojų asociacijos pirmininko Česlovo Tallat-Kelpšos, belaukiant vakcinos gyvūnų fermose Lietuvoje ir pasaulyje itin sustiprintos biologinės saugos priemonės, testuojami darbuotojai, tiriami gyvūnai, o nutikus protrūkiui fermos skubiai karantinuojamos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (45)