Neįprastai drėgnas ruduo bei žiemos pradžia pakoregavo patį gamybos procesą, o taip pat ir produkcijos kiekius. Šį kartą cukraus pagaminta bemaž penktadaliu mažiau nei buvo planuota.

Prasti rodikliai

Šio AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ gamybos sezono metu buvo supirkta beveik 700 tūkst. tonų cukrinių runkelių iš bemaž 300 šalies ūkių. Iš šio kiekio žaliavos buvo pagaminta 103 tūkst. tonų baltojo cukraus, o tai yra ženkliai mažiau nei buvo planuota.

„Cukraus šį sezoną pagaminome mažiau nei buvome numatę. Planavome apie 120 tūkst. tonų, o pavyko vos kiek per 100 tūkst. Tai įvyko dėl mažesnio į fabriką atkeliavusios žaliavos kiekio, o taip pat dėl ženkliai žemesnio jos cukringumo, kuris vidutiniškai siekė vos 16,5 proc., kai paprastai šis rodiklis sudarydavo beveik 18 proc. Fabrikui žemas cukringumas nėra gerai – reikia išnaudoti daugiau energijos norint pagaminti tą patį kiekį cukraus. Runkelių švarumo rodikliai, suprantama, šiemet taip pat nedžiugino. Žaliavos švarumas buvo gana žemas ir siekė 88,4 proc.

Koregavome ir žaliavos supirkimo bei gamybos sezonų datas. Šį kartą sezoną baigėme gruodžio 26 d., nors planavome, kad tai bus padaryta maždaug sausio 10-ąją. Taip atsitiko ir dėl mažesnio žaliavos kiekio, ir dėl išaugusio fabriko našumo. Šį sezoną maksimalus paros perdirbimo našumas vėl šiek tiek augo ir sudarė per 7500 t runkelių per parą“, – pasakoja AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.

Koją pakišo lietus

Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad Lietuvos cukrinių runkelių augintojai nebuvo vieninteliai, kuriems šis ruduo tapo tikru iššūkiu. Sudėtingas derliaus nuėmimo sąlygas taip pat išgyveno Danijos, Švedijos, Suomijos cukrinių runkelių augintojai.

„Šiais metais oro sąlygos gerokai sujaukė reikalus tiek mums, tiek ūkininkams. Žemdirbiai, net ir turėdami modernią galingą techniką, šį sezoną turėjo labai daug vargo norėdami cukrinių runkelių derlių paimti iš laukų. Dėl kritulių gausos pažliugusiuose laukuose buvo neįmanoma švariai nukasti derliaus, todėl ūkininkai patyrė nemažų nuostolių, mat dalis runkelių liko laukuose. Tai sudarė apie 10 proc. derliaus. Negana to, apie 100 ha laukų liko iš vis nenukasti. Nors ši proporcija nėra labai didelė ir minėti hektarai pasiskirstė per daugybę augintojų, tačiau mūsų fabriko istorijoje jau seniai nebuvo atvejo, kad dalis laukų liktų nepaliesta. Tai rodo, kad derliaus nuėmimo sąlygos buvo prastos, katastrofiškai šlapia. Net tais laikais, kai nebuvo tokių galingų ir technologiškai pažangių kombainų nepamename, kad kada nors tokie kiekiai runkelių liktų laukuose kaip šiemet“, – situaciją apibūdina S. Mozeris.

Pasibaigus gamybos sezonui cukraus fabrikas jau turi pasirašęs sutartis su žemdirbiais būsimajam sezonui. Ateinantį sezoną fabrikas planuoja pagaminti panašų produkcijos kiekį, kaip ir šiemet – maždaug 120 tūkst. tonų cukraus.