Laidos „Misija ūkis“ komanda šį kartą svečiavosi Vabalninko seniūnijoje, pas Kintą Marinską. Užaugęs ūkininkų šeimoje, savo gyvenimą Kintas taip pat nusprendė pašvęsti ūkininkavimui. Šis darbas jaunam vyrui yra ir pašaukimas, ir didžiausia gyvenimo aistra. Užaugęs šalia rašytojo Balio Sruogos sodybos, šiandien vyras ūkininkauja greta esančiuose laukuose bei, kaip pats sako, daboja šią istorinę vietą.
„Visada, pravažiuojant, pamačius nugriuvusį medį ar peraugusią žolę, eini ir sutvarkai, nes, tarsi, antri namai man čia“, – apie gretą esančią rašytojo Balio Sruogos gimtinę (sodybą), laidoje pasakojo Kintas.
Ūkininkas neslepia, kad vaikystė gražioje ir neįprastoje kaimynystėje jį įkvėpė meilei aplinkai ir gamtai. Šalia sodybos Kintas užsodino didžiulius saulėgrąžų laukus, kurie šiandien traukia žmonių dėmesį ir džiugina juos bei tinka kaip puiki vieta fotosesijoms. O tokia idėja vyrui gimė labai natūraliai – auginant tarpinius pasėlius, tarp mišinio buvo saulėgrąžų, kurioms pražydus, Kintas jomis susižavėjo ir pas nusprendė jas auginti.
Savo lėšomis jis taip pat įrengė pasivaikščiojimo takus bei nuorodą, kuri padeda lengviau rasti šią vietą. Beje, šiandien čia galima saulėgrąžą ir nusipirkti. Gimus dukrai, ūkininkas pirko žmonai gėlių puokštę, kurioje buvo būtent saulėgrąža. Tada ir pagalvojo, kodėl žmonėms nesuteikus galimybės šį spalvingą žiedą nusipirkti tiesiog laukuose, kur jis ir auga.
Kinto ūkis nėra labai didelis, šiuo metu yra apie 200 hektarų dirbamos žemės, kurioje vyras augina rapsus, kviečius ir miežius. Tačiau, nors vyras yra jaunas ūkininkas, bet jau dirba su dideliais partneriais.
„Dirbame su „Linas Agro“, turime nuostabų vadybininką, kuris visada prireikus atvažiuoja, apžiūri, pataria, kartais pataria naudoti mažiau negu norime. O juk norime užauginti didesnį lauką už kaimyną“, – laidoje juokėsi Kintas.
„Misija ūkis“ komanda taip pat svečiavosi ir pas ūkininką Vilmantą Navicką, kuris taip pat užsiima netradiciniu ūkininkavimu. Vyras gamina sūrius iš karvės pieno. Ūkis atsirado visiškai neplanuotai ir Vilmantas visai nesitikėjo, kad tai, ką daro šiandien bus jo pagrindinė veikla.
„Turėjo būti tik kelios auginamos telyčios, tačiau gyvenimas apsimainė kitaip. Tų telyčių nebereikėjo niekam, tada jos pradėjo veršiuotis, tada pradėjau melžti. Kažką reikėjo sugalvoti, kad atsirastų daugiau pinigų, pradėjau daryti sūrį, kuriuo tuo metu nelabai kur buvo galima nusipirkti“, – apie veiklos pradžią pasakojo sūrininkas.
Vyras nesitikėjo, kad iš tokios veiklos užsidirbs didelius pinigus, bet nusprendė pabandyti, o procesas jam labai patiko. O jeigu dar pavykdavo pagaminti skanų sūrį, džiaugėsi ne tik pats ūkininkas, bet ir jo artimieji bei kaimynai. Šiandien vyro gaminamas sūris pripažintas kaip geriausias karvės pieno sūris Lietuvoje.
Vyras pripažįsta, kad iš pradžių net gėdijosi sūrius pardavinėti turguje, tačiau vėliau pakeitė požiūrį.
„Buvo ne lygis turguje prekiauti, čia pas mane taip, kiekvienas turi savo tarakonų. O paskui po truputį keitėsi, kas Lietuvoje gamina, ką gamina. Atsirado viena, kita sūrinė, kurios irgi dalį savo indelio padarė, kurios rodėsi per televiziją, per visur kitur, kad atsirado sūriai. Sakyčiau visa bendra bendruomenės iškėlė tą sūrį į viršų“, – pasakojo Vilmantas.
Apie ūkininką, ūkininkaujantį šalia Balio Sruogos gimtinės, turistus traukiantį saulėgrąžų lauką ir kaip atrodo patys skaniausi sūriai, Lietuvoje, žiūrėkite Delfi TV portale.