„Negalime likti abejingais nuo karo bėgantiems žmonėms – agresorius išvaro iš namų tūkstančius. Nemaža dalis jų nuo karo bėga su savo mylimais augintiniais, kuriuos laiko savo šeimos nariais, todėl turime padėti jiems rasti saugų prieglobstį. Tai yra neregėtas iššūkis, su kuriuo pirmiausiai susiduria išorinėmis ES sienomis su Ukraina besiribojančios valstybės – Lenkija, Slovakija, Vengrija ir Rumunija, kadangi pirmiausia jos yra atsakingos už sklandų gyvūnų augintinių patekimą į ES teritoriją. Lietuvoje imamės adekvačių priemonių, numatydami, jog į Lietuvą Ukrainos karo pabėgėliai gali patekti ne tik iš ES valstybių, bet ir iš trečiųjų šalių bei siekdami užtikrinti, kad su jais atvykstantys gyvūnai augintiniai būtų saugūs ir neatvežtų pasiutligės“, – sako VMVT direktorius Mantas Staškevičius, rašoma pranešime.
Pasak vadovo, tie Ukrainos piliečiai, kurių gyvūnai augintiniai yra tinkamai paženklinti, vakcinuoti, turintys galiojantį gyvūno pasą bei atitinkantys visiems gyvūnų augintinių įvežimo į ES reikalavimams, valstybės sieną gali kirsti įprastine tvarka. Tačiau nepaženklinti ar nuo pasiutligės nepaskiepyti iš Ukrainos atvykstančiųjų gyvūnai bus ženklinami ir vakcinuojami, kartu nustatant paprastesnes jų karantinavimo sąlygas.
„Nuolat konsultuodamiesi su ES institucijomis, priimame sprendimus, kurie yra būtini reaguojant į esamą situaciją bei užtikrinant užkrečiamų ligų kontrolę. Sutartinai ir koordinuotai bendradarbiaudami siekiame operatyviai ir efektyviai spręsti kylančias problemas bei užtikrinti žmonių ir gyvūnų augintinių saugumą bei saugodami jų sveikatą. Apie pokyčius informuojame visuomenę“, – sako M. Staškevičius.
VMVT direktorius kartu atkreipia dėmesį, kad pastarieji gyvūnų augintinių įvežimo į ES pakeitimai taikomi išimtinai Ukrainos piliečiams, o ne juridiniams asmenims, kaip pardavėjai ar veisėjai – komercinio gyvūnų augintinių įvežimo į ES tvarka, kol kas, lieka nepakitusi.