Savo išstojimo priežasčių pateiktuose prašymuose nė viena bendrovė nenurodė, rašoma kooperatyvo pranešime.
Netenkino sąlygos
Tačiau patys pasitraukę tiekėjai, kurie, kai kuriais duomenimis, tiekė iki ketvirtadalio įmonei reikalingo pieno, sako, kad jų netenkino „Pienas LT“ siūlomos sąlygos.
Pasitraukus didžiosioms pieno tiekėjoms, pristatomo pieno kiekis kooperatyvui sumažėjo, tačiau pieno tiekimas ir gamyba reikšmingai nesutriko. Siekdama kompensuoti praradimus, reikalingą žaliavą įmonė įsigyja laisvoje rinkoje.
„Apgailestaujame dėl žemės ūkio bendrovių sprendimo pasitraukti iš mūsų kooperatyvo“, - sako Naglis Narauskas, „Pienas LT“ valdybos pirmininkas. „Pernai gruodį, kaip teigė Žemės ūkio ministerija, vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina siekė 322,3 eurų už toną. Pieno gamintojams, parduodantiems daugiau kaip 40 tonų pieno per mėnesį, didžiausi perdirbėjai už natūralų pieną gruodį mokėjo vidutiniškai 379,8 euro.
„Pienas LT“ už toną pieno gruodį vidutiniškai mokėjo 386,8 eurų, stambiems gamintojams – 409 eurus. Kooperatyvas, kaip teigia jo vadovai, savo nariams moka aukštesnę nei vidutinę pieno supirkimo kainą, siekdamas nariams subalansuoti dinamiškai besikeičiančias pieno kainas rinkoje.
Laukia patikros rezultatų
Be tiekėjų pasitraukimo kitas klausimas – ar kooperatyvui nereikės grąžinti ES paramos.
Lietuvoje laukiama Europos Sąjungos tarnybos (OLAF) išvadų, po kurių paaiškės, ar visa „Pienas LT“ skirta parama buvo skirta ir panaudota teisėtai.
„Tyrimas dėl „Pienas LT“ atliekamas pagal Vytauto Fedaravičisus skundą praėjo visas Lietuvos teisines instancijas, pralaimėjo ir tada paramos naudojimą apskundė Europos Sąjungos tarnybai (OLAF) mėgindamas įrodyti, kad parama skirta ir panaudota neteisėtai. Dabar rengiamos tyrimo išvados, kurių nesame gavę“, – sako žemės ūkio ministras Bronius Markauskas. OLAF analizę dėl kooperatyvo „Pienas LT" gautos 18,7 mln. eurų ES paramos atlieka nuo 2016 metų.
Pagal viešai skelbtus duomenis jį inicijavo verslininkas Vytautas Fedaravičius, kuris pralaimėjo visų instancijų teisminius ginčus Lietuvoje su „Pienas LT“ dėl patentų naudojimo, todėl nusprendė kreiptis į OLAF, rašoma kooperatyvo pranešime. Nors dabartinis ministras buvo šio kooperatyvo valdyboje, tačiau parama skirta ministraujant Kaziemierui Starkevičiui ir Virginijai Baltraitienei.
Pasak B. Markausko, jei tyrimas nustatytų, jog parama skirta neteisėtai, kooperatyvui pinigus gali tekti grąžinti. Tačiau kokios bus išvados vertinti dar anksti.
„Pasitikime ES paramos panaudojimo skaidrumą prižiūrinčiomis institucijomis ir tikime jų bešališkumu“, - teigia N. Narauskas –„vis dėlto, užsitęsęs dokumentų vertinimas, vieši išankstiniai vertinimai, paneigiantys nekaltumo prezumpcijos principą, gali mesti šešėlį ŽŪK „Pienas LT“ ir viso pieno sektoriaus kooperacijai“.