Už Pluoštinių kanapių įstatymo projektą paskutinėje priėmimo stadijoje balsavo 70, susilaikė 20, prieš – 3 parlamentarai.
Priėmus įstatymą panaikintas reikalavimas, kad kanapių produktai turi būti pagaminti iš pluoštinių kanapių, kuriose tetrahidrokanabinolio (THC) kiekis neviršija 0,3 proc. ribos ir turi turėti tai patvirtinančią pažymą. Visgi, kontrolė ir reikalavimai dėl leidžiamos 0,3 proc. ribos išlieka kituose įstatymo nuostatose.
Kaip rašoma projekto aiškinamajame rašte, dabartinis reikalavimas yra perteklinis, sukeliantis nereikalingų prekybos kliūčių. Argumentuojama, kad importuotojai ne visada turi galimybę gauti pažymą įvežti tokius produktus, nors tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse leidžiama auginti tik kanapių veisles kurios nekaupia daugiau nei 0,3 proc. THC.
Pasiūlymas buvo grindžiamas ir tuo, kad vartotojų saugai užtikrinti svarbu, kiek THC yra galutiniame vartojimui skirtame gaminyje, kur šios medžiagos kiekis gali skirtis nuo žaliavos dėl gamybos technologijos.
Įstatymo pataisos leis iš trečiųjų šalių be importo licencijos moksliniais eksperimentiniais ar selekcijos tikslais įvežti ribotą kiekį – ne daugiau nei 6 kg neįteisintų ES pluoštinių kanapių veislių sėklų.
Seimas po svarstymo pritarė siūlymui tikslinti pluoštinių kanapių auginimo ir perdirbimo tvarką
Antradienį Seimas pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos inicijuotam įstatymo projektui, kuriuo numatoma keisti kanapių auginimo ir perdirbimo reguliavimą.
Už projektą po svarstymo balsavo 65, susilaikė 18, prieš nebalsavo nei vienas parlamentaras. Seimas dėl projekto dar balsuos paskutinėje, priėmimo stadijoje.
Įstatyminėmis pataisomis siūloma sudaryti galimybę tiekti į rinką ne tik galutiniam vartojimui skirtus, bet ir tarpinius pluoštinių kanapių produktus, kurie gali būti naudojami kaip sudedamoji dalis gaminant pluoštinių kanapių gaminį.
Pluoštinių kanapių įstatymo pakeitimuose siūloma reglamentuoti pluoštinių kanapių auginimo sąlygas atvirame ir uždarame grunte bei nustatyti, kad laboratoriniai tyrimai būtų atliekami ne tik valstybės valdomoje, bet ir kitose Lietuvos akredituotose laboratorijose.
Lydinčiaisiais Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo pakeitimais siūloma pašalinti teisinę spragą, susijusią su leidimų išdavimu, taip sudarant galimybę Lietuvoje turėti kelias akredituotas laboratorijas, kurios kvalifikuotai teiktų pluoštinių kanapių produktų, tarpinių produktų ir gaminių ištyrimo paslaugas.
Anot Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, įteisinti pakeitimai ne tik pagerintų gyvybės mokslų sektoriaus pluoštinių kanapių segmento veiklą, bet ir pašalintų esamas spragas ir prisidėtų prie šio segmento veiklos plėtros, Lietuvos įmonėms užsitikrinant vietą pasaulinėje šio sektoriaus rinkoje.