Komitetas siūlo papildomai skirti 2 mln. eurų valstybės perduotoms savivaldybės žemės funkcijoms vykdyti ir žemės ūkio specialistų darbo užmokesčiui savivaldybėse ir seniūnijose kelti.
Kompensacijoms žemės ir miško privatiems savininkams ir valdytojams už įvedamus apribojimus ar draudimus ūkinei veiklai papildomai siūloma skirti 12 mln. eurų.
„Būtų verta paminėti 2022 m. birželio 28 d. Konstitucinio Teismo sprendimą, kuris įpareigoja įstatyme numatant apribojimus numatyti ir kompensavimo mechanizmą. Tai yra susieti dalykai ir tikėkimės, kad niekas ir negaus kompensacijos, jei nepagrįs kompensacijos dydžio pagal galiojančius teisės aktus“, – trečiadienį KRK posėdyje kalbėjo komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis posėdyje teigė, jog pagal Vyriausybės parengtą metodiką nuspręsta siūlyti papildomą 12 mln. eurų sumą, kuri būtų skirta tik būtiniesiems nuostoliams atlyginti.
„Pagal (Vyriausybės parengtos – ELTA) metodikos apimtis ir yra pateikti tie skaičiavimai, kuriuos Valstybinė miškų tarnyba įvertino ir atsižvelgiant į esamą reguliavimą tiesiog pateikė“, – teigė A. Gaižutis.
„Šitos sumos, kurios yra pateiktos yra pačios minimaliausios ir būtinos įvestiems nuostoliams atlyginti“, – paaiškino jis.
Komiteto narys, konservatorius Sergejus Jovaiša pasiūlė numatyti kompensacijų išmokėjimo terminą, jeigu nuostolių būtų daugiau nei skaičiuojama dabar.
„Jei tas poreikis bus didesnis nei dabar prašoma, ar neturime nusimatyti termino pagal kurį turėtų būti išmokėtos tos kompensacijos. (...) Manau, kad turėtų būti numatyta daugiau nuostolių dėl ribojimų“, – siūlė jis.
Žemės ūkiui skiriamos lėšos mažės 22,3 mln. eurų
2025 m. biudžete žemės ūkiui suplanuoti 1,25 mlrd. eurų – 1,22 mlrd. eurų ministerijai ir 31,2 mln. eurų Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT). Lyginant su šiais metais, Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) skiriama 22,3 mln. eurų mažiau, VMVT finansavimas mažės 400 tūkst. eurų.
80,4 proc. šios sumos sudarys ES lėšos, 11,5 proc. atkeliaus iš valstybės biudžeto.
595,6 mln. eurų ŽŪM biudžeto sudarys tiesioginės išmokos, 433,3 mln. eurų numatoma kaimo plėtros programai.
Pasak Žemės reikalų viceministro Vytenio Tomkaus, bendros ŽŪM skiriamos lėšos bus mažesnės 22,3 mln. eurų todėl, kad 2025 m. Europos Sąjungos (ES) Lietuvai skirs lėšas tik pagal vieną kaimo plėtros paramos programą.
„Ateinančių metų biudžete atsispindi tai, jog baigiasi kaimo plėtros programos priemonės. Kitais metais liks tik strateginis planas, viena programa. Lygiai taip pat žuvininkystės – baigiasi praėjęs laikotarpis, todėl Europos Sąjungos lėšų sumažėja, ir nors strateginio plano priemonės žuvininkystei didinamos, bet bendras sumažėjimas matysis“, – posėdyje teigė V. Tomkus.
ELTA primena, kad šią savaitę finansų ministrė Gintarė Skaistė Seimui pateikė 2025–2027 m. valstybės biudžeto projektą.
Numatyta, kad biudžeto pajamos kitąmet sieks 17,98 mlrd. eurų, išlaidos – 23,02 mlrd. eurų. Lyginant su šiais metais, numatoma, kad biudžeto pajamos augs 1 mlrd. eurų (5,9 proc.), išlaidos – virš 2,4 mlrd. eurų (11,7 proc.).
Valdžios sektoriaus skola 2025 m. sudarys 43,2 proc. (neįvertinus ES balanso ir kaupimo poveikio – 42,3 proc.), deficitas – 3 proc.
Biudžeto projektui papildomas KRK trečiadienio posėdyje pritarė.