Tokį pasiūlymą Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo pataisoms įregistravo Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas konservatorius Kazys Starkevičius.
Jeigu Seimas pritartų, būtų uždrausta į Lietuvą „įvežti, importuoti ar tranzitu per Lietuvos Respublikos teritoriją gabenti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusijos Federacija arba Baltarusijos Respublika“.
Siūloma, kad importo ir tranzito draudimas galiotų nuo šių metų balandžio 15 d. iki 2025 m. liepos 1 d.
Iki naujų įstatymo nuostatų įsigaliojimo Vyriausybei siūloma patvirtinti draudžiamų įvežti, importuoti ar tranzitu per Lietuvos teritoriją gabenti žemės ūkio produktų ir pašarų sąrašus.
Beje, vienas iš sausio mėnesį protestavusių Lietuvos ūkininkų reikalavimų buvo sustabdyti rusiškų grūdų tranzitą.
Kaip ELTA jau skelbė, įvairioms frakcijoms atstovaujanti Seimo narių grupė įregistravo Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo pataisas, siūlančias laikinai uždrausti importuoti į Lietuvą žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija arba Baltarusija.
Tokį reguliavimą inicijavo Seimo Kaimo reikalų, Ekonomikos komitetų pirmininkai Viktoras Pranckietis, Kazys Starkevičius ir kiti parlamentarai.
Anot V. Pranckiečio, projektą bus bandoma pateikti jau pirmosiomis Seimo pavasario sesijos dienomis.
Pirmadienį Lietuvoje viešintis Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas pranešė, kad kreipsis į savo šalies Seimą dėl sankcijų Rusijos ir Baltarusijos žemės ūkio produktams taikymo. Taip pat, anot jo, tokie apribojimai galėtų būti taikomi ir Europos Sąjungos (ES) lygmeniu.
Lietuvos premjerė Ingrida Šimonytė palaiko D. Tusko idėją apriboti rusišką ir baltarusišką žemės ūkio produkciją, nes tai yra būdas sumažinti šių šalių sugebėjimą pasipelnyti iš Europos rinkų. Visgi ji pabrėžė, kad tai turi būti bendras ES valstybių sprendimas, kitaip Maskva ras būdų tokius apribojimus apeiti.
„Mano nuomonė dėl apribojimų yra tokia pati kaip Lenkijos premjero – geriausia, kad tai būtų ES sprendimas. Tokią iniciatyvą Lietuva palaikys be jokių abejonių”, – komentavo I. Šimonytė.
Lenkijos ūkininkai praėjusį penktadienį pradėjo iš dalies blokuoti kelią tarp Kalvarijos ir Lenkijos Suvalkų apskrities Budzisko kaimo. Maždaug savaitę turinčios trukti akcijos metu norima tikrinti transportuojamų ukrainietiškų grūdų kiekius.
Anksčiau Lenkijos ūkininkai blokavo kelius į Ukrainą, taip pat – pagrindinį šalies greitkelį į Vokietiją. Protestuojama dėl, lenkų žemdirbių vertinimu, nesąžiningos konkurencijos, nes ukrainiečių grūdai yra pigesni ir mažina produkcijos kainas visoje Europoje.