Dar tik pradžia

Dembavos medelyno įmonės vadovas Gytis Kuliešius sako, kad antradienis buvo pirma diena, kai jų medelyne pradėti skinti rudeniniai obuoliai. Tad vertinti derlių dar sunku.

„Kol obuoliai nesukrauti sandėlyje, tol neaišku. Visaip gali būti“, – nespėlioja apie derliaus dydį įmonės vadovas.

Jo teigimu, obuolių kokybė taip pat pasimato tik skinant. Kol kas ji gal kiek prastesnė nei pernai – dėl neįprastos šiemetės vasaros, tačiau išvados bus padarytos tik baigus darbus.

Pasak G. Kuliešio, kol dienos dar šiltos, įmonė ir saugyklų nejungia.

„Gali būti, kad įjungus paaiškės, jog neverta laikyti šių obuolių – jeigu elektros kaina bus tokia, kokia prognozuojama“, – neatmeta verslininkas sklandant kalboms, kad už kilovatvalandę gali tekti mokėti ir eurą.

Obuoliai

Priklausomi nuo lenkiškų obuolių

Saulius Palijanskas, UAB „Naradava“ direktorius, sako, kad šiemet būta visko – ir liūčių, ir nepalankių temperatūros režimų. Tad nors obuolių šiame Pasvalio rajone esančiame medelyne užderėjo, kai kurių veislių vaisių kokybė prastesnė.

Įmonės vadovas neabejoja: šiemet viskas bus brangiau – paskui brangstančią elektrą, kurą atitinkamai kilo ir kainos.

„Ir prekybos centruose jau viskas pakilę – visa produkcija pabrangusi“, – sako S. Palijanskas.

Bet, primena, obuolių kainos Lietuvoje priklauso nuo Lenkijos, iš kurios atvežama daug šių vaisių. Belieka tikėtis, kad jos „negrius“ ir už lietuviškus obuolius bus mokama bent iki 10 centų daugiau.

S. Palijansko teigimu, taip galbūt išsilygintų kainų kilimas, tačiau kol pati obuolių skynimo sezono pradžia, spręsti sunku.

„Nežinome, ar apsimokės jungti saugyklas“, – Panevėžio rajono obuolių augintojų būgštavimus pakartoja „Naradavos“ direktorius.

Privalumas – perdirbimas

Iki šiol pasvaliečių įmonė saugyklose laikė tik mažą dalį derliaus. Pasak direktoriaus, buvo įjungtos viena dvi saugojimo kameros. Nuo pirmadienio jau dirbama visu pajėgumu. Tačiau ar taip ir liks, parodys laikas.

S. Palijansko teigimu, tokios veislės kaip ‘Delikates‘ rudeniniai obuoliai ilgai nesilaiko, juos reikia gana greitai realizuoti. O veislė ‘Auksis’ – universali. Tinkamu laiku nuraškyti šie obuoliai saugyklose gali išsilaikyti iki pavasario.

Tiesa, „Naradava“ savo obuolius dar ir perdirba, tad iš nerūšinių vaisių gauna papildomų pajamų. Čia gaminama obuolių tyrė, verdamas džemas.

„Dauguma sodininkų šiemet vasarinių obuolių nerinko – paliko pūti, nes iki šiol obuoliai perdirbti nebuvo superkami, – sako S. Palijanskas. – Žada, kad gal tik nuo rugsėjo 12 dienos pajudės supirkimas. Mes savo derlių perdirbome įmonėje – toks ir privalumas.“

Laukia sąskaitos už elektrą

Anykščių rajone įkurtoje „Ažuožerių sodų“ bendrovėje obuolių derlius vidutinis.

„Ne taip, kaip geraisiais metais, bet normalus“, – sako bendrovės direktorius Jonas Janišius.

Šiuo metu medelyne skinami ‘Auksio‘ obuoliai, bet J. Janišius prisipažįsta net nenumanantis, kaip bus su jų saugojimu ir kiek įmonei teks pakloti už elektrą.

Pasak jo, palyginti su 2020 metais, elektra brango šešis kartus. Pastaruosius mėnesius mokėta 30 centų už kilovatvalandę. Kaip bus rugpjūtį, kol kas nežinia – sąskaitos dar nesulaukė. Užtat gavo žinią, kad reikia persirašyti naują sutartį su elektros tiekėjais.

„Jei elektros kainos kils tiek, kiek šnekama, bus neįmanoma laikyti obuolių – neapsimokės, – atvirai sako „Ažuožerių sodų“ vadovas. – Dabar dedame obuolius į saugyklą. O toliau – matysime, ar juos reikės greitai likviduoti, jei bus didelės saugojimo kainos, ar galėsime laikyti.“

Nuo pirmadienio bendrovė turėtų priimti prastesnės kokybės obuolius perdirbti, tačiau kol kas nežinoma, už kiek.

Dėl obuolių kainos įmonės direktorius iliuzijų neturi, stebuklo nesitiki. Pirmiausia dėl to, kad jas, kaip minėta, diktuoja Lenkijos augintojai. Be to, jei šie vaisiai kainuos brangiai, žmonės tiesiog jų nepirks.