Įkvėpė kelionė į Olandiją
„Braškes lietuviai mėgsta nuo seno, todėl nenuostabu, kad susidomėjimas šiomis uogomis jaučiamas vos tik pasirodžius šviežiam jų derliui. Kad šių uogų pirkėjams pasiūlyti galėtume kuo anksčiau, glaudžiai bendraujame su vietos ūkininkais, kurie kokybiškų uogų siūlo dar neprasidėjus kalendorinei vasara. 450 g braškių kainuoja 4,99 Eur“, – teigia Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, rašoma pranešime.
Anykščių rajone, Vikonių kaime, braškes auginantis ūkininkas Audrius Juška pasakoja, kad braškes auginti pradėjo prieš penkerius metus. Šios veiklos imtis jį paskatino kelionė į Olandiją.
„Olandijoje braškių auginimo šiltnamyje technologija yra labai dažna, o Lietuvoje taip auginti braškes tuo metu buvo nepopuliaru. Visgi, nusprendėme pabandyti ir dabar braškes šiltnamiuose auginame jau penktą sezoną. Kol kas tai daryti sekasi puikiai, rinką papildėme lietuviškais produktais, o ir žmonės jau priprato prie mūsų uogų“, – sako A. Juška.
Derlius priklauso nuo šilumos
Anykščių rajone braškes auginančio ūkininko ūkis nėra visai įprastas. Čia nėra lysvių, o braškės noksta tiesiog kybodamos ore. Tokia speciali technologija apsaugo uogas ir nuo besikeičiančių orų, ir nuo kenkėjų. Braškės A. Juškos ūkyje auginamos ant specialių lovių, jos auga natūralioje, sumalto kokoso riešuto kevalo terpėje. Kokosas suteikia palankias augino sąlygas jų šaknims, be to, tai yra natūrali medžiaga.
Ūkininkas pasakoja, kad olandai dažniausiai stato stiklinius šiltnamius. Visgi, braškių ūkį įkūręs A. Juška pasirinko politileninį šiltnamio variantą – šiltnamyje naudojama speciali plėvelė, kuri praleidžia saulės spindulius, taip bitės geriau jaučiasi šiltnamyje ir pasirūpina gausesniu derliumi. Braškės A. Juškos ūkyje auginamos ant specialių lovių, jos auga natūralioje, sumalto kokoso riešuto kevalo terpėje. Kokosas suteikia palankias augino sąlygas jų šaknims, be to, tai yra natūrali medžiaga.
Per sezoną A. Juška užaugina apie 80 tonų braškių, tiek braškių užauginti jis tikisi ir šįmet. Kaip pasakoja ūkininkas, bėgant metams jis auginti išbandė apie tris, keturias šių uogų rūšis. Visgi, labiausiai jam patiko „Elsanta“ rūšies braškės, todėl būtent jas šiltnamiuose ir augina, o ankstyvą rytą nuskabytos uogos iškart keliauja į parduotuvių lentynas. A. Juška teigia, kad šios rūšies braškės labai minkštos ir saldžios. Visgi, kad galėtų džiaugtis gausiu derliumi, net ir braškes auginant šiltnamyje reikalingos tam tikros sąlygos. Kad braškės augtų kokybiškos, naktį šiltnamyje reikia palaikyti apie 8 laipsnių, o dieną – apie 18 laipsnių šilumos temperatūrą.
A. Juška, sako, kad šiuo metu nuskynė jau pusę sezoninio braškių derliaus, visgi, ūkininkas ramina – birželį šių kvapnių uogų dar sulauksime.