Projekto esmė – pakeisti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pavaldumą bei sumažinti reikalavimus šios institucijos vadovui.
Siūlo pakeisti institucijos statusą
Diskusijoje prie LR ŽŪR priklausančių Lietuvos mėsos perdirbėjų, Lietuvos kiaulių augintojų, Lietuvos galvijų veisėjų, Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų, Lietuvos kailinių žvėrelių ir triušių augintojų bei Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos atstovas, buvęs VMVT vadovas Kazimieras Lukauskas, rašoma pranešime.
A. Vyšniausko projekte siūloma pakeisti VMVT statusą – ji būtų įstaiga prie Žemės ūkio ministerijos (šiuo metu – įstaiga prie Vyriausybės), taip pat siūloma pakeisti jos vadovo statusą bei jam keliamus reikalavimus, vadovo pavaldumą ir atskaitomybę (VMVT vadovą 5 metų kadencijai skirtų žemės ūkio ministras ir atleistų LR valstybės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka (šiuo metu VMVT vadovu gali būti tik asmuo, turintis veterinarijos gydytojo kvalifikaciją).
Vienose rankose ir vykdantys, ir kontroliuojantys
Pasak Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacijos vadovo prof. dr. Audriaus Kučinsko, vienas svarbiausių, rizikingiausių pavojų – žemės ūkio ministras galės tiesiog savo nuožiūra skirti VMVT vadovą, o ministerijos rankose būtų ir vykdančioji, ir kontroliuojančioji organizacijos.
„Be to, neliktų ir skiriamam vadovui iki šiol keliamų reikalavimų išmanyti šią specifinę sritį. Man sunku įsivaizduoti, kaip, pavyzdžiui, vadovu paskirtas vadybininkas galėtų ginti Lietuvos interesus tarptautiniuose renginiuose, kur reikia pateikti specifinę nuomonę tuoj pat, nedelsiant ir nesant galimybių pasitarti su šios srities specialistais. Toks vadovas patektų į kuriozinę padėtį“, – sakė prof. dr. A.Kučinskas.
Nėra atsakymo: kodėl reikia tokios reformos?
Prof. dr. K. Lukauskas prisipažino labai nustebęs Lietuvos politikų sumanymu atlikti reformą įstaigoje, kurios darbą itin gerai vertina tiek tarptautinės institucijos, tiek Lietuvos žemdirbių savivaldos organizacijos bei įmonės, tiek vartotojai.
„Bandžiau išsiaiškinti, kodėl norima keisti tai, kas gerai veikia. Iš kitų šalių patirties galiu patikinti, kad politikų kišimasis dažniausiai baigiasi blogomis pasekmėmis“, – sakė prof. dr. K. Lukauskas.
Pasak K.Lukausko, būta bandymų ir kai kuriose ES šalyse į ministerijų rankas paimti tokio tipo institucijas, tačiau iki šiol jie baigdavosi nesėkmėmis, nes ir Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos valstybėms kelia labai aiškius ir griežtus reikalavimus, susijusius su veterinarijos klausimais.
„VMVT sukurta laikantis pasaulinių reikalavimų ir iki šiol Lietuvos VMVT buvo visada labai gerai vertinama – iki šiol VMVT net 34 kartus tikrino ES auditoriai ir visada vertinimai buvo arba geri, arba labai geri. O vienas esminių reikalavimų – organizacija turi būti savarankiška“, – sakė K.Lukauskas.
Tiesa, prof. dr. K.Lukauskas pabrėžė, kad diskutuoti dėl reformos galima ir jis pasiruošęs diskusijose dalyvauti pats ir su savo kolegomis – ekspertais iš Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos ar kitų organizacijų.
„Tačiau norėčiau sužinoti, kodėl norima atlikti reformą? Kokios priežastys? Jeigu jų nėra, jeigu tai tik politikų norai valdyti tokias institucijas, tai diskusijos yra beprasmiškos“, – sakė K.Lukauskas.
Pasigedo argumentų
Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius ir LR ŽŪR vicepirmininkas A.Baravykas papasakojo, kaip tarptautiniuose renginiuose bei posėdžiuose, kuriuose pateikiama valstybės nuomonė, yra svarbūs būtent VMVT vadovo, o ne jo pavaduotojo ar jo pavaldinio argumentai.
„VMVT vadovo autoritetas yra labai svarbus ir tuo galėjome įsitikinti, kai VMVT vadovavo prof. dr. K.Lukauskas. Ir jam galime padėkoti, kad iki šiol VMVT yra labai gerai vertinama tarptautinėse organizacijose. Aš irgi nesuradau paaiškinimų, dėl kokios priežasties politikai nori iš esmės pakeisti gerai veikiančią VMVT sistemą“, – sakė A.Baravykas.
Iš esmės vienodas nuomones diskusijoje pateikė Lietuvos kailinių žvėrelių ir triušių augintojų asociacijos vadovas Artūras Stimbirys, Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos vadovas E. Mackevičius bei Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos atstovas Mindaugas Kinderis.
„Politikas negali vadovauti VMVT, nes ši institucija priima labai specifinius sprendimus, o jie labai svarbūs eksportui, o mes juk esame eksportuojanti šalis. VMVT vaidmuo žemės ūkyje labai svarbus, todėl bijau, kad siūlantys pakeitimus to nesupranta“, – sakė E. Mackevičius.
M.Kinderis priminė: „Nauja Vyriausybė žadėjo, kad savo veiksmus derins su žemdirbių savivaldos organizacijomis, tačiau dabar matome, kad yra kitaip – pateikia su mumis nederintą parengtą projektą. Mūsų organizacija nepritaria tokiam pasiūlymui“.
A.Stimbirys irgi atkreipė dėmesį į politikų nesiskaitymą su žemdirbių savivaldos organizacijomis.
LR ŽŪR pasiūlymas
LR ŽŪR pateiks diskusijoje subrendusius pasiūlymus valstybės institucijoms ir juos pagrįs konkrečiais argumentais bei pasiūlys savo atstovus, jeigu Vyriausybė ar Seimas nuspręstų aptarti šį žemės ūkiui svarbų klausimą.