Susitikime dalyvavo žemės ūkio ministras Andrius Palionis, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika.
Pernykščio gruodžio viduryje, pristačius Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atliktus tyrimus dėl dioksinų naminiuose gyvuliuose bei piene ir pranešus, kad dėl padidėjusių jų kiekių teks užmigdyti gyvulius, kilo didelis ūkininkų pasipriešinimas. Šįkart jie jau neprieštaravo, kad dioksinais užsikrėtę gyvuliai būtų užmigdyti. Tokių gyvulių po papildomų tyrimų ženkliai sumažėjo. Galbūt ūkininkus paveikė ir žemės ūkio ministro pastebėjimas: „Laikydamas dioksinais užsikrėtusią karvę, – pats negerčiau jos pieno, neduočiau nei savo vaikams ir anūkams.“
Papildomi tyrimai kainavo daugiau kaip 7 tūkst. 500 eurų
Pernykščio gruodžio viduryje Alytaus rajono savivaldybėje su žemės ūkio ministru A.Palioniu bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriumi D.Remeika susitiko tie gaisro „Ekologistikoje“ paveiktos teritorijos ūkininkai, kurių laikomuose mėsiniuose galvijuose ir piene tyrimais buvo nustatytas padidėjęs dioksinų kiekis. Tokius galvijus rekomenduota užmigdyti. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba tuomet informavo, kad tai gresia devynių, nuo gaisro židinio Alytuje nutolusių nuo pusantro iki aštuonių kilometrų Alytaus seniūnijos kaimų, – Miklusėnų, Užubalių, Kriaunių, Raudonikių, Genių, Karklynų, Kelmanonių, Vytautiškių ir Rutkos kaimų ūkininkų auginamiems galvijams.
Čia paimti pieno, paskerstų galvijų, paukščių, kiaušinių mėginiai ir atlikti tyrimai akredituotose Lietuvos bei Vokietijos laboratorijose parodė, kad dioksinų, – kancerogeninių, vėžį sukeliančių medžiagų kiekiai piene kai kuriuose ūkiuose viršija du ar net aštuonis kartus.
Minėtų kaimų 12-oje ūkių buvo 151 karvė, 8-iuose ūkiuose – 14 galvijų prieauglio, viename ūkyje – 37 mėsiniai galvijai, 118 oficialiai registruotų vištų, daugiau kaip 10 taip pat registruotų kalakutų ir žąsų.
Ūkininkai, išgirdę apie gyvulių užmigdymą, ėmė prieštarauti nesutikdami su atliktų tyrimų rezultatais. Girdi, tokiu būdu jie bus palikti be pragyvenimo šaltinio, jiems visiškai nerūpėjo Žemės ūkio ministerijos pasiūlytos kompensacijos už paskerstus gyvulius.
Tuomet, pernykščio gruodžio viduryje vykusiame ūkininkų susitikime su minėtų šalies valdžios institucijų vadovais dalyvavęs Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas, matydamas, kad nepasitikima atliktais tyrimais, pasiūlė, jog savivaldybė gali inicijuoti papildomus dioksinų piene tyrimus. Savivaldybė savo ruožtu parinktų laboratoriją, už tai apmokėtų, o po to jai būtų kompensuota iš valstybės biudžeto.
Tam neprieštaravo susitikime su ūkininkais dalyvavęs žemės ūkio ministras. Rajono savivaldybė papildomiems dioksinų piene tyrimams parinko laboratoriją Olandijoje, atlikti tyrimai kainavo daugiau kaip 7 tūkst.500 eurų.
„Rezultatai visai neblogi“
Praėjusį penktadienį rajono savivaldybės inicijuotame ūkininkų susitikime su žemės ūkio ministru A.Palioniu bei Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriumi D.Remeika buvo pristatyti atliktų papildomų dioksinų piene tyrimų rezultatai.
Jie parodė, kad dėl rastų padidėjusių dioksinų kiekių devyniuose Alytaus seniūnijos kaimuose reikėtų užmigdyti 12 karvių, 5 mėsinius galvijus, 29 jų prieauglius, 44 avis, 4 ožkas, apie 200 paukščių, kelias dešimtis triušių.
Visi šie gyvuliai ir paukščiai yra 15-oje ūkių, iš jų 9-iuose – melžiamos karvės, jų ūkiuose laikoma po 1–2. Preliminariai už užmigdytus gyvulius ir paukščius bei prekinės produkcijos netekimą prireiks apie 75 tūkst. eurų.
„Tyrimų rezultatai visai neblogi. Už užmigdytus gyvulius siūlomos tinkamos kainos. Turime tai padaryti, kad supirkėjai neignoruotų mūsų ūkininkų produkcijos“, – sakė rajono meras A.Vrubliauskas.
Žemės ūkio ministras A.Palionis tvirtino, kad po papildomo dioksinų piene tyrimo tenka pripažinti kai kurias ankstesnio tyrimo klaidas: „O dabar su skaudama širdimi turime teikti pasiūlymą užmigdyti užsikrėtusius gyvulius. Tokia yra realybė. Laikydami tokius gyvulius patys sau darytumėte žalą, nes dioksinai turi savybę kauptis ne tik gyvulių, bet ir žmogaus organizme.“
Apie dioksinų poveikį žmogui kalbėjo ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius D.Remeika: „Jie kaupiasi gyvulių ir žmogaus riebaluose, iš lėto nuodija. Reikia nerizikuoti savo sveikata.“
Praėjusį penktadienį vykusiame pasitarime ūkininkai jau nebeprieštaravo gyvulių užmigdymui. Juos labiau domino valstybės siūlomos išmokos už utilizuotus ūkinius gyvulius bei paukščius.
Pažadėtos kompensacijos ir pagalba užmigdant gyvulius
Ministras pažadėjo, kad už sunaikintą vieną melžiamą karvę bus mokama maksimali ministerijos numatyta suma – 1 tūkst. 400 eurų, plius kompensacija už negautą pieną, už vieną mėsinę ar žindenę karvę taip pat maksimali kaina – 1 tūkst. 750 eurų.
Rajono meras A.Vrubliauskas tvirtino suprantantis ūkininkų prisirišimą prie gyvulių, tad užmigdant ūkininkai galės išvykti iš namų, tai organizuos Veterinarijos tarnyba. Užmigdyti gyvuliai bus išvežti į utilizavimo įmonę. Šį procesą organizuos rajono savivaldybė, o patirtos išlaidos turėtų būti padengtos iš valstybės biudžeto.
Rajono savivaldybė iš valstybės biudžeto ūkininkų ir savivaldybės įstaigų dėl gaisro „Ekologistikoje“ patirtoms išlaidoms jau yra gavusi per 130 tūkst. eurų. Finansų ministerijai dar pateikta prašymų daugiau kaip už 40 tūkst. eurų
Pavasarį, prasidėjus augalų vegetacijai, rajono teritorijoje, kurią paveikė gaisras, bus atliekami žolės ir želmenų, po to – šachtinių šulinių vandens, dirvožemio, kiaušinių, medaus, pieno tyrimai. Kol neatlikti šie tyrimai, užkrėstos teritorijos ūkininkams nerekomenduota įsigyti gyvulių. Ateinantį rudenį dar planuojama atlikti daržovių, vaisių ir siloso tyrimus.