Jo Seimo Kaimo reikalų komitetui (KRK) pateiktais duomenimis, trečiadienio rytą jau buvo patvirtintos 52 566 ūkininkų paraiškos bendram 714 tūkst. hektarų plotui.
„Šiandien ryte buvo patvirtinta 52 566 paraiškos, tai sudaro 714 tūkst. hektarų. Tai yra 37 proc. nuo bendro įprastai deklaruojamo ploto“, – trečiadienį KRK posėdyje sakė E. Giedraitis.
„Be vienos dienos dar liko keturios savaitės. Kadangi turime savaitę ilgesnį deklaravimą nei pernai, kol kas tempas yra labai normalus“, – teigė viceministras.
Anot jo, kiekvieną darbo dieną patvirtinamos apie 3 tūkst. paraiškų, deklaruoto ploto vidurkis siekia 13,6 hektaro. E. Giedraičio teigimu, vidurkis augs informaciją apie savo pasėlius patvirtinus stambesniems ūkininkams.
„Kadangi didžiąją dalį plotų deklaruoja 10 proc. ūkių, o didieji ūkiai paraiškų patvirtinti dar neskuba, matomai skaičiai augs ir vidurkis padidės“, – kalbėjo viceministras.
E. Giedraitis taip pat pažymėjo, kad nuo šios savaitės pradžios pasėlius jau deklaravę ūkininkai savo paraiškas gali patikslinti: „Tie, kurie buvo patvirtinę paraiškas, gali jas atsidaryti, koreguoti ir naujai patvirtinti“.
Taip pat jis pabrėžė, kad Žemės ūkio duomenų centras netrukus turėtų sukurti galimybę žemdirbiams deklaracijose laisvai įbraižyti kraštovaizdžio elementus.
„Su ūkininko atsakomybe plotiniai elementai, tokie kaip kūdros, užmirkusios vietos ariamoje žemėje, medžių, krūmų grupės ir senos sodybos iki 50 arų maksimalaus ploto. Tokiuose plotuose, kurie netilpo į 50 arų, kitiems metams tą pakeitimą ruošiame, kad būtų galima deklaruoti kraštovaizdžio elementus iki vieno hektaro. Tačiau tinkamas paramai plotas nesikeistų ir būtų 50 arų“, – dėstė viceministras.
E. Giedraičio teigimu, patobulinimas galėtų būti įgyvendintas dar šią savaitę ir leis ūkininkams laisviau kraštovaizdžio elementus įbraižyti – tai esą aktualu Vidurio Lietuvos žemdirbiams, kadangi šiame šalies regione yra našios žemės.
ELTA primena, kad Lietuvoje tęsiasi žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas. Nuo gegužės pradžios paraiškos jau tvirtinamos. To nebuvo galima padaryti pirmąsias dvi deklaravimo savaites.
Sulig naujuoju Lietuvos žemės ūkio strateginiu planu, nuo šių metų nelieka žalinimo išmokos. Vietoje to ūkininkai gali pasididinti tiesiogines išmokas dalyvaudami vienoje iš 10 klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingų sistemų – vadinamųjų ekoschemų. Taip pat daugėja geros agrarinės būklės ir aplinkosaugos kitų reikalavimų.
E. Giedraitis yra sakęs, kad proceso pradžioje žemdirbių aktyvumas deklaruojant pasėlius buvo itin didelis, pavyzdžiui, vien per pirmąją savaitę laukų įbraižyta beveik dvigubai daugiau nei praėjusiais metais.
Ministerija kiekvieną ketvirtadienį ūkininkams rengia nuotolines konsultacijas. Pasak E. Giedraičio, jose dalyvauja apie 400 žemdirbių. E. Giedraičio teigimu, jos bus tęsiamos „kol bus poreikis“.
Dirbamus žemės ūkio plotus žemdirbiai gali deklaruoti nuo balandžio 17 d. iki birželio 20 d., pavėluotai – iki birželio 30 d.