Daugeliu atvejų jų atsisako garbaus amžiaus gyventojai, nes patys jau nepajėgūs karvių prižiūrėti, o vaikai tuo užsiimti nenori. Tačiau stebima ir tai, kad rajone šiek tiek auga stambesni ūkiai. Kiek šiandien reikia laikyti šių gyvulių, kad šeima kaime iš to išgyventų? Kaip vertinamos dabartinės pieno supirkimo kainos?

Ypač neapsimoka laikyti po vieną, dvi karves

Valstybės įmonės Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, šių metų lapkričio pradžioje Alytaus rajone buvo 5 tūkst. 576 melžiamos karvės, o sausio pradžioje – 5 tūkst. 832. Jų per šį laikotarpį sumažėjo pustrečio šimto. Nuo 1 tūkst. 173 karvių ūkių sumažėjo iki 1 tūkst. 55.

Daugiausia Alytaus rajone auginamos juodmargių veislės karvės, kurių dabar iš 5 tūkst. 576 yra per 4 tūkst.

Per minėtą laikotarpį rajone labiausiai nyko ūkiai, kuriuose laikoma po vieną, dvi karves. Pavyzdžiui, sausio pradžioje po tiek karvių augino 782 ūkiai rajone ir juose buvo 1005 šie gyvuliai, lapkričio pradžioje po vieną dvi, karves turėjo 679 ūkiai, o juose buvo laikomos 863 karvės.

Sumažėjo ir laikančiųjų po tris, penkias karves. Sausio pradžioje Alytaus rajone buvo 210 tokių ūkių su 774 melžiamomis karvėmis, o lapkričio pradžioje – 198 ūkiai su 724 šiais gyvuliais.

Karvių mažėjimas fiksuotas ir tarp laikančiųjų nuo 11 iki 20 karvių. Sausio pradžioje tokių ūkių rajone būta 62 su 867 šiais gyvuliais, lapkričio pradžioje šie skaičiai atitinkamai – 53 ir 745.

Po kelias dešimtis karvių daugėja rajono ūkiuose, kuriuose laikoma nuo 6 iki 10, nuo 21 iki 30 ir nuo 31 iki 50 šių gyvulių.

Nuo sausio iki lapkričio rajone visiškai nebuvo ūkių su melžiamų karvių skaičiumi nuo 101 iki 150.

O daugiau kaip pusantro šimto šių gyvulių rajone turi 3 ūkiai, juose – beveik 1 tūkst. karvių.

Kaip sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Alytaus departamento vyriausioji veterinarijos gydytoja-inspektorė Onutė Krušinskienė, laikantieji po kelias karves, ypač po vieną ar dvi, jų atsisako dėl garbaus amžiaus, o vaikai tuo nenori užsiimti.

Tai patvirtino ir Alytaus rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Irma Stenionienė, pabrėždama dar kitą dalyką: „Ypač neapsimoka laikyti po vieną, dvi karves ir dėl dabar esančių pieno supirkimo kainų rajone. Už litrą pieno jiems mokama po 20 centų, o kiek kainuoja pašarai, jų pasiruošimas, pabrangęs dyzelinas arba žaliasis kuras.“

Koks skaičius laikomų karvių garantuoja išgyvenimą?

I.Stenionienės pastebėjimu, gyventojai laikomas karves oficialiai deklaruoja dėl gaunamų valstybės išmokų, tad jų tikrai neapsimoka nedeklaruoti, – už vieną per aštuoniolika mėnesių apsiveršiavusią
karvę gaunama 125 eurų metinė išmoka. Tad Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro skelbiami duomenys apie rajono gyventojų laikomus šiuos gyvulius yra tikslūs.

Nors rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja I.Stenionienė teigė, kad laikyti mažai karvių dėl menkų pieno supirkimo kainų neapsimoka, tačiau, pasak jos, didiesiems pienoūkiams už pieną mokama daugiau, todėl tokie ūkiai rajone šiek tiek plečiasi.

Vienintelės rajone veikiančios, gyvulininkyste ir augalininkyste užsiimančios žemės ūkio bendrovės „Atžalynas“ pirmininkas Algis Žėkas sakė, kad dabar už litrą pieno mokami 36 centai yra vos ne rekordas per atkurtos šalies nepriklausomybės metus: „Žinoma, pabrango pašarai, žaliavos, energetiniai resursai, bet pieno supirkimo kainomis negalime skųstis.“

Šioje bendrovėje laikoma apie 500 karvių ir apie jų mažinimą negalvojama.

Alytaus rajone privačiu veterinarijos gydytoju dirbantis Danius Kanauka pasakojo, kad šiuo metu jam neretai tenka išgirsti klausinėjančių, kur būtų galima įsigyti karvę, nes žmonės, norintieji auginti šiuos gyvulius, sunkiai randa: „Visiškai neseniai vieni už normalią karvę sumokėjo tūkstantį eurų.

Manau, nepigiai. Tikrai viena karta nusensta ir atsisako laikomų karvių, kiti nori auginti šiuos gyvulius.“

D.Kanauka, daug bendraujantis su kaimo gyventojais, pastebi, kad šeima su dviem mokykliniais vaikais galėtų išgyventi kaime laikant apie 20 – 30 karvių.

Iš tiesų rajone auginančių nuo 21 iki 30 karvių ūkių nuo šiemečio sausio iki lapkričio šiek tiek padaugėjo ir juose atsirado daugiau gyvulių. Sausio pradžioje tokių ūkių čia buvo 16 su 403 melžiamomis karvėmis, lapkričio pradžioje – 19 ūkių jau su 459 karvėmis.