Pačiame Lietuvos pakraštyje, netoli Latvijos sienos, Striukų kaime įsikūrusios Gedimino Ališausko sodybos neįmanoma nepastebėti. Tęsdamas dar 1914 m. senelių pradėtus darbus, šiandien Gediminas ne tik valdo sėkmingą ūkį, bet ir kuria muziejų po atviru dangumi. Čia užsukę lankytojai gali pamatyti ne tik pačius įvairiausius akmenis, skulptūras bet ir istorinius žemės ūkio technikos eksponatus. Tarp kurių ir pirmasis Gedimino traktorius, kuris kadaise buvo tik vaikystės svajonė, rašoma pranešime.

Šiandien ūkį sudaro net 850 hektarų dirbamos žemės ir beveik 5 hektarus užimanti sodyba, kurią juosia tūkstančiai akmenų. Pastarieji čia atsirado visai netikėtai: prieš keletą metų nusprendus išvalyti prie sodybos esančią kūdrą, šalia jos supiltą žemių krūvą, ūkininko bičiulis, landšafto specialistas, pasiūlė apželdinti ir dekoruoti akmenimis. Gediminas juokauja, kad nuo to laiko susirgo akmenlige ir nežada pasveikti. Dauguma akmenų turi vardus. Sodyboje galima rasti ir senelio atminimą sauganti akmenį Joną, kuriam buvo suteiktas senelio vardas.

Ūkininkas, auginantis kviečius, miežius ir rapsus, laidoje prasitarė, kad nubudusi gamta ūkininkams reiškia darbų pradžia ir būtent dabar jų tikrai netrūksta. Šiuo metu vyksta intensyvus žydinčių rapsų purškimas. Gediminas juokauja, kad ūkyje vienas karys lauke nebūsi, tad labai svarbu turėti patikimus partnerius, kurie ne tik pasirūpintų reikiamomis trąšomis bet ir patartų, kada jas naudoti, kad efektas būtų geriausias. Todėl bendradarbiauja su „Scandagra“, kurie yra vieni iš rinkos lyderių, augalų apsaugos produktų ir mikroelementinių trąšų srityje.

Gedimino Ališausko ūkis yra tikras pagarbos žemei pavyzdys, kadangi čia dera ne tik atsakingas ūkininkavimas, bet ir pagarba protėviams bei aplinkai.

Kitoje „Misija ūkis“ laidos dalyje, žiūrovams pristatoma ypatinga ir populiarėjanti sausmedžio uoga. Apie šią, neįtikėtinai žmogui naudingą, uogą papasakojo sausmedžio uogų ūkio „HaskapLT“ įkūrėja Agnė Vaitiekūnaitė. Jaunoji ūkininkė puikiai išmano sausmedžio uogų kultūrą ir valdo 9 hektarų plotą. Moteris papasakojo, kad viskas prasidėjo 2019 m., kuomet pirmą kartą sausmedžio uogas pamatė pas draugus.

„Tas uogas pamatėme pas draugus sode ir tada vedini smalsumo, pasigooglinome, liaudiškai sakant, kas tai per uogos. Tai ką radome, tikrai nustebino, nes uogos ne tik atsparios šiauriniam klimatui, yra skanios, bet ir turi neįtikėtiną nauda žmogaus organizmui. Kas keisčiausia beveik niekas nežino apie šios uogos naudą. Visa informacija yra tik moksliniuose straipsniuose, o plačioji visuomenė apie tai nieko nežino“, – pasakojo Agnė.

Jauna ūkininkė prasitarė, kad ūkyje kasdien ieško būdų, kurie palengvintų darbą ir pagerintų derlių. Taip ūkyje atsirado sausmedžio krūmų laistymo sistemos, kurios yra itin svarbios, nes optimalus drėkinimas suteikia šiokią tokią garantiją turėti optimalų derlių ir kontroliuoja krūmų augimo greitį.

„Kadangi pradėjome visiškai nuo nulio, nes čia buvo tiesiog laukas, tai reikėjo atsivesti vandenį, reikėjo įsirengti gręžinius ir be abejo su gręžiniais įsirengti vandens siurblius. Kadangi patys to padaryti nesugebėjome, kreipėmės į profesionalus „Vandens siurbliai“, kurie mums pasiūlė individualų sprendimą, pagelbėjo su sistemos įrengimu. Ir dabar visada atskuba kaip greitoji pagalba, todėl esam užtikrinti, kad mūsų krūmai visada sulauks optimalaus drėkinimo ir nereikia sukti galvos dėl laistymo“, – apie darbus ūkyje pasakojo Agnė.

Laidoje moteris ne tik pasidalins ateities planais, bet ir atskleis, ką reiškia „HaskapLT“ pavadinimas ir kodėl sausmedžio uoga turėtų atsirasti kiekvieno žmogaus racione. Žiūrėkite „Misija ūkis“ laidoje, sekmadienį, 9 val. ryto, Delfi TV portale.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją