Patenka į globą

Arklys, vardu Vėjas, žirgų globos namuose atsirado prieš tris savaites. Vėjas turi problemų dėl sąnarių, nes visą gyvenimą dirbo kaip kaimo arkliukas. Žiemą iš miško tampė medieną.

Žaizdotą arkliuką pastebėjo viena moteris, jį išpirko ir šis atsidūrė pas arklius mylinčius globėjus. Tokių kaip Vėjas čia per 30.

Visi tie arkliai, kurie tampa nebereikalingi dėl savo fizinės arba psichologinės būklės, kada tiesiog nebegali patenkinti žmogaus poreikių atsiduria „Aklių slėnyje“ ir oriai baigia savo gyvenimą. Jei ne čia, greičiausiai atsidurtų skerdykloje.

Olga Choroškova, „Arklių slėnio“ vadovė: „90 proc. skambučių, kai žmonės į mus kreipiasi su prašymu priimti, būna tiesiogiai (sako, – red. past.): priimkit arba bus mėsai parduotas.“

Siekia priskirti augintiniams

Lietuvoje yra viena skerdykla, skerdžianti arklius, tačiau skaičiai nedideli. Esą dauguma Lietuvos arklių išvežami į Lenkiją ir pjaunami ten arba keliauja dar toliau į Italiją, kur arklių mėsa labai populiari.

Tačiau būtent Italijoje ir kilo iniciatyva stabdyti arklių skerdimą maistui. Siekiama, kad arkliai, kaip ir šunys ar katės, būtų prilyginami augintiniams. Parašai renkami visoje Europos Sąjungoje.

„Tai yra mūsų teisė, mūsų piliečių teisė apsispręsti mes palaikome tokią iniciatyvą ar ne, bet toks klausimas Lietuvoje nėra labai aktualus, nėra svarstomas nei Vyriausybėje, nei Seime“, – sakė Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė.

Arkliai

Už ekonomiką ir žemės ūkį atsakingi politikai tokių peticijų nepalaiko.

„Gal uždrauskime žmonėms valgyti, liepkime visiems tapti vegetarais. Bet ir augalai jaučia, kai juos gyvus skina, pjauna. Gal likime prie blaivių sprendimų“, – sakė Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Siūlymu abejojo ir Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius: „Nežinau, ar reikia labai jau skubėt kiekvieną peticiją pasirašyt, nes greitai reiks ir mėsinius galvijus arba vištas uždraust, kai paukštiena yra pagrindinis maistas.“

Už gyvūnų gerovę kovojančios „Tušti narvai“ organizacijos vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė tikina, kad siekio uždrausti valgyti mėsą neturi: „Jie gąsdina, aš suprantu, bet tai yra nerealistiška. Pažiūrėkime į kitas pasaulio šalis, nei vienoje tai nėra padaryta. Nuneškit iniciatyvą į Seimą drausti mėsą ir pažiūrėsim, kokią jūs reakciją gausit.“

Skerdyklos nepritaikytos

Esą esminė problema ta, kad skerdyklos nėra pritaikytos arkliams.

„Jų nėra tiek daug paskerdžiama dėl to skerdyklos nėra statomos specialiai arkliams, jos yra galvijams, karvėms. Dėl to jie ten miršta labai žiauria mirtimi. Jų neapsvaigina normaliai, juos pakabina, pjauna jiems gerklę, jie būna visiškai sąmoningi, nors taip neturėtų būti“, – sako G. Vaitkevičiūtė.

„Lietuvoje skerdyklos irgi turi leidimus skersti arklius, bet apie jokius kankinimo būdus niekas nekalba. Visi turi interesą, kad gyvulys ne streso būtų numarinamas“, – sakė. V. Pranckietis.

Spėja, kad išveža į Lenkiją

Arklių mylėtojai atkreipia dėmesį, kad nemažai arklių gali būti net slapta išvežami į Lenkiją skersti.

Esą yra didelių arklių ūkių, kurie „neturi deklaruoto prieauglio nežiūrint į tai, kad laiko ir kumeles, ir eržilus. Tada kyla klausimas, kur tas prieauglis dingsta. Pasikviečia vežėjus iš Lenkijos kartą į metus, kurie sukrauna į krovinines mašinas tą prieauglį ir išveža.“

Žemės ūkio ministerijos atstovas Arūnas Šileika į tai pakomentavo: „Faktų tikrai nėra nustatyta, nes arkliams yra privaloma individuali identifikacija. Tai yra pažeidimas, jeigu taip būtų. Mums tokie atvejai nežinomi.“

Visgi arklių mylėtojai ragina pasirašyti peticiją, kad jų nebūtų galima skersti mėsai.

„Neturint galimybės jį parduoti mėsai tu jau turėsi gerai pagalvoti prieš perkant, prieš dauginant ir automatiškai kada kažkas nutinka, turėsi prisiimti atsakomybę gydyti ar bent jau ieškoti kaip suteikti tam gyvūnui atitinkamas sąlygas“, – teigė O. Choroškova.

Oficialiai Lietuvoje registruota apie 16 tūkst. arklių ir žirgų, tačiau arklių globėjai įsitikinę, kad iš tikrųjų jų yra kur kas daugiau.

Visą reportažą rasite LNK portale: