Ir štai nišą kad ir nedidelėje rinkoje atrado kelios iniciatyvios tautietės. Viena iš jų – rokiškietė Kotryna Laucytė, šiame krašte žinoma kaip interjero projektuotoja – dizainerė ir švenčių dekoratorė.
– Pasakoja, kad vasarą jūsų sodyba skendi išskirtiniuose kvapuose?
– Mes jau nejaučiame šio kvapo. Beje, levandų skleidžiamas aromatas labai priklauso nuo dirvožemio sudėties, pavyzdžiui, vienoks kvapas auginamų šalia Vilniaus ir kitoks – mūsų sodyboje, Rokiškio rajone. Daug metų vienoje vietoje auganti levanda perima aplinkos savybes. O mūsų sodybą supa pušynas, todėl atvykstančius pasitinka ir išskirtinis kvapas.
– Kokia buvo pradžia?
Pirmiausia – liko laisva mūsų giminės sodyba Juodupės seniūnijoje, Vanagynės kaime, kuriame išliko tik, kaip mes aukštaitiškai sakome, – trys gryčios. Čia prabėgo ir mano vaikystė. Labai graži vieta, todėl ir nusprendėme, kad ji bus mūsų šeimos pasibuvimo vieta. Po to kilo klausimas – kuo užsiimti? Tik šienauti žolę?
– Ir kodėl – levandos?
Tuo metu Lietuvoje jas augino tik keli ūkiai. Ir mūsų (mano ir mamos) planuose nebuvo verslo. Juo labiau, kad ir aš turėjau kitą darbą. Tiesiog pasodinome šiek tiek levandų ir tik tada pradėjome domėtis išsamiau – ne tik kaip jas auginti, bet ir ką galima iš jų pagaminti. Dar susidomėjo ir Vilniuje gyvenantis bei norintis investuoti į mūsų sumanymą brolis. Gimė vaikučiai ir kai atėjo laikas vėl dirbti, į buvusį darbą jau negrįžau, nusprendžiau rimčiau imtis naujo sumanymo – auginti levandas.
Bet užsiėmėte ne tik levandų auginimu, kaip kai kas gali įsivaizduoti – pasodinu ir nuimu derlių atėjus laikui. Tai, ką gaminate iš levandų – menas. Iš kur visa tai? Gal studijavote?
Studijavau Vilniaus Gedimino technikos universitete, specialybė – aplinkos apsaugos inžinerijos technologė. Taigi mokslas inžinerinis, su menu mažai susijęs, tačiau tiesiog traukė į tą pusę.
– Kokią produkciją gaminate?
Kol kas asortimentas siauras, nes pirmenybę teikiame kokybei. Todėl koncentruojamės. Pirmiausia pasirinkome laiko patikrintus produktus ir norime pasiekti kuo aukštesnę kokybę. Pasirinkome 4-5 rūšis: kvepiančios žvakės, levandų žiedų pagalvėlės, sojų vaško kvapukai su levandų eteriniu aliejumi, džiovintos plokštelės ir kt. Tiesa, dar yra edukacijos užsiėmimai, kurių metu gaminame įvairius produktus. Žinoma, tolimesniuose planuose yra ir plėtra, tačiau pirmiausia – kokybė.
– Kaip pamatuoti jūsų auginamus ir gaminamus produktus?
– Auginame apie tūkstantį levandų. Plėstis vietos yra, tačiau siekiame ne tik daugiau auginti. Pavyzdžiui, organizuojame įvairius renginius mūsų senajame ir jaukiame klojime. Žiemą renginius perkeliame į apšildomą namą.
– Artėjate prie kaimo turizmo?
– Link to, tačiau mes neturime vietų nakvynėms. Tiesiog mūsų „Levandų Vanagynė“ yra nestandartinė vieta nestandartinėms šventėms. Mes darome ir siūlome tai, ko niekas kitas kol kas Lietuvoje negali pasiūlyti.
– Kada „Levandų Vanagynėje“ didysis darbymetis?
Iš tikrųjų mūsų darbymetis trunka visus metus. Siekiame išvengti sezoniškumo. Juk produkcija iš levandų yra ir žviežia ir džiovinta. Iš šviežios žaliavos produktus gaminame liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Žinoma, augančias levandas reikia ravėti ir tai yra rankinis darbas. Tačiau mes levandų nelaistome ir jų nedengiame. O kiti mėnesiai skiriami gaminti produkciją jau iš užaugintos žaliavos.
– Kiek ūkyje yra dirbančiųjų?
Kol kas – tik aš ir mama Dalia, J.Tumo Vaižganto gimnazijos bibliotekininkė. Kartais surengiame talką. Tačiau ateityje, kai auginsime daugiau, tada svarstysime.
– Ar įmanoma levandas auginti namuose? Tarkime kelis krūmus?
Sudėtinga namuose auginti krūmą, o levanda ir yra puskrūmis. Kai kas bando auginti terasose, tačiau turėkite galvoje, kad reikėtų labai didelio vazono, nes levandų šaknynas yra labai didelis. Pirmametes auginti nesunku, tačiau kitąmet reikia perkelti arba į labai didelį vazoną, arba į lauką.