Susitikime dalyvavo Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus, Avižienių seniūnijos, Valstybinės miškų urėdijos bei viešąjį konkursą laimėjusios ir šliužus naikinti įsipareigojusios UAB „Naikinta“ atstovai.
„Šiemet Savivaldybė intensyviai pradeda invazinių šliužų, paplitusių Avižienių seniūnijos Bukiškių gyvenvietėje, naikinimą. Atlikus dar 2023 m. parengto plano korekcijas, šiemet pasirašyta sutartis su UAB „Naikinta“ dėl plane numatytų veiksmų įgyvendinimo. Tikimės labai gero rezultato. Invazinių šliuzų naikinimo darbai vyks tik valstybinėje žemėje, o tai reiškia, kad nemažai namų darbų turės atlikti ir patys gyventojai, tvarkant savo gyvenamąją aplinką pagal teikiamas rekomendacijas“, – apie pradedamus darbus kovai prieš ekosistemai žalą darančius šliužus sakė Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Miroslav Romanovski.
Paliktos atviros kompostinės atliekų krūvos, drėgnos vietos yra palankiausios sąlygos invazinių šliužų veisimuisi, todėl svarbu sutvarkyti minėtą teritoriją.
Atkreipiame gyventojų dėmesį, kad surinkę savo kieme šliužus, nemestų jų gyvų už tvoros, nes tokiu būdu yra plečiama jų populiacija. Surinktus šliužus ir/ar sraiges privaloma sunaikinti, geriausia užpilant druskos.
Prašome gyventojų laikytis šių rekomendacijų.
Pažymime, kad gyventojai žaliąsias atliekas gali pristatyti į Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro žaliųjų atliekų surinkimo aikšteles.
Žaliąsias atliekas iš gyventojų priima ir UAB „Juknevičiaus kompostas“ (Liepkalnio g. 172, Vilnius).
Trumpai apie numatomas priemones:
Gyventojų informavimas apie invazinę rūšį, jos gausos reguliavimo būdus, galimybes dalyvauti efektyvesniame jos gausos reguliavime. Priemonių efektyvumas bus pasiektas, jei visoje teritorijoje vienu metu bus pradėtas invazinių šliužų naikinimas ir visų priemonių taikymas bus koordinuotas.
Šliužams tinkamų slėpimosi, veisimosi ir žiemojimo vietų naikinimas (sutvarkymas). Šliužai nepakenčia tiesioginių saulės spindulių ir sausros, ieško slėptuvių, kur praleidžia saulėtas dienas ir deda kiaušinius. Slėptuvėmis tampa augalų atliekų ar kitokios organikos krūvos, indai gyvūnų maistui, augalų vazonai, dėžės, dekoratyvinės puošmenos, lentos, malkos, šiferio lakštai, statybinės atliekos, šiltnamių plėvelės, buitinė technika, padangos ir kiti ne vietoje padėti daiktai, po kuriais susidaro nedidelės erdvės su drėgnomis mikroklimatinėmis sąlygomis.
Šliužų naikinimas cheminėmis priemonėmis. Šią priemonę taikys viešąjį pirkimą laimėjusi įmonė, turinti teisę naudoti profesionaliam naudojimui skirtus moliuskocidus.
Šliužų gaudymas gaudyklėmis. Šliužus sunku išrinkti iš teritorijos, nes jie būna pasislėpę arba tiesiog pernelyg išsisklaidę, todėl suaugusiems šliužams tikslinga naudoti gaudykles. Yra dviejų tipų gaudyklės – su jauku ir be jauko.
Privačiose teritorijose gali neblogai pasiteisinti ,,šlapių kilimėlių tipo gaudyklės“, kur dėl specialios šlapios dangos, padėtos ant žemės, šliužai susitelkia karštesnėmis dienomis.
Šliužų naikinimas naudojant rinkimą ir druską. Surinkus šliužus, jie visada talpinami į sandarią talpą ir užpilami nedideliu kiekiu (sauja) druskos. Gali būti naudojama tiek maistinė, tiek techninė druska. Dėl druskos poveikio šliužai per kelias minutes dehidratuoja ir miršta. Mirę šliužai utilizuojami taip pat, kaip ir kitos organinės gyvulinės kilmės atliekos.
Šliužų naikinimas pjaunant žolę. Žolės pjovimas reikalingas tam, kad būtų pašalinamos slėptuvės ir sumažėtų mitybinė bazė, šliužams, nežuvusiems po pirmojo apdorojimo moliuskicidais.
Invazinių šliužų plitimo problema yra ne tik ekologinė, bet ir visuomenės gerovės klausimas. Raginame gyventojus tvarkyti savo kiemus, teisingai kompostuoti. Jūsų aktyvus dalyvavimas ir bendradarbiavimas yra būtini, kad pasiektume tikslą – išlaikyti Vilniaus rajono aplinką švarią ir sveiką.