„Jeigu žmogus nori parduoti, pavyzdžiui, keliolika kilogramų savo sode užaugintų vyšnių, jis neprivalo įsirengti tokių sandėlių ar pasirūpinti tokiomis produktų pakuotėmis kaip didmenininkas. Tačiau kokybei ir saugos reikalavimų užtikrinimui netaikome jokių išlygų – negalime rizikuoti visuomenės sveikata. Visi gamintojai privalo užtikrinti, kad rinkai tiekiami jų produktai būtų saugūs ir kokybiški“, – pabrėžia VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Drumstienė.

Europos Komisija, peržiūrėjusi VMVT parengtus reikalavimus, juos labai gerai įvertino ir pritarė jų taikymui.

Nedidelius kiekius uogų, vaisių ir daržovių parduodantys žmonės turi pasitikrinti sveikatą ir išklausyti privalomus higienos įgūdžių mokymo kursus. Jie privalo turėti žurnalus, kuriuose būtų registruojami pagaminti ir patiekti rinkai produktų kiekiai, taip pat priemonės, kurių buvo imtasi dėl nesaugių ar nekokybiškų pirminių produktų (sunaikinta, perdirbta ar kt.).

Produktų gamybos, sandėliavimo, fasavimo ar realizavimo patalpos ir vietos turi būti švarios, tinkamai vėdinamos, apsaugotos nuo tiesioginių saulės spindulių, vabzdžių, graužikų ir atitikti higienos reikalavimus, o šiems produktams fasuoti naudojami tinkami su maistu liestis gaminiai ir medžiagos.

Taip pat asmenys, parduodantys savo pačių išaugintus šviežius vaisius ir daržoves ar kitus pirminius produktus, gamtoje surinktus grybus, uogas, sulą, turi užsiregistruoti VMVT teritoriniame padalinyje.

Supaprastinti reikalavimai taikomi pirminių produktų gamintojams, per vieną sezoną pagaminantiems ir parduodantiems vietinėje rinkoje ne daugiau kaip – 700 kg bulvių, 50 kg smulkių vaisių ar uogų (braškių, serbentų, šilauogių, slyvų, trešnių ir kt.), 300 kg stambių vaisių (obuolių, kriaušių ir kt.), 400 kg šakniavaisinių ir gūžinių daržovių (morkų, burokėlių, ropių, salierų, kopūstų ir kt.), 100 kg sezoninių daržovių (agurkų, pomidorų, paprikų ir kt.), 15 kg lapinių daržovių ir šviežių prieskonių (špinatų, krapų, svogūnų laiškų, įvairių salotų), 50 kg miško gėrybių (grybų, uogų, sulos ir kt.), 700 kg maistinių grūdų, 30 kg ankštinių daržovių (pupelių, žirnių ir kt.).

Pirminiai produktai gali būti parduodami tiesiogiai galutiniams vartotojams arba mažmeninėse prekybos įmonėse, kurios nuo gamybos vietos nutolę ne didesniu kaip 100 km atstumu.