„Dzūkų mergoms neliko nei grybų, nei uogų. Sausra kone visiškai sunaikino miško paklotę“, – pasakoja LNK žurnalistė.

Barčių kaimo apylinkėse grybaujantis Algimantas sako, kad per visą gyvenimą nematė tokio prasto derliaus, nes per porą grybavimo valandų neužpildė nė pusės krepšio.

„Liepos 20 d. dar nesu gerai grybų pavalgęs. Jų tiesiog nėra“, – pasakoja Algimantas Daškevičius.

Varėnos krašto grybautojus gelbsti tik tai, kad jie gerai žino vietas, kur paprastai būna grybų.

Supirkėjams verslas taip pat stoja. Jei anksčiau per dieną supirkdavo iki tonos, dabar tik kelis šimtus kilogramų voveraičių.

„Turgaviečių prekybininkai, kurie nori prekiauti grybais, pyksta, nes mes jiems negalime patiekti reikalingo kiekio. Visas supirktas kiekis iškeliaus į didžiųjų miestų restoranus ir ten virtuvės šefams padalinsime po 3-5 kilogramus“, – aiškina Marius Juškevičius, supirktuvės „M and K“ vadovas.

Miško ir grybų ir uogų asociacija šiuos metus jau vadina antirekordiniais. Tačiau net jei jų užderėtų daugiau, profesionalūs rinkėjai abejoja, ar juos vertėtų parduoti – kainos gana nedidelės.

Varėnoje grybai buvo pradėti pirkti už 8 eurus už kilogramą voveraičių, dabar 7 eurai, bet jau krenta iki 6. Jei bus lietaus, kaina dar kris, nes dėl drėgmės jų svoris didės.

„Žmogus ateina su kibirėlių grybų, pažiūri į kainą ir nešasi grybus namo“, – pasakoja M. Juškevičius.

Mikologas Jonas Kasparavičius sako, kad vien gero lietaus nepakaks, kad pasipiltų grybai. Jie „žino“ koks metų laikas. Gali būti, kad jie tiesiog jaučia, jog toliau laukia sausra. Šiemet pilnomis pintinėmis gėrybių pasigirti jau nebepavyks. Jų rasti net gerai žinant miškus kainuos daug jėgų.

Grybų perdirbėjai teigia, kad jiems nelieka kitos išeitis tik pirkti derlių Rusijoje ir Baltarusijoje.