Kas yra mikrožalumynai ir kuo jie skiriasi nuo daigų?
Nieko sudėtingo – tai tėra įprastų augalų jauni daigai, dažniausiai – įvairių žalumynų ir šakniagumbių, rečiau – ankštinių. Nuo daigų (kurie jau spėjo pabūti supermaistu) jie skiriasi tuo, kad augalai išleidžia pirmą porą lapų, o daigus valgo, kol iš jų dar nesusiformavo lapeliai, rašo supersadovnik.ru.
Mikrožalumynai ant vatos
Jums reikės: sėklų, šiek tiek vatos (ar vatos diskelių), lėkštės, arbatinio šaukštelio ir stiklinės vandens.
Vatą tolygiu sluoksniu išdėliokite ant lėkštės dugno, gausiai sudrėkinkite vandeniu. Jeigu naudojate vatos diskelius, juos tolygiai išdėliokite ir taip pat sudrėkinkite vandeniu. Sėklas suberkite į stiklinę, įpilkite šiek tiek vandens ir palikite kelioms minutėms – to reikia, kad aplink kiekvieną sėklą susidarytų vandens apvalkalas.
Su arbatiniu šaukšteliu sėklas tolygiai paskirstykite ant vatos ar ant vatos diskelių – šlapias sėklas lengviau išdėlioti toliau vieną nuo kitos, kad joms netrūktų erdvės sudygti. Indą su sėklomis uždenkite perregima plėvele ar stikliniu dangteliu ir pastatykite ant palangės. Kai tik pasirodys daigai, nudenkite sėklas. Daigus laistykite du kartus per dieną iš buteliuko su purkštuku.
Vietoje vatos galima naudoti marlę, popierinius rankšluosčius, retesnį mišinį audinį ar panašią medžiagą.
Mikrožalumynai, auginami ant tualetinio popieriaus
Pabandymui nedidelį kiekį žalumynų galima užauginti ant tualetinio popieriaus. Tai labai patogus būdas, o jūsų maža plantacija neužims daug vietos ant palangės.
Jums reikės: sėklų, tualetinio popieriaus, polietileno plėvelės, pinceto, plastikinių stiklinaičių, buteliuko su purkštuku ar nedidelio švirkšto, kanceliarinių gumelių, plastikinio maišelio.
Polietileno plėvelę supjaustykite tokio pločio juostelėmis kaip tualetinis popierius. Juostelių ilgis – 40–50 cm. Jei turite daug sėklų, geriau padaryti kelis nestorus rulonus negu vieną storą. Ant polietileno juostelių ištieskite tualetinį popierių (vienu sluoksniu), užpurkškite šiek tiek vandens, kad popierius būtų ne per daug šlapias ir neišskystų. Pincetu išdėliokite sėklas į eilę, nuo kraštų palikite 1–1,5 cm vietos, atstumas tarp sėklų – 4– 5 cm.
Ant viršaus uždėkite popieriaus sluoksnį ir polietileno juosteles. Susukite į ritinėlį, sutvirtinkite gumele ir pasižymėkite, kokiame ritinėlyje kokie daigai, jei auginsite kelias rūšis.
Įstatykite ritinėlį į plastikinę stiklinę, įpilkite vandens – 4 cm sluoksnį. Stiklinaitę įdėkite į maišelį (arba juo uždenkite), padarykite kelias skylutes, kad ventiliuotųsi. Po kelių dienų pasirodys daigai.
Mikrožalumynai stiklainyje
Jums reikės: sėklų, 0,5 l stiklainio, gabalėlio marlės, gumelių.
Sėklas suberkite į stiklainį, užpilkite nedideliu kiekiu vandens. Stiklainį uždenkite marle, užfiksuokite gumele. Pastatykite stiklainį ant palangės. Kai sėklos išbrinks, nupilkite vandenį, stiklainį paguldykite ant šono, o dar geriau – pastatykite 30 laipsnių kampu kakleliu žemyn, kad nutekėtų vanduo. Sėklas perplaukite 2–3 kartus per dieną, stebėkite, kad po perplovimo stiklainyje neliktų vandens.
Mikrožalumynai hidrogelyje
Jums reikės: sėklų, hidrogelio, indo hidrogeliui, indo daiginimui ir vandens.
Hidrogelį suberkite į didelį indą, užpilkite vandeniu ir palikite 8-ioms valandoms, kad išbrinktų. Išbrinkusią masę sudėkite į plastikines dėžutes. Sėklų prieš sėjimą nereikia mirkyti – pakankamai drėgmės yra hidrogelyje. Sausas sėklas tiesiog paberkite ant drėgno hidrogelio. Daugiau nieko nereikia daryti, po kelių dienų galėsite mėgautis žalumynais.
Mikrožalumynų daigyklos
Būna ir pirktinių mikrožalumynų daigyklų – tiek pigesnių, tiek brangesnių.
Paprasčiausios daigyklos yra stiklainiai su skylėtu dangteliu – patogu, patiems nieko nebereikia daryti. Šio įrenginio trūkumas – jame galima pasėti tik vieną kultūrą. Galite nusipirkti kelis tokius stiklainius, kurie yra tokios formos, kad galima pastatyti juos tiesiai arba laikyti paverstus ant šono, dangteliu žemyn. Stiklainiai turi latakėlį nutekėti vandens pertekliui.
Nebrangus variantas – plastikinė dėžutė, į kurią įsistato skylėtas padėklas. Į dėžutę įpilkite šiek tiek vandens, sėklas paskirstykite ant padėklo, apipurkškite vandeniu, o vėliau perplaukite 2–3 kartus per dieną. Jei padėklas suskirstytas į kelis skyrelius su skirtingo dydžio skylutėmis (pagal sėklų dydį), jame galima auginti kelias kultūras.
Dar vienas lygis – elektrinės šildomos daigyklos, įjungiamos į kištukinį lizdą. Su jomis žalumynų turėsite greičiau. Būna ir absoliučiai automatizuotų daigyklų, kai nereikia nei perskalauti sėklų, nei nupilti vandens – visa tai atliekama be žmogaus įsikišimo.
Tokios daigyklos turi įdiegtas automatinio laistymo (net su temperatūros reguliavimu), vandens pertekliaus šalinimo ir ventiliavimo sistemas. Jose vienu metu galima dauginti kelių rūšių mikrožalumynus.