7 priežastys, kodėl ima gelsti pomidorų lapai, ir kaip užkirsti tam kelią:
1. Gelsta apatiniai pomidorų daigų lapai
Jeigu jūs įsitikinę, kad tinkamai prižiūrite pomidorus, nepadauginote trąšų, nelaikote daigų pernelyg šiltoje patalpoje, 99 poc. tikimybė, kad jūsų pomidorams viskas gerai. Tiesiog pagels ir nukris apatiniai du lapeliai, jie – skilčialapiai, tad ir turi nukristi.
2. Gelsta ir šiek tiek riečiasi pomidorų šiltnamyje lapai:
Didžiausia tikimybė, kad sveikų pomidorų šiltnamyje lapai gelsta, nes netinkamai laistoma. Klaidinga laistyti pomidorus dažnai ir paviršutiniškai arba pernelyg gausiai.
Esant vandens pertekliui šaknys pradeda pūti. Kadangi šaknys nesveikos, o žemėje mažiau deguonies, lapams irgi ima jo trūkti, todėl jie gelsta ir krenta.
Pagrindiniai požymiai, kad lapai gelsta dėl netinkamo laistymo:
Laistote pomidorus, nors viršutinis dirvos sluoksnis dar drėgnas arba žemė pernelyg drėgna.
Lapai vysta, o augalai stengiasi būti vertikalioje padėtyje.
Laistykite tik tada, kai tai būtina augalams – kai viršutinio dirvos sluoksnio išdžius apie 10–12 cm.
Laistykite rytais, kad vanduo ne taip greitai išgaruotų. Liekite vandenį aplink šaknis, ne ant lapų, laistykite lėtai, palaukdami, kad vanduo susigertų į dirvą ir pasiektų šaknis.
3. Po gausaus laistymo ima gelsti ir pūti pomidorų lapai
Gali būti, kad perlaistytiems pomidorams ėmė pūti šaknys, o tokiu atveju bus sunku išgelbėti augalus. Galima iškasti krūmą, pašalinti papuvusias šaknų dalis ir pasodinti į naują vietą. Vis tik sėkmė priklausys nuo to, kiek sveikų ir tvirtų šaknų dalių likę.
4. Jaunų pomidorų krūmų šiltnamyje ir darže lapai ima gelsti, nes nesuvarpyta žemė
Minimu atveju šaknys negauna užtektinai deguonies, ima džiūti ir nebegali perduoti augalui deguonies, vandens ir kitų maistingų medžiagų, taigi, pomidorų lapai gelsta ir taip siunčia signalą, kad augalas greitai žus.
Žemę galima papurenti rankomis. Apskritai geriausia sodinti pomidorus ė dirvą, praturtintą organinėmis medžiagomis, kad žemė nesukietėtų. Ir nemindykite žemės tarp pomidorų krūmų, mulčiuokite augalus, patieskite lentelių.
5. Gelsta neseniai pasodintų pomidorų apatiniai lapai
Jei neseniai pasodinote daigus, o praėjus savaitei ar dviem ėmė gelsti lapai, tikėtina, kad tai – stresas po persodinimo.
Kai iš šiltos patalpos daigai persodinami į vėsią žemę lauke, reikia laiko, kad jie prisitaikytų. Laikui bėgant, pageltę lapai nukris, augalai pasveiks. Prieš persodinimą į lysves lauke patartina daigus grūdinti.
6. Dėl kokių ligų pomidorų lapai gelsta ir pasidengia dėmėmis
Viena dažniausių priežasčių, kodėl gelsta pomidorų lapai – ligos.
Fitoftorozė. Ji lengvai pastebima – ant apatinių lapų atsiranda blyškiai gelsvų dėmių ir tamsiai rudų dėmių su gelsvais krašteliais. Laikui bėgant lapai nukrenta. Pakenktus ligos lapus nuskinkite ir sudeginkite. Apipurkškite pomidorus antigrybeliniu preparatu, tiksliai vadovaudamiesi instrukcija.
Septoriozė. Šio grybelio paveikti lapai pasidengia didelėmis rudomis dėmėmis, kurias sujungia gelsvos dėmės. Negydant liga nuo lapų pereina į stiebus. Pakenktus lapus nuskinkite ir sudeginkite. Apipurkškite pomidorus antigrybeliniu preparatu.
Alternariozė. Lapai ima gelsti, vėliau pasidengia juodomis dėmėmis. Esant dideliems temperatūros svyravimams ir didelei drėgmei, liga sparčiai vystosi.
Ką daryti, jei susirgo pomidorai?
Atsiradus bet kokiems ligų požymiams, reikia nedelsiant imtis veiksmų. Negydant problemos gali išplisti kitiems augalams.
Patartina rinktis pomidorų rūšis, kurios atsparesnės dažniausioms pomidorų ligoms, išlaikyti rekomenduojamą atstumą, nesusodinti augalų per tankiai. Reguliariai dezinfekuokite sodo instrumentus, taikykite sėjomainą.
7. Maistingų medžiagų trūkumas
Labai dažnai pakitusi pomidorų lapų spalva – ženklas, kad trūksta maistingų medžiagų. Gali trūkti mikro arba makroelementų žemėje arba augalai tų medžiagų neįsisavina.
Dažniausiai lapai gelsta ir blykšta, kai trūksta azoto. Jeigu pastebėjote, kad pomidorų lapai gelsta ir augalai nustojo augti, patręškite azotu.
Kai stinga maistingų medžiagų, pomidorus gali apimti vadinamoji chlorozė. Kai pomidorai negauna fotosintezei būtinų mikroelementų – magnio, geležies, sienos ar cinko, – negali gamintis chlorofilas, todėl gelsta lapai, o gyslos pasidaro ryškiai žalios.